Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 26 października 2024 01:49

Zwroty VAT

  • 11.10.2024 13:05
  • Autor: Grupa tipmedia
Zwroty VAT

Kiedy przedsiębiorstwo kwalifikuje się do zwrotu VAT

Możesz ubiegać się o zwrot VAT, jeśli jesteś uprawnionym podmiotem z państwa członkowskiego Unii Europejskiej, który:

  • jest zarejestrowanym podatnikiem VAT, zgodnie z artykułem 2(11) Ustawy o VAT, w państwie członkowskim ustanowienia;
  • nie prowadzi sprzedaży określonej w artykule 2(22) tej ustawy na terytorium Polski w okresie, za który ubiega się o zwrot VAT (czyli dostawy towarów i usług za wynagrodzeniem na terytorium Polski, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów), z wyjątkiem usług transportowych i usług związanych z importem towarów.

Jakie towary/usługi mogą (i nie mogą) być przedmiotem zwrotu

Zwrot VAT może być przyznany w stosunku do towarów i usług nabywanych na terytorium Polski oraz w stosunku do towarów, które zostały zaimportowane na terytorium Polski, pod warunkiem, że zostały one wykorzystane na cele działalności uprawniającej do odliczenia VAT naliczonego.

Zwrot VAT nie będzie przyznany dla kwot podatku:

  • które zostały naliczone w sposób niezgodny z Ustawą o VAT,
  • które dotyczą czynności wywozu towarów, gdzie wywóz poza UE został wykonany przez nabywcę mającego siedzibę poza krajem, oraz wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.

Zasady dotyczące proporcjonalnego odliczania

Jeśli towary lub usługi były używane tylko częściowo do działalności uprawniającej do odliczenia VAT, zwrot VAT zostanie przyznany proporcjonalnie do stopnia wykorzystania tych towarów lub usług w działalności uprawniającej do odliczenia.

Procedura ubiegania się o zwrot

Wniosek o zwrot VAT należy złożyć elektronicznie, za pośrednictwem administracji podatkowej państwa członkowskiego ustanowienia. W Polsce wniosek składa się do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście. Wniosek powinien zawierać:

  • kopię faktury lub dokumentu celного, jeżeli podstawa opodatkowania przekracza równowartość 1000 EUR lub 250 EUR dla paliwa;
  • dokładne informacje o nabytych towarach lub usługach.

     

Komu zlecić zwrot VAT?
https://jww.pl – biuro księgowe JWW Wrocław, Warszawa



Minimalne limity zwrotu

Kwota zwrotu VAT nie może być niższa niż równowartość w PLN:

  • 400 EUR, jeśli wniosek dotyczy okresu krótszego niż rok podatkowy, ale nie krótszego niż 3 miesiące;
  • 50 EUR, jeśli wniosek dotyczy całego roku podatkowego lub okresu krótszego niż ostatnie 3 miesiące tego roku.

Terminy dotyczące zwrotu

Wniosek o zwrot należy złożyć najpóźniej do 30 września roku następującego po roku podatkowym, którego wniosek dotyczy. Urząd Skarbowy ma 4 miesiące na wydanie decyzji o zwrocie od momentu otrzymania wniosku z pełną dokumentacją. Jeśli urząd poprosi o dodatkowe informacje, termin na wydanie decyzji może zostać przedłużony.

Procedura odwoławcza

Jeśli nie zgadzasz się z decyzją urzędu, możesz złożyć odwołanie. Odwołanie należy złożyć przez Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście do Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie. Odwołanie musi być złożone w ciągu 14 dni od doręczenia decyzji.

Zleć zwrot VAT do biura rachunkowego

Artykuł sponsorowany