Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Odwiedź bydgoski sztab WOŚP!

Projekt LIFE-Urban Wind.PL: recykling energii jest opłacalny i niezbędny dla środowiska

Pomimo wzrostu świadomości proekologicznej wciąż pomija się recykling energii i nie prowadzi działań, które miałyby na celu odzyskiwanie energii tam, gdzie jest to uzasadnione ekonomicznie i korzystne dla środowiska naturalnego i klimatu – uważa Jerzy Czaplejewicz, kierownik zespołu budowy prototypów Instytutu Badań Nauk Stosowanych i Nowych Technologii (INSiNT).

Autor: LIFE-Urban Wind.PL

Projekt LIFE-UrbanWind, realizowany przez Fundację Wspierania Ekologii ECO FOR LIFE, we współpracy z INSiNT, w ramach unijnego programu LIFE, współfinansowanego przez Komisję Europejską oraz NFOŚiGW, skupia się na odzysku energii ze strumieni powietrza wymuszonych działalnością człowieka.

 

„Przez wiele lat obserwowaliśmy zjawiska zachodzące w tzw. przestrzeni zurbanizowanej w zakresie przepływów strumieni powietrza, szczególnie pomijane dotąd w kategoriach energii wiatrowej ciągi powietrza występujące pomiędzy budynkami, na dachach wieżowców, obiektów przemysłowych, a także wewnątrz budynków w tunelach czy ciągach wentylacyjnych” – wyjaśnia Jerzy Czaplejewicz.

 

Owocem projektu LIFE-UrbanWind.PL jest zaprojektowany przez Instytut Badań Nauk Stosowanych i Nowych Technologii system Urban Wind Power Station (UWPS) - urządzenie prądotwórcze, które przetwarza mechaniczną energię ze strumieni powietrza w czystą, zieloną energię.

 

„Skoro takie strumienie istnieją, powinno znaleźć się urządzenie, które potrafi je wykorzystać. I tak powstała koncepcja budowy UWPS - uniwersalnego urządzenia prądotwórczego o cylindrycznym kształcie, bezpiecznego dla otoczenia, które odbiera energię mechaniczną miejskich strumieni powietrza, przerabiając je na energię elektryczną” – podkreśla ekspert.

 

W jego opinii metropolie zmieniają się w wyspy ciepła. Brak wykorzystania wymuszonych strumieni powietrza do ponownej produkcji czystej energii to zbyt wysoki koszt zaniechania w czasach charakteryzujących się koniecznością tworzenia i optymalizacji systemów energii rozproszonej, odpadowej i szczątkowej.

 

„UWPS jako urządzenie wiatrowe, dopuszczone do montowania w terenach miejskich, może stać się rewolucyjnym rozwiązaniem problemu emisji CO2 w przestrzeni zurbanizowanej i znakomicie wpisać się w dyrektywy EU oraz w główny cel pakietu klimatyczno-energetycznego Europa Zeroemisyjna do 2050 roku” – zaznacza Jerzy Czaplejewicz.

 

W projekcie LIFE-UrbanWind.PL zostały zbudowane prototypy bezkolizyjnych, cylindrycznych silników wiatrowych o wysokości do 4 m, które wykorzystują strumienie powietrza o nieregularnej charakterystyce do napędzania generatora z magazynem buforowym energii elektrycznej. W ramach testów sprawdzono w różnych lokalizacjach 12 urządzeń prototypowych o mocy nominalnej 5kW; 10kW oraz 20 kW.

 

„Każda lokalizacja wymagała indywidualnego dopracowania. Ale udało się udowodnić, że UWPS to uniwersalne urządzenie prądotwórcze, które nie wymaga dodatkowych konstrukcji i wykorzystuje istniejącą już infrastrukturę” - podkreśla ekspert.

 

W projekcie zastosowano również rozwiązanie modułowe w zakresie pędników, pozwalające na ich grupowanie na wale obrotowym z przesunięciem kątowym. Rozwiązanie wspomaga wyłapywanie energii wiatru przy małych prędkościach strumieni.

 

Szczegółowe informacje na temat projektu można znaleźć na stronie www.urbanwind.pl

 

Źródło informacji: PAP MediaRoom


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie duże

Temperatura: 2°C Miasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1034 hPa
Wiatr: 13 km/h

STARY RYNEK

ReklamaHosting Mango już od 37,50 zł
ReklamaKreatywne rozwiązania dla Twojego biznesu!
Reklama
Ostatnie komentarze
Reklama
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama