Zapraszamy w kolejną podróż po naszym województwie z aplikacją Kujawsko-Pomorskiej Organizacji Turystycznej – PASZPORT DO NATURY. Dzięki niej możesz poznać najpiękniejsze zakątki regionu, dowiedzieć się ciekawostek na temat odwiedzanych atrakcji, zebrać punkty za dobrą zabawę i wygrać nagrody.
To już 9. odsłona corocznej kampanii Paszport Turystyczny – w tym roku zachęcająca mieszkańców regionu i turystów do poznawania miejsc związanych z naturą. Aplikacja to
mini-przewodnik z propozycjami tras zwiedzania – konstelacji. Każda z nich uwzględnia zarówno popularne, doceniane atrakcje, jak i zaskakujące miejsca, tzw. zakaMARKI.
Jednym z objętych kampanią obszarów naszego wojewódzwa jest malownicze i zachęcające do aktywnego wypoczynku Pojezierze Brodnickie. Kraina jezior, rzek i lasów zachwyca nawet najbardziej wymagających. Kręty nurt rzeki Drwęcy to idealne miejsce dla kajakarzy. Najcenniejsza część pojezierza chroniona jest tu przez Brodnicki Park Karajobrazowy, którego cały obszar wchodzi w skład Zielonych Pluc Polski.
„Już w lipcu zauważyliśmy wzmożony ruch turystyczny na Pojezierzu Brodnickim. Paradoksalnie to właśnie pandemia, mimo wielu negatywnych skutków, pozwoliła nam docenić to, co jest blisko nas, w zasięgu ręki. Wiele osób rezygnując z dalekich wyjazdów korzysta z uroków i atrakcji naszego regionu. Na Pojezierzu Brodnickim bardzo różnorodnie można spędzać czas, każdy znajdzie tu coś dla siebie, w zależności od tego, jaką woli rozrywkę. Polecam wędrówki po lasach, kąpiele w leśnych jeziorkach, których na tych terenach jest bardzo dużo i prawdziwie aktywny wypoczynek”
- mówi Dariusz Pudełko z www.brodnickie.travel.
Kampania finansowana w ramach projektu „Edukacja społeczności zamieszkujących obszary chronione województwa kujawsko-pomorskiego: Lubię tu być... na zielonym!”
Co warto zobaczyć na Pojezierzu Brodnickim
z PASZPORTEM DO NATURY?
- Ścieżka przyrodniczo-edukacyjna „Szumny Zdrój”
Wędrówka tą trasą w południowo-wschodniej części Nadleśnictwa Brodnica to podróż po polodowcowych formach krajobrazu, na których rozgościły się na dobre rzadko występujące w tej części Polski gatunki roślin, takie jak czosnek niedźwiedzi.
- Ścieżka dydaktyczna „Bobrowiska”
Trasa o długości ok. 3 km wzdłuż zachodniego brzegi Skarlanki na północ od Grzmięcy. Po drodze znaleźć można takie atrakcje, jak: nieczynny młyn, elektrownię wodną, wylęgarnię ryb, torfowiska, bór sosnowy czy miejsca obserwowania orła bielika i bobrów.
- Głaz na trójstyku
Symboliczny głaz narzutowy swoją nazwę zawdzięcza umiejscowieniu – na styku trzech województw: kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i mazowieckiego. W tym punkcie niegdyś przebiegała również granica pomiędzy zaborami rosyjskim i pruskim.
- Jezioro Czarny Bryńsk
Śródleśne jezioro, które zachwyca malowniczym krajobrazem, leżące w granicach rezerwatu florystycznego „Czarny Bryńsk”. Na brzegu zauważyć można rzadką w tej części Polski roślinność, z kolei przylegające do wody torfowisko obejmuje liczne chronione gatunki, takie jak rosiczka okrągłolistna czy przygiełka biała.
- Ośrodek Chopinowski w Szafarni
To tu – w drewnianym dworze Dziewanowskich - Fryderyk Chopin spędził swoje pierwsze wakacje poza rodzinnym domem. Inspiracje z zasłyszanej tu muzyki i piękna dobrzyńskiej ziemi kompozytor przeniósł później do swoich utworów. Szafarnia do dziś rozbrzmiewa jego muzyką. W XIX-wiecznym pałacu mieści się Ośrodek Chopinowski, a w zabytkowym parku rosną drzewa z czasów odwiedzin Chopina.
Kampania finansowana w ramach projektu „Edukacja społeczności zamieszkujących obszary chronione województwa kujawsko-pomorskiego: Lubię tu być... na zielonym!”
Jak korzystać z aplikacji PASZPORT DO NATURY?
Wraz z aplikacją Paszport do Natury otrzymujemy nie tylko propozycje tras zwiedzania
– konstelacje – ale również opisy, ciekawostki i nieznane fakty dotyczące atrakcji. Dotychczasowa forma książeczki paszportowej w tym roku została zastąpiona aplikacją, którą bezpłatnie można pobrać na stronie: www.paszport.kujawsko-pomorskie.travel
Po jej zainstalowaniu i założeniu konta możemy ruszać w teren!
Za każdym razem, gdy odwiedzimy miejsce znajdujące się na paszportowej liście, otrzymamy punkty (na podstawie geolokalizacji). Celem zabawy jest zwiedzenie jak największej liczby zakaMARKÓW naszego regionu, a przy okazji zdobycie jak największej liczby punktów.
Proponowane siedem Konstelacji: Kujawy, Pałuki, Bory Tucholskie, Pojezierze Brodnickie, Dolina Dolnej Wisły oraz Toruń i Bydgoszcz to turystyczne marki województwa.
Dla najaktywniejszych użytkowników Kujawsko-Pomorska Organizacja Turystyczna przygotowała vouchery na pobyt w hotelach i gospodarstwach agroturystycznych w naszym województwie
Akcja potrwa do 18 października 2020 r. Więcej informacji znajdą Państwo na stronie: www.paszport.kujawsko-pomorskie.travel.
Napisz komentarz
Komentarze