Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Dwa niezwykłe duety na otwarcie 6. Festiwalu Ethniesy

Svitlana Nianio i Raphael Rogiński oraz Maniucha i Ksawery – te dwa duety otworzą w czwartek, 15 marca, szóstą edycję Festiwalu Muzyki Tradycyjnej i Ludowej ETHNIESY w bydgoskim Miejskim Centrum Kultury. Pierwszy duet zaprosi nas w podróż po tradycyjnej muzyce Polesia, drugi – zabierze słuchaczy w świat dźwięków Polski, Ukrainy i muzyki żydowskiej.

Autor: MCK

Polesie na dzień dobry

Koncert otwarcia Ethniesów rozpocznie Maniucha i Ksawery. To duet, który w autorski sposób łączy jazzową improwizację z ginącymi pieśniami ukraińskiego Polesia. W swoich kompozycjach przywołują pieśni wiosenne, żniwne, weselne, miłosne, dziadowskie, kolędy i kołysanki.

- Ich gra jest pełna niuansów, uwrażliwia. Byłem oczarowany tak piękną, autentyczną i przekonującą propozycją tego duetu – pisał o nich znakomity muzyk Olo Walicki. - Śpiew i instrument ‘rozmawiają ze sobą’. Partie Ksawerego są bardzo intuicyjnie i silnie związane z melodią śpiewu Maniuchy. Powstaje niezwykła rzecz - dodawał.

Maniucha Bikont podkreśla, że to co tworzy z Ksawerym Wójcińskim to już nie etnografia, ale kreowanie własnej interpretacji i własnego świata: - Najpierw uczymy się pieśni razem, wsłuchując się w warianty, barwy, nastrój. Potem przetwarzamy je przez naszą wrażliwość i wyobraźnię. Dalsza praca dzieje się już pomiędzy nami - szukanie współbrzmień głosu i kontrabasu, znajdowanie wspólnego pulsu - opowiada.

https://maniuchaksawery.bandcamp.com/releases

Elik – w Bydgoszczy premiera!

Duet ЄЛІК (Elik) to najnowszy, wspólny projekt Svitlany Nianio i Raphaela Rogińskiego założony we wrześniu 2017.  Na festiwalu Ethniesy będzie miała miejsce jego koncertowa premiera w Polsce. Elik balansuje pomiędzy przeszłością i przyszłością. Czerpiąc ze źródeł tworzą jakże potrzebny nowym epokom soundtrack współczesności.

Svitlana Nianio śpiewa dźwięcznym, czasami onirycznym, głosem własne pieśni do własnej muzyki, inspirowanej ukraińskim folklorem. Krytycy mówią, że w jej rytmach pobrzmiewają nawet lunatyczne echa tradycji nowojorskiej minimal music.

Rafael Rogiński, to polski kompozytor i gitarzysta urodzony w Niemczech. Współzałożyciel tak ważnych dla muzyki alternatywnej grup jak tria Shofar, Cukunft, Alte Zachen i Wovoka. Od lat działa na rzecz odnowienia kultury i muzyki żydowskiej w Polsce, którą wirtuozersko łączy z elementami bluesa, free jazzu i swingu.


6. Festiwal Muzyki Tradycyjnej i Ludowej ETHNIESY odbędzie się w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy w dniach 15 – 18 marca 2018. Podczas festiwalu wystąpią też grupy: Tęgie Chłopy, Mosaik, Księżyc,  Karolina Cicha, Kapela Maliszów i Adam Strug. Gwiazdą festiwalu będzie światowej sławy ukraińska grupa Dacha Bracha (Dakha Brakha). Dyrektorką MCK jest Marzena Matowska, dyrektorką Ethniesów – Dominika Kiss-Orska. Oficjalny profil festiwalu: https://web.facebook.com/events/555866448100364/



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie małe

Temperatura: 1°C Miasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1007 hPa
Wiatr: 22 km/h

STARY RYNEK

ReklamaHosting Mango już od 37,50 zł
ReklamaKreatywne rozwiązania dla Twojego biznesu!
Reklama
Ostatnie komentarze
Reklama
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama