Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 20 stycznia 2025 14:12
Reklama Odwiedź bydgoski sztab WOŚP!

Wyższa Szkoła Nauk o Zdrowiu z nowym instytutem

Pielęgniarki i pielęgniarze kształcą się z pomocą technologii VR. Sale jak na szpitalnym oddziale a w łóżkach oddychające fantomy – to zobaczyli goście Instytutu Pielęgniarstwa WSNoZ.

Autor: B.Witkowski

Adepci pielęgniarstwa od teraz będą zdobywali wiedzę w nowoczesnym instytucie przy ul. Grunwaldzkiej 32. Do dyspozycji oprócz tradycyjnych sal wykładowych mają pomieszczenia wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt. Symulacje wysokiej i niskiej wierności wspomagają praktyczną naukę jednego z najbardziej deficytowych zawodów.

– Instytut Pielęgniarstwa będzie kontynuacją naszej nauki zawodu pielęgniarki, z tym że tutaj mamy nastawienie na wysoką wierność, na symulację wysokiej i niskiej wierności. To wszystko pozwoli nauczyć nasze pielęgniarki i pielęgniarzy od podstaw pracy przy pacjencie. Nasi absolwenci w momencie pójścia do pracy do szpitala będą umieli pielęgnować pacjenta tak aby mu pomóc a nie zaszkodzić.

W tym roku Wyższa Szkoła Nauk o Zdrowiu w Bydgoszczy, obchodzi swój jubileusz 20- lecia powstania. Jest to najstarsza niepubliczna Uczelnia medyczna w regionie, która od początku działalności skupia swoją uwagę tylko na kierunkach związanych z naukami o zdrowiu – pielęgniarstwem, kosmetologią, fizjoterapią czy analityką medyczną. 

Zamysł powołania Instytutu narodził się blisko 2  lata temu i jest odpowiedzią na liczne rozmowy odbyte z interesariuszami zewnętrznymi i współpracującymi z uczelnią szpitalami,  zakładami opiekuńczo-leczniczymi, hospicjami, przychodniami oraz innymi podmiotami opieki zdrowotnej. 

Obecnie 34% pracujących pielęgniarek osiągnęło już wiek emerytalny. Prognozy wskazują, że do 2030 roku aż 65% obecnie zatrudnionych pielęgniarek i 60% położnych będzie w wieku uprawniającym do świadczeń emerytalnych.

Ta sytuacja rodzi obawy o przyszłość opieki zdrowotnej w Polsce, zwłaszcza w kontekście potencjalnych braków kadrowych w tych zawodach. Ponadto niedobór pielęgniarek w Polsce to narastający problem, który zagraża stabilności systemu opieki zdrowotnej.  Według danych Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych (NIPiP), w 72% polskich szpitali brakuje personelu pielęgniarskiego. Mimo istnienia 126 uczelni kształcących na kierunku pielęgniarstwo, liczba nowych absolwentów nie pokrywa rosnących potrzeb rynku.

Bez podjęcia zdecydowanych działań, niedobór pielęgniarek w Polsce będzie się pogłębiał, co może negatywnie wpłynąć na jakość opieki zdrowotnej w kraju i stanowić realne zagrożenia dla wydolności współczesnej ochrony zdrowia, stąd między innymi powołanie Instytutu Pielęgniarstwa WSNoZ w Bydgoszczy.

Jak podkreślił Rektor WSNoZ dr n. med. Paweł Rajewski otwarty obecnie instytut to pierwszy z zaplanowanej wieloetapowej innowacji w zakresie rozwoju pielęgniarstwa. W latach kolejnych w planach jest uruchomienie w Bydgoszczy drugiego budynku o pow. blisko 4000m2 na potrzeby Instytutu i kształcenia kadr pielęgniarskich w naszym regionie.

Foto: B.Witkowski.

 


 


Autor: B.Witkowski

Autor: B.Witkowski

Autor: B.Witkowski

Autor: B.Witkowski

Autor: B.Witkowski

Autor: B.Witkowski

Autor: B.Witkowski


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Antek 19.01.2025 17:33
W takich warunkach to można się uczyć 💪 dobrze wiedzieć że osoby ,ktore maja pierwszy kontakt z pacjentem uczą się w takich warunkach …na pewno to zaprocentuje w przyszłości

mgła

Temperatura: 0°C Miasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 11 km/h

STARY RYNEK

ReklamaHosting Mango już od 37,50 zł
ReklamaBydgoszcz na YouTube - Oficjalnie!
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama