Na starówce oprócz prac związanych z jej przebudową planowane jest także przesunięcie Pomnika Walki i Męczeństwa. Będzie on znajdował się niedaleko północnej pierzei. Podczas prac trwających już od jakiegoś czasu, pracownikom udało się dotrzeć do ciekawych pozostałości. Archeolodzy odsłonili piwnice dawnego, funkcjonującego przed wojną muzeum miejskiego. To jednak nie koniec. Niewiele osób wie, że pod płytą Starego Rynku można także natrafić na fundamenty pojezuickiego kościoła.
Są to cenne odkrycia, które pokazują, piękną i bogatą historię naszego miasta. Warto wiedzieć, że bydgoski rynek wytyczono w 1346 r., a wybrukowano w 1604 r. Do początku XX w. stanowił centrum administracyjno-handlowe miasta. Do końca XVII wieku wykonywano na nim publicznie wyroki sądowe. Tutaj koncentrowało się życie gospodarcze, kulturalne i towarzyskie miasta.
Kościół Jezuitów, którego fundamenty odkryto, rozebrano w 1940 roku. Kościół położony był w zachodniej pierzei Starego Rynku. Patronem świątyni był do 1806 r. Święty Krzyż, po czym nadano jej wezwanie św. Ignacego Loyoli. W okresie międzywojennym, mimo że kościół oficjalnie należał do katolików niemieckich, co niedziela suma o 11.00 była odprawiana w języku polskim. Samo wyburzenie kościoła przeprowadzono od 18 stycznia do 27 marca, a kamienic do 23 października 1940 r. W zamian hitlerowcy nie zdążyli postawić nic nowego.
Więcej na temat samej rewitalizacji przeczytacie TUTAJ.
Napisz komentarz
Komentarze