Wydarzenie roku
Rafał Bruski ponownie prezydentem miasta z wygraną w pierwszej turze. To wielki sukces, trzecia kadencja wygrana w takim stylu, że nie trzeba było dogrywki, robi wrażenie. Tym bardziej, że w wielu innych miastach Polski, gdzie rządzili wydawałoby się popularniejsi prezydenci, albo polegli, albo musieli zmagać się z rywalami w drugiej turze.
Polityczny sukces roku
Krzysztof Brejza, europoseł z naszego województwa i jego wynik w czerwcowych wyborach, 205 000 głosów! To najlepszy wynik jaki w naszym województwie uzyskał kiedykolwiek jakikolwiek polityk, w przeliczeniu na wielkość okręgu najlepszy w Polsce i drugi w Europie. Cytując klasyka, po prostu mu się należało!
Ludzie roku
Postanowiłem wyróżnić zbiorowo dwójkę bardzo znanych bydgoskich sportowców, którzy swoją karierę mają już dawno za sobą, ale znów są niezwykle istotnymi osobami w polskim sporcie. Sebastian Chmara, który został prezesem Polskiego Związku Lekkiej Atletyki i Marek Leśniewski, prezes Polskiego Związku Kolarstwa. To niesamowite, że nasza kochana Bydgoszcz ma dwie tak istotne postaci w tak ważnych związkach sportowych. Gratulacje panowie!
Awans Roku
Mamy mocną ekipę nie tylko w związkach sportowych. W marcu Adam Soroko ze stanowiska Dyrektora Bydgoskiego Centrum Sportu awansował na Prezesa PL.2012+Operatora PGE Narodowego. Do jego obowiązków należy pozyskiwanie koncertów, eventów czy targów o wielkich meczach nie wspomnę. Jak dla mnie świetna fucha, jedyny w Polsce gość, który za darmo oglądał koncert Taylor Swift, Metaliki, mecz Realu Madryt czy Grand Prix na żużlu. I jeszcze za to mu płacą.
Powrót roku
Paulina Chylewska, nasza wspaniała bydgoska dziennikarka, została ponownie jedną z najważniejszych twarzy Telewizji Polskiej, rozszerzyła też swoje dotychczasowe działania medialne o prowadzenie bardzo popularnego show w TVP2 The Voice of Poland. Radzi sobie świetnie, i nigdy nie zapomina skąd pochodzi.
Sprawiedliwość roku
Utworzyłem nową kategorię, którą można by równie dobrze zakwalifikować pod powrót roku, no ale tam wyróżniłem Paulinę, więc stąd sprawiedliwość roku. W tej kategorii laury należą się trojgu znakomitych bydgoskich dziennikarzy. Alicja Polewska, nowa redaktor naczelna Gazety Pomorskiej i Ekspresu Bydgoskiego, Tomasz Pietraszak, nowy dyrektor TVP oddział Bydgoszcz, Cezary Wojtczak, nowy prezes Radia PiK. Krótko, bez wielkich uniesień, do części bydgoskich mediów wróciła normalność.
Strata roku
Być może wielu zaskoczę, ale wracając do wyborów samorządowych, za stratę roku uważam nie znalezienie się w nowej Radzie Miasta Stefana Pastuszewskiego. Z wieloma jego poglądami się z nim nie zgadzałem, jednak z drugiej strony wiem i specjalnie nie ma się co oszukiwać, to widać, Rada Miasta bez Stefana jest jak jajecznica bez soli i nic z tego nie zmieni. Stefan, ciężko pracuj, może za 4 lata uda ci się wrócić.
Medialny jubileusz roku
Dokładnie 25 lat temu w Bydgoszczy zaczął działać pierwszy w mieście portal internetowy Bydgoszcz.com. To kamień milowy w historii bydgoskich mediów, od tego dnia na w dziennikarstwie zmieniło się wszystko. Kiedy dziennikarze papierowych gazet prowadzili podobne dyskusje Ryszard Masiak, młody przedsiębiorca, zarejestrował w 1997 roku domenę internetową Bydgoszcz.com. Dwa lata później, dokładnie 1 września 1999, wystartował pierwszy w historii miasta portal internetowy. Na początku skromny – założeniem Ryszarda Masiaka było informowanie głównie o wydarzeniach kulturalnych. Z biegiem lat Bydgoszcz.com rozbudował się o kolejne sekcje i z powodzeniem funkcjonuje do dziś.
Kulinarna wizyta roku
Bydgoszcz jak na razie nie posiada knajpy z gwiazdkami Michelin, ale to nie oznacza, że nie mamy swoich turystów kulinarnych. Otóż mamy takie miejsce i to znane w całej Polsce! Wszystko za sprawą youtubera „Książula”. Jego filmy biją rekordy popularności, oglądalność idzie w miliony, a sława lub niesława recenzowanych jadłodajni decyduje o dalszych losach ich właścicieli. „Książulo” odwiedził pizzerię Jolanta, w której skosztował pizzę „Petarda”, podobno mająca być najostrzejszą pizzą w Polsce. „Petarda” jest podobno tak piekielnie ostra, że nie ma jej w ofercie „na dowóz”, z ostrożności, żeby nie jadły jej dzieci.
