Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 13:57

Jakie są dostępne dotacje i ulgi podatkowe na instalację paneli fotowoltaicznych?

Inwestycja w instalację fotowoltaiczną to skuteczny sposób na zmniejszenie wysokości rachunków za prąd oraz uniezależnienie się od rosnących cen prądu. Dla wielu inwestorów początkowe koszty z nią związane mogą być wysokie, dlatego warto wiedzieć, jakie są dostępne opcje uzyskania finansowego wsparcia, pozwalające na ich obniżenie. Poniżej znajdziesz najważniejsze programy, dzięki którym fotowoltaika staje się dostępna dla większego grona osób.
  • 04.11.2024 11:35
  • Autor: Grupa tipmedia
Jakie są dostępne dotacje i ulgi podatkowe na instalację paneli fotowoltaicznych?

Jak obniżyć koszt inwestycji w panele fotowoltaiczne?

Początkowe koszty związane z inwestycją w fotowoltaikę mogą nieco odstraszać, ponieważ nie są to małe kwoty. Jednakże ze względu na ekologiczny aspekt i redukcję emisji dwutlenku węgla do atmosfery jest to rozwiązanie promowane przez instytucje państwowe i samorządowe. Z tego powodu tworzone są liczne programy finansowego wsparcia, które mają ułatwiać coraz szerszemu gronu osób zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej. Wśród rozwiązań tego typu należy wymienić przede wszystkim programy dofinansowań, jak i ulgę podatkową.

Warto pamiętać, że niektóre firmy fotowoltaiczne, takie jak np. Hymon - https://hymon.pl/ oferują możliwość pomocy w dopełnieniu formalności związanych z uzyskaniem dotacji i rozliczeniem ulgi podatkowej. Skorzystanie z usług specjalistów ze sprawdzonej firmy fotowoltaicznej, która zapewnia kompleksowe usługi, to sposób na przyspieszenie i ułatwienie różnych etapów inwestycji w fotowoltaikę.

Programy dotacji dostępne w Polsce

Jednym z najpopularniejszych programów wspierających instalację paneli fotowoltaicznych w Polsce jest Mój Prąd. Jest to rządowy program, który oferuje dotacje dla osób fizycznych decydujących się na montaż instalacji o mocy od 2 kW do 10 kW. Dotacja może wynosić do kilku tysięcy złotych i obejmuje zarówno koszty paneli, jak i innych komponentów instalacji oraz usług montażowych. Warto podkreślić, że edycja programu Mój Prąd 2024 uwzględnia również dodatkowe elementy, na jakie zyskać można dotację, w tym magazyny energii, inteligentne systemy zarządzania zużyciem energii czy ładowarki do samochodów elektrycznych, co pozwala poprawić efektywność systemu fotowoltaicznego oraz dostosować go do indywidualnych potrzeb.

Oprócz Mojego Prądu na dotacje liczyć można także z programu Czyste Powietrze, który powiązany jest z działaniami termomodernizacyjnymi oraz z różnych regionalnych programów wsparcia.

Ulga termomodernizacyjna – odlicz fotowoltaikę od podatku

Ulga termomodernizacyjna jest przeznaczona dla osób fizycznych, które dzięki jej wprowadzeniu mogą odliczyć od podatku koszty związane z montażem instalacji fotowoltaicznej. Ulga ta obejmuje nie tylko zakup paneli i inwerterów, ale także koszty montażu. Maksymalna kwota odliczenia to 53 tysiące złotych na jednego podatnika. Aby skorzystać z ulgi, wystarczy wykazać koszty w zeznaniu podatkowym i przechowywać faktury potwierdzające poniesione wydatki. Jest to szczególnie atrakcyjna opcja dla osób, które planują podjąć różnego rodzaju działania związane z poprawą efektywności energetycznej swojego domu, w tym właśnie instalację fotowoltaiki.

Artykuł sponsorowany