Rocznie z powodu raka płuca umiera ponad 23 tys.[1] pacjentów, natomiast diagnozę słyszy 21 tys. osób. Niestety, w 80 procentach wykrywany jest w późnym stadium, co wiąże się ze złym rokowaniem oraz ograniczonymi możliwościami leczenia. Nowotwór nie boli, rozwija się najczęściej bez charakterystycznych objawów, co stanowi główny problem związany z jego wczesnym wykrywaniem.
Co powinno nas zaniepokoić
Główną przyczyną rozwoju raka płuca jest wieloletnie palenie lub narażenie na dym papierosowy. Zdarza się, że osoby, które nigdy nie paliły również chorują na tego typu nowotwór. Ponad 8 milionów Polaków nadal pali papierosy, obecnie zauważa się tendencję spadkową zachorowań wśród mężczyzn i wzrostową wśród kobiet.
Kluczowy dla pacjenta jest czas rozpoznania choroby, im szybciej ją wykryjemy, tym wcześniej włączymy skuteczne leczenie – wskazuje dr n.med. Maciej Dancewicz, koordynator Oddziału Klinicznego Chirurgii Klatki Piersiowej i Nowotworów z Centrum Onkologii w Bydgoszczy. W naszym województwie realizujemy darmowe badania przesiewowe wykonane za pomocą niskodawkowej tomografii komputerowej. To bardzo czułe badanie pozwalające wykryć niewielkie zmiany w płucach, niewidoczne na zdjęciach rentgenowskich, dodaje ekspert.
Zwróć uwagę na:
- przewlekły kaszel lub zmianę jego charakteru,
- nawracające zapalenia płuc i oskrzeli,
- odkrztuszanie wydzieliny z zabarwieniem krwi,
- długotrwała chrypa,
- bóle kostne, np. barku, biodra, żeber czy kręgosłupa,
- znaczna utrata wagi,
- częste pocenie się oraz stany podgorączkowe.
Z badania niskodawką tomografią komputerową mogą skorzystać osoby:
- w wieku 55-74 lat które paliły przez 20 lat, paczkę papierosów dziennie (20 paczkolat) albo rzuciły palenie w ciągu ostatnich 15 lat. Dodatkowo osoby od 50 r.ż., u których stwierdza się jeden z czynników ryzyka:
- ekspozycja zawodową na krzemionkę, na wdychanie toksycznych oparów, w tym ze spaliny silników diesla, dym ze spalania węgla kamiennego, sadza, ekspozycja na radon,
- historię zachorowania na raka płuca w wywiadzie: chłoniak, rak głowy i szyi lub raki zależne od palenia tytoniu, np.: rak pęcherza moczowego oraz choroby u krewnych I stopnia,
- obturacyjna choroba płuc, POChP lub włóknienie płuc IPF.
Badania przesiewowe prowadzimy w zakresie Programu Wczesnego Wykrywania Raka Płuca, a niezbędne informacje zawarte są na stronie Program profilaktyki wczesnego wykrywania i zapobiegania raka płuca dla mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego - Centrum Onkologii (co.bydgoszcz.pl). Co ważne, na badanie przesiewowe nie jest wymagane skierowanie od lekarza.
Tydzień Świadomości Raka Płuca w Bydgoszczy
to możliwość kontaktu z ekspertami podczas zaplanowanych dyżurów telefonicznych, uzyskania informacji nt. diagnostyki i leczenia raka płuca oraz webinaru, podczas którego specjalista odpowie na pojawiające się pytania pacjentów z naszego województwa.
Dyżur telefoniczny |
Webinar |
Tel. 727 452 483, godzina 17.00 do 19.00 |
Facebook: Stowarzyszenie Walki z Rakiem Płuca Oddział Szczecin, godzina 19:00-20:00. |
Dr Błażej Przybysławski - pulmonolog, Centrum Onkologii w Bydgoszczy
Dr Aleksandra Burysz - specjalista pulmonologii i chorób wewnętrznych, Centrum Onkologii w Bydgoszczy |
Dr n.med. Maciej Dancewicz, koordynator Oddziału Klinicznego Chirurgii Klatki Piersiowej i Nowotworów, Centrum Onkologii w Bydgoszcz Przedstawi:
|
Więcej informacji na temat kampanii umieszczono się na stronie www oraz FB Stowarzyszenie Walki z Rakiem Płuca Oddział Szczecin
Przepis na zdrowie
Wiedza, profilaktyka i skuteczne leczenie to klucz do zdrowia. Stowarzyszenie Walki z Rakiem Płuca Oddział Szczecin przy udziale lekarzy oraz organizacji pacjentów obala mity dotyczące raka płuca podczas Tygodnia Świadomości Raka Płuca.
W ostatnich latach wiele dobrego wydarzyło się w zakresie leczenia pacjentów chorujących na nowotwory płuca. Obecnie rak płuca z choroby śmiertelnej zaczyna zmieniać się w chorobę przewlekłą. Ministerstwo Zdrowia sukcesywnie poszerza wachlarz programu lekowego B.6, jednak nadal czekamy na możliwość wdrożenia schematu leczenia podwójną immunoterapią połączoną ze zmniejszoną liczbą cykli chemioterapii, jak również na włączenie immunoterapii w leczeniu międzybłoniaka opłucnej oraz kilku innych ważnych terapii, w tym adjuwantowej pooperacyjnej - komentuje Aleksandra Wilk, Koordynator Sekcji Raka Płuca, Fundacja To się Leczy.
Coraz częściej możemy mówić, że rak płuca z choroby śmiertelnej zmienia się na chorobę przewlekłą ale to czas wykrycia nowotworu determinuje możliwości leczenia.
Wykorzystujemy możliwości nowoczesnych terapii, a także coraz częściej badanie molekularne nowotworu, które wykonane na samym początku jest kluczowym i niezbędnym elementem decydującym o kierunku podejmowanego procesu terapeutycznego – mówi dr n. med. Maciej Dancewicz.
Napisz komentarz
Komentarze