Biznesowy sukces roku
To nie był zły rok do bydgoskiego biznesu, ale jedna firma wyróżniała się szczególnie - Adria art. Firma założona ponad ćwierć wieku temu przez Krzysztofa Barczewskiego sprzedaje ponad milion biletów rocznie na różne wydarzenia artystyczne i tak naprawdę stała się największym podmiotem na tym rynku w naszym kraju. Bądźmy dumni z Adrii!
Restauracja roku
Czosnek i Oliwa. Nie ma specjalnego powodu dla którego tak zdecydowałem, poza jednym – miałem przyjemność uczestniczyć tam w jednym ze spotkań wigilijnych, i tak smacznie, w tak znakomitej atmosferze, z tak pieczołowitą dbałością o klienta przez obsługę, dawno nigdzie nie zjadłem. Nie muszę dodawać, że restauracja wypełniona była do ostatniego miejsca i na twarzach wszystkich gości malowało się wyraźne zadowolenie.
Hotelowa ekspansja roku
Joanna Franczak, właścicielka Hotelu Bohema postanowiła spełnić swoje biznesowe marzenie. A, że to kobieta pełna pomysłów i nowych wyzwań otworzyła swoją przystań hotelową na wysokim poziomie na Zanzibarze. Jej Juana Ocean Villas czeka więc na gości nie tylko z Bydgoszczy, choć znając towarzyskie konotacje Joanny, odbędzie się u niej niejeden zjazd bydgoskich miłośników słońca i błękitu oceanu.
Sportowy podróżnik roku
Hirek Kaczyński, przedsiębiorca współzałożyciel Prosiaczka od 50 lat jeździ na najważniejsze wydarzenia sportowe w Polsce i na świecie. Kibicował Idze Świątek, piłkarzom na Mistrzostwach Świata i Europy. Uczestniczył jako kibic w Olimpiadach, meczach NBA i NHL, wielkich wydarzeniach piłkarskich w Lidze Mistrzów, czy częstym wizytom na meczach Barcelony. Widział wiele światowych walk bokserskich. Teraz spełnia swoje marzenie, ma już bilety na Super Bowl, finale NFL w Nowym Orleanie, o cenę tego biletu wolę nie pytać
Sportowy sukces w roku
Kolejny rok z rzędu bez nominacji, kolejny rok z rzędu może lepiej przemilczeć?
Pech roku
To z pewnością bydgoskie mosty, które ciągle wdają się we znaki nie tylko drogowcom, ale przede wszystkim kierowcom. Kiedy już się wydawało, że najgorsze problemy komunikacyjne za nami, znowu rozklekotał się jakiś most. Czy przyjdzie kiedyś taki dzień, że w Bydgoszczy mosty będą łączyć ani dzielić? A co najmniej nie wkurzać?
Medyczna inicjatywa roku
Ex aequo dwa wyróżnienia. Pierwsze, dla Politechniki Bydgoskiej za utworzenie kierunku medycyna, konsekwentne rozwijanie tej koncepcji, co nie tylko wzmocniło Bydgoszcz na mapie medycznych uczelni w Polsce, ale przede wszystkim cieszy się niezwykłą popularnością wśród studentów. Równorzędne wyróżnienie przyznaję doktorowi Pawłowi Rajewskiemu i utworzonej przez niego fundacji. Ponad 2000 bezpłatnych testów wykrywania zakażenia HCV rocznie, w tym dla wielu uchodźców z Ukrainy, szereg działań edukacyjnych, zarówno przez fundację jak i przez doktora Pawła. Wielkie brawa!
Lekarz roku
To już nagroda indywidualna, w tym roku dla Maurycego Araszkiewicza, lekarza psychiatry, który niestrudzenie w ciągu ostatnich 12 miesięcy służył setkom pacjentów, w tym wielu młodym. Wiemy znakomicie jaki jest problem z dostępnością psychiatrów dla młodzieży, ale doktor Maurycy niestrudzenie pracuje na ich rzecz od świtu do zmroku.
Metamorfoza roku
To bez wątpienia poseł Piotr Król i jego niezwykła konsekwencja w stosowaniu diety, która zaowocowała 25 kg spadkiem wagi. Panie pośle, wśród wielu życzeń dokładam brak efektu jojo!
Kabaret roku
Kandydatów było wielu, ale wszystkich w tym znanych stand-uperów, przebiła Marianna Schreiber i jej wyczyny, nie tylko internetowe. Z kronikarskiego obowiązku warto dodać, że goszczę ją w moim podsumowaniu po raz ostatni, ponieważ, wszystko na to wskazuje, od tego roku nie będzie już miała za dużo wspólnego z Bydgoszczą.
Romantyk roku
Nie miał zbyt dużej konkurencji, poseł Łukasz Schreiber, w polityce zbyt głośno o nim nie było, ale w relacjach damsko-męskich jak najbardziej. Kropkę nad i postawił swoim sylwestrowym zdjęciem z nową wybranką, komentowanym przez miliony.
Napisz komentarz
Komentarze