Kościół przy ul. Nakielskiej został zaprojektowany w 1904 roku przez Ismara Hermanna. Budowa głównej części kościoła została ukończona w 1905 roku, natomiast prace wykończeniowe i wyposażanie trwały do 1906 roku. W tamtych czasach Wilczak był przedmieściem położonym poza granicami miasta. Świątynia została wzniesiona w stylu neogotyckim, który był bardzo popularny w architekturze sakralnej w Niemczech. Kościół służył niemieckiej gminie kościoła ewangelicko-unijnego aż do roku 1945.
Dominującym elementem kościoła jest wypiętrzona wieża zwieńczona iglicowym hełmem. Elewacja kościoła jest bogato zdobiona cegłą, płycinami, blendami, maswerkami i sterczynami. Wewnątrz zachowała się m.in. prosta ambona oraz drewniany strop kasetonowy z oryginalną polichromią. Trwają prace konserwatorskie mające na celu zachowanie i przywrócenie blasku polichromii.
W pierwszych etapach parafia korzystała z miejskiej dotacji. W tym oraz w ubiegłym roku prace finansowane były przez samorząd województwa z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
W ostatnim czasie na estetyce zyskało kilka innych budynków na Wilczaku. Odnowiona została elewacja budynku przy skrzyżowaniu ulic Lubelskiej i Seminaryjnej, który góruje nad placem Poznańskim, a także niewielki budynek wspólnoty przy ul. Różanej 22. Remont trwa także przy ul. Dolina 31. Trwają również przygotowania do odnowienia elewacji budynku mieszkalnego przy ul. Ułańskiej 15.
Napisz komentarz
Komentarze