Praca w delegacji za granicą – kto odpowiada za ubezpieczenie?
Zgodnie z przepisami ubezpieczeniowymi obowiązującymi w Polsce od umów od pracę oraz umów zlecenie pracodawca ma obowiązek odprowadzać składkę na ubezpieczenie zdrowotne. W przypadku, gdy firma oddelegowuje swojego pracownika do pracy w delegacji za granicą, składki nadal muszą być odprowadzane. To pozwala pracownikowi wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. EKUZ w Bydgoszczy (więcej na: https://ekuz.com.pl/ekuz-w-bydgoszczy/) oraz innych miastach Polski wydawany jest na wniosek ubezpieczonego w NFZ.
Musimy jednak pamiętać, że EKUZ zapewnia tylko podstawowe usługi medyczne w placówkach publicznej opieki zdrowotnej poszczególnych krajów UE i EFTA. W niektórych państwach europejskich zakres refundowanych usług jest znacznie mniejszy niż w Polsce (np. w Niemczech należy dopłacać 10 euro za każdy dzień pobytu w szpitalu) i EKUZ nie obejmuje ratownictwa medycznego. Z tego powodu warto rozważyć dokupienie prywatnej polisy ubezpieczeniowej. Niestety pracodawcy nie mają obowiązku jej refundacji pracownikom wysyłanym w delegację zagraniczną, dlatego należy wykupić ją samodzielnie (niektóre firmy jednak zapewniają takie ubezpieczenie jako dodatkowy profit).
Praca tymczasowa za granicą, a EKUZ
W przypadku sezonowej pracy tymczasowej za granicą należy samodzielnie zadbać o ubezpieczenie. Przydatna będzie karta EKUZ – będziemy mogli ją wyrobić jednak jedynie wtedy, gdy w Polsce posiadamy ubezpieczenie w NFZ z innego tytułu (np. jako studenci czy małżonek osoby ubezpieczonej). Karta Europejskiego Ubezpieczenia Zdrowotnego wydana nam zostanie na okres maksymalnie do 12 miesięcy. Gdy planujemy pracę fizyczną, warto jednak zadbać o dodatkowe ubezpieczenie, które zapewni pełną ochronę. Dzięki temu ubezpieczyciel opłaci ewentualne koszty rehabilitacji, ratownictwa medycznego czy medycznego transportu do Polski. Interesujesz się tym tematem i chcesz dowiedzieć się więcej? Praca za granicą a ubezpieczenie - tutaj więcej: https://ekuz.com.pl/praca-za-granica-a-ekuz-wszystko-co-musisz-wiedziec/
Stała praca za granicą
Gdy podejmujemy stałą pracę za granicą, nie posiadamy tytułu do ubezpieczenia w NFZ w Polsce. W tym przypadku należy zarejestrować się w miejscowym systemie opieki zdrowotnej, aby móc swobodnie korzystać z zagranicznej służby zdrowia. Przy umowie o pracę, zagraniczny pracodawca opłaci nasze składki na ubezpieczenie.