Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama dotacje dla firm

Czynności obsługowe przy zbiorniku przeponowym i ocynkowanym. Czy jest się czego bać?

Spis treści: Zbiornik przeponowy – co trzeba przy nim robić?; Zbiornik ocynkowany – grunt to prawidłowe ciśnienie; Porady ekspertów.
  • 23.08.2024 12:39
  • Autor: Andrzej Weiss
Czynności obsługowe przy zbiorniku przeponowym i ocynkowanym. Czy jest się czego bać?

Korzystanie z prywatnej studni z jednej strony daje dostęp do praktycznie darmowej wody, z drugiej natomiast wymusza na właścicielu przeprowadzanie okresowych czynności konserwacyjnych i obsługowych – chociażby przy hydroforze.

Nie jest to szczególnie uciążliwe, ani czasochłonne, jednak wiele osób zupełnie o tym zapomina, co zwiększa ryzyko występowania awarii w instalacji wodnej czy pogorszenia jej wydajności. W tym artykule omawiamy podstawowe czynności obsługowe, jakie należy przeprowadzać przy zbiorniku przeponowym i ocynkowanym.

Uwaga eksperta:

W zbiornikach przeponowych niskiej jakości, chińskiej produkcji, przyczyną rozerwania membrany może być uszkodzenie mechaniczne – na przykład w wyniku niedokładnego wykonania, z powodu metalowych opiłków znajdujących się wewnątrz zbiornika, ostrego zadzioru etc.” Źródło: https://sklep-hydros.pl/blog/poradnik/Uszkodzony-hydrofor-przeponowy-objawy-ktorych-nie-mozesz-lekcewazyc.html

Zbiornik przeponowy – co trzeba przy nim robić?

Bieżąca obsługa zbiornika przeponowego sprowadza się do kontrolowania ciśnienia, czyli tzw. poduszki powietrza. Najlepiej robić to raz w miesiącu i w razie potrzeby uzupełnić ciśnienie kompresorem lub pompką samochodową, oczywiście po wcześniejszym spuszczeniu wody z hydroforu.

Ważne:

Ciśnienie w hydroforze powinno być o około 0,2 bara niższe od ciśnienia załączania pompy ustawionego na wyłączniku ciśnieniowym.

Przy okazji uzupełniania ciśnienia sprawdzamy szczelność membrany. Jeśli po naciśnięciu wentyla zacznie się z niego sączyć woda, to znak, że gumowa przepona jest rozwarstwiona i wymaga wymiany.

Raz w roku warto również przepłukać zbiornik przeponowy, aby pozbyć się utlenionego żelaza nagromadzonego na dnie membrany. W tym celu kilkakrotnie napełniamy i spuszczamy wodę, aż do momentu, gdy z kranu zacznie płynąć czysta ciecz.

Ponadto kontrolujemy stan powłoki zewnętrznej w poszukiwaniu ewentualnych ognisk korozji. Jeśli takowe się pojawiają, usuwamy rdzę i zabezpieczamy powłokę farbą antykorozyjną.

Informacja od eksperta:

W trakcie pompowania kompresorem/pompką z kranu będzie się wydobywać rudy płyn, a pod koniec maź. To zupełnie normalne w sytuacji, gdy woda w studni jest silnie zażelaziona i jeszcze przed uzdatnieniem trafia do hydroforu. Nie ma się więc czym przejmować. Gdy z kranu nic już nie będzie lecieć możesz uznać, że zbiornik przeponowy jest całkowicie pusty. W tym momencie odłącz pompkę, zamknij kran i opłucz brudne wiaderko.” Źródło: https://domabc.pl/woda,ac293/jak-napompowac-hydrofor-przeponowy,11620

Zbiornik ocynkowany – grunt to prawidłowe ciśnienie

W przypadku zbiorników ocynkowanych, czyli klasycznego rozwiązania do magazynowania wody studziennej, „odpada” nam konieczność kontrolowania stanu zewnętrznego – te hydrofory nie rdzewieją, o ile oczywiście nie doszło do uszkodzenia warstwy cynkowanej.

Pewną niedogodnością w porównaniu ze zbiornikami przeponowymi jest natomiast to, że hydrofory ocynkowane wymagają częstszego sprawdzania i uzupełniania ciśnienia – wynika to z faktu, iż woda ma bezpośredni kontakt ze ściankami zbiornika.

W normalnym trybie, czyli w zastosowaniach domowych, dobijamy powietrza co około 2 miesiące, a w przypadku wysokiego zużycia wody (np. do podlewania ogrodu czy pola uprawnego) – częściej.

Zbiorniki ocynkowane również wymagają okresowego czyszczenia od wewnątrz, do czego służy otwór rewizyjny (wyczystka). Warto minimum raz w roku (lub częściej, jeśli woda jest mocno zażelaziona) otworzyć hydrofor i ręcznie wypłukać nagromadzone osady.

