Rodzaj uprawy i warunki glebowe
Sklep rolniczy to miejsce, w którym można znaleźć duży wybór produktów, różniących się od siebie składem, formą i przeznaczeniem. Dobiera się je przede wszystkim do specyfiki prowadzonej uprawy, wymagań pokarmowych roślin oraz etapu ich rozwoju – inne substancje są potrzebne na wczesnych etapach rozwoju, a inne podczas przygotowania do zimy. W asortymencie sklepów ogrodniczych są dostępne preparaty jednoskładnikowe oraz nawozy wieloskładnikowe. Pierwsze z nich pozwalają uzupełnić niedobory konkretnych składników, z kolei drugie służą do wzmocnienia i dokarmienia upraw.
Przed przystąpieniem do wybierania nawozów, dobrze jest sprawdzić, jaki jest skład chemiczny ziemi, w której rosną uprawy. Analizę gleby można wykonać w Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej. Badanie pozwala ocenić zasobność podłoża w składniki pokarmowe i określić, których mikroelementów trzeba będzie dostarczyć wraz z nawozami. Wiele różnych preparatów odżywczych można znaleźć pod adresem https://dlaroslin.pl/12138-Nawozy.
Metody nawożenia
Przy wyborze nawozu należy uwzględnić także to, w jaki sposób planujemy go aplikować. Do fertygacji najlepiej nadają się produkty mineralne, płynne oraz w proszku. Łatwo rozpuszczają się w wodzie i umożliwiają szybkie oraz równomierne odżywienie uprawy. To bardzo wygodna opcja w przypadku dużych połaci terenu. Fertygację warto stosować naprzemiennie z nawożeniem dolistnym i posypowym. Nie należy przy tym przekraczać zaleceń dotyczących dawkowania oraz częstotliwości aplikacji.
W przypadku doświadczonych rolników, którzy prowadzą profesjonalne uprawy, dobrym pomysłem może okazać się przygotowywanie własnych mieszanek nawozowych. Takie działanie daje możliwość precyzyjnego dopasowania składników do potrzeb konkretnych roślin oraz warunków glebowych. Wymaga jednak wiedzy na temat tego, jakie reakcje chemiczne mogą zachodzić pomiędzy poszczególnymi komponentami. Zmieszany nawóz nie może szkodzić roślinom. Informacji o tym, jakie produkty można ze sobą łączyć i w jaki sposób należy to robić, może dostarczyć zaufany sklep dla rolnika.