W 2020 roku Polska objęła dyżur w ramach sił natychmiastowego reagowania NATO (VJTF – Very High Readiness Joint Task Force). Brygadą ramową, stanowiącą trzon sił lądowych tak zwanej szpicy NATO jest 21 Brygada Strzelców Podhalańskich, a całość sił to ponad 3500 polskich żołnierzy. Wśród nich, wydzielona z 1 Pomorskiej Brygady Logistycznej kompania transportu sprzętu ciężkiego.
W 11 Batalionie Ewakuacji Sprzętu w Czarnem przeprowadzono apel ewidencyjny i techniczny elementów wydzielanych do zestawu Sił Odpowiedzi NATO 2020 (SON 2020). Kompania sprzętu ciężkiego jest jednym z elementów wydzielanych do struktur Brygady Lądowej VJTF Sił Odpowiedzi NATO
Apel to ostatni sprawdzian przygotowania sił i środków kompanii transportu sprzętu ciężkiego Sił Odpowiedzi NATO 2020 do zasadniczych przedsięwzięć szkoleniowych, takich jak:
- przemieszczenie na dużą odległość,
- realizacja ćwiczenia taktycznego z wojskami pk. LAMPART – 20 oraz
- sprawdzian gotowości zadeklarowanych sił do Brygady Lądowej VJTF w ramach ćwiczeń międzynarodowych BRILLIANT JUMP 20 oraz IRON WOLF – 20 na terytorium Polski i Litwy.
Jednym z głównych zadań kompanii transportu sprzętu ciężkiego będzie przerzut kilkudziesięciu pojazdów gąsienicowych oraz transport i zabezpieczenie ewakuacyjne kolumn marszowych. Do tego celu zamierzamy użyć kilkunastu sztuk zestawów niskopodwoziowych oraz kilka samochodów z urządzeniem samozaładowczym multilift. Przed logistykami Pomorskiej Jedynki z Bydgoszczy do pokonania około 80 000 kilometrów.
W apelu ewidencyjnym i technicznym udział wzięły pododdziały 1 Pomorskiej Brygady Logistycznej:
- 11 Batalion Ewakuacji Sprzętu Czarne,
- 2 Batalion Logistyczny Bydgoszcz,
- 3 Batalion Logistyczny Glewice,
- 52 Batalion Remontowy Czarne.
Wśród realizowanych przez 1 Pomorską Brygadę Logistyczną zadań szczególne miejsce zajmują zobowiązania sojusznicze. Swój aktywny udział Pomorska Jedynka potwierdza angażując kilkuset logistyków jako siły zadeklarowane w ramach Sił Odpowiedzi NATO
Udział w dyżurze polskich żołnierzy, w tym 1 Pomorskiej Brygady Logistycznej to uznanie dla ich profesjonalizmu, wyszkolenia i wyposażenia w nowoczesny sprzęt. Dyżur Wojska Polskiego w ramach szpicy NATO pozwala na realne współdziałanie z sojusznikami na teatrze działań oraz przynosi konkretne doświadczenia dla żołnierzy. Pozwoli na zgranie żołnierzy Sił Zbrojnych RP z wojskami innych państw Sojuszu.
(-) por. Justyna KWIATKOWSKA
Napisz komentarz
Komentarze