Na koniec dodajmy, że na rynku są dostępne hydrofory niewymagające żadnych czynności obsługowych, włącznie z uzupełnianiem ciśnienia. Takie zbiorniki w swojej ofercie ma firma GWS (Global Water Solutions) – są wyraźnie droższe w porównaniu ze standardowymi hydroforami przeponowymi czy ocynkowanymi, natomiast jeśli zależy Ci na tym, aby nie musieć w ogóle nie doglądać swojej instalacji hydroforowej, to wybór jest tylko jeden.

W poradniku możemy przeczytać o hydroforach GWS:

Wspomniane wzmocnienia i specjalna konstrukcja zaworu praktycznie eliminują ryzyko uszkodzenia membrany podczas normalnego użytkowania hydroforu. To spora zaleta w porównaniu z klasycznymi zbiornikami przeponowymi, w których gumowa membrana może ulec rozwarstwieniu w niemal dowolnym momencie, a już szczególnie wtedy, gdy użytkownik nie dbał o utrzymywanie prawidłowego poziomu ciśnienia.” Źródło: https://hydroportal.pl/hydrofory,ac294/hydrofor-przeponowy-gws-5-powodow-dla-ktorych-to-dobry-wybor,10563

Artykuł partnera


bezchmurnie

Temperatura: 4°C Miasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1024 hPa
Wiatr: 13 km/h

STARY RYNEK

ReklamaCertyfikat SSL od 9 zł/rok!
ReklamaBydgoszcz na YouTube - Oficjalnie!
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: info z BydgoszczyTreść komentarza: Mała prośba: Skoro jest to portal BYDGOSZCZ.pl, to prosilibyśmy o nie uraczanie nas bieda-informacyjkami z Magagrajdołu Toruniewo, OK? Już starczy tego, że toruńskie pasożyty na B-szczy zyskały to, co dokładnie straciła na ich rzecz B-szcz, w tym także sport. Należy oderwać rydzykowych pasożytów id bydgoskiego cycka, bo nas tylko doją bez końca, a B-szcz bez końca traci!! My Całbeckowa DO NICZEGO NIE POTRZEBUJEMY, a że tamtejsze pasożyty i ich grajdoł nie byłby tym, czym jest dzisiaj bez okradania B-szczy, to należy z tym wreszcie SKOŃCZYĆ!!!Data dodania komentarza: 20.04.2025, 16:46Źródło komentarza: ALSTAL Grupa Budowlana ponownie sponsorem toruńskiego żużlaAutor komentarza: JolaTreść komentarza: Krótka ta Biedronka, rozmieszczenie regałów i towaru nie przypomina standardu Biedronki. Asortyment raczej nie pełny.Data dodania komentarza: 17.04.2025, 15:34Źródło komentarza: Nowa Biedronka w Bydgoszczy. Otwarcie już jutro!Autor komentarza: PiotrekTreść komentarza: No cóż, to nie jest normalnej wielkości Biedronka, układem wewnątrz przypomina Polomarket na Bartodziejach. Nie ma też pełnego asortymentu Biedronki. Dodatkowo miejsca postojowe dość wąskie, więc łatwo o obicie drzwi.Data dodania komentarza: 17.04.2025, 15:31Źródło komentarza: Nowa Biedronka w Bydgoszczy. Otwarcie już jutro!Autor komentarza: Kasyno BooiTreść komentarza: Po sesjach w Booi pozostaje dobre wrażenie. Wszystko jest przewidywalne w dobrym tego słowa znaczeniu: działa jak działa i nadal działa. Żadnych niespodzianek, wszystko jest stabilne i zgodne z regulaminem. Gry są uruchamiane szybko, konto osobiste zawiera informacje, nic nie jest mylące. https://sklep-dinozaurow.pl/Data dodania komentarza: 17.04.2025, 10:47Źródło komentarza: Technologie online które zmieniły nasze życieAutor komentarza: JaTreść komentarza: Bardzo się się cieszę, że w pobliżu mojego domku będę miała swoją BiedronkęData dodania komentarza: 14.04.2025, 18:38Źródło komentarza: Nowa Biedronka w Bydgoszczy. Otwarcie już jutro!Autor komentarza: AlicjaTreść komentarza: Właściciele cukierni Sowa powinni zostać uhonorowani przez miasto Bydgoszcz. Nie znam drugiej bydgoskiej firmy, która od lat tak bardzo inwestowałaby w porządkowanie przestrzeni i rozwój architektoniczny naszego miasta. Dzięki tej firmie Bydgoszcz pięknieje.Data dodania komentarza: 10.04.2025, 12:41Źródło komentarza: Nowy mini park handlowy w Bydgoszczy. Cukiernia Sowa inwestuje
Reklama
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama