Minimalistyczne podejście do sprzętu
Mała przestrzeń to mało miejsca. Nic więc dziwnego, że jeśli postawisz wielki orbitrek czy ogromną suwnicę na nogi to po prostu nie będziesz miał, gdzie się ruszyć. Podejdź do tego minimalistycznie i nieco oszczędnie. Sięgnij po kompaktowy, wielofunkcyjny sprzęt, który można łatwo przechować.
Gumy oporowe do ćwiczeń to nasza pierwsza propozycja. Akcesoria nie zajmują dużo miejsca, a jednocześnie umożliwią Ci pracę nad niemal wszystkimi partiami mięśni. Możesz wykonywać ćwiczenia na ramiona, nogi, plecy i pośladki. Co więcej, gumy oferują różne poziomy oporu, co pozwala dostosować trudność treningu do swoich możliwości.
Kolejną świetną opcją są hantle o regulowanej wadze. W zależności od rodzaju mogą zajmować tyle miejsca, co mały zestaw książek, a więc stosunkowo niewiele.
Koniecznie zaopatrz się również w składaną matę do ćwiczeń, skakankę, opaski do wyciągu czy silikonowe obciążniki na nadgarstki. Po zakończeniu treningu te drobne elementy zmieszczą się do niewielkiego pudełka.
Rodzaje ćwiczeń na małej przestrzeni – propozycje
Treningi bazujące na ciężarze własnego ciała to świetny sposobów na poprawę kondycji bez potrzeby wykorzystywania dużych sprzętów. W małym mieszkaniach możesz z łatwością wykonywać takie ćwiczenia jak:
- Pompki – zajmują minimalną przestrzeń, a angażują wiele grup mięśniowych w tym plecy i ramiona.
- Przysiady – doskonale wzmacniają nogi i pośladki. Możesz je dodatkowo urozmaicić, dodając np. wyskok lub używając gum oporowych.
- Plank (deska) – idealne ćwiczenie na wzmocnienie mięśni brzucha i pleców, które nie wymaga praktycznie żadnego sprzętu ani dużej przestrzeni.
- Wykroki – choć wymagają trochę miejsca na wysunięcie nóg, nadal można je wykonać w wąskich korytarzach czy pomiędzy meblami.
Tym oto sposobem wystarczy zaledwie kilka metrów kwadratowych, by stworzyć kompleksowy plan treningowy.
Meble jako sprzęt sportowy? Czemu nie!
Każdy miłośnik ćwiczeń marzy o dobrze wyposażonej domowej siłowni. Niestety ze względu na ograniczony metraż jest to niemożliwe. Zamiast kręcić nosem z niezadowolenia możesz spróbować wykorzystać meble do wypracowania wymarzonej sylwetki. Jak to w ogóle możliwe? Już wyjaśniamy!
Wykorzystaj krzesło do wykonywania tzw. „dipsów”, czyli pompek na triceps. Możesz także robić przysiady jednonóż, opierając jedną nogę na krześle. Sofa lub łóżko idealne podparcie dla różnych wariantów planku, a także ćwiczeń nóg, np. unoszenie bioder. Schody to z kolei doskonałe narzędzie do treningu cardio i wzmacniania nóg. Szybkie wchodzenie po schodach to intensywne ćwiczenie poprawiające wydolność organizmu.
Ćwiczenia w małej przestrzeni mogą być równie efektywne, jak te wykonywane w siłowni, o ile podejdziesz do nich z pozytywnym nastawieniem. Wykorzystanie minimalnej ilości sprzętu, wykonywanie ćwiczeń z własnym ciężarem ciała oraz angażowanie mebli do treningu to proste sposoby, aby pozostać aktywnym i zdrowym w każdych warunkach.