- Ubezpieczenie OC, czyli obowiązkowe ubezpieczenie samochodu – co warto wiedzieć?
- Zniżki OC w małżeństwie – jak działają?
- Jaki jest czas na przepisanie OC po zakupie auta?
- Brak ważnego OC? Uważaj na kary finansowe!
Wszystkie zarejestrowane auta, zgodnie z obowiązującymi w naszym kraju przepisami, muszą posiadać aktualne ubezpieczenie OC.
Ubezpieczenie OC, czyli obowiązkowe ubezpieczenie samochodu – co warto wiedzieć?
Każdy zarejestrowany samochód, zgodnie z przepisami obowiązującymi w naszym kraju, musi posiadać aktualne ubezpieczenie OC. Rolą tego ubezpieczenia jest przejęcie odpowiedzialności finansowej przez firmę ubezpieczającą za szkody spowodowane przez osobę kierującą ubezpieczonym pojazdem. Dzięki temu osoba odpowiedzialna za przykre zdarzenie nie musi wypłacać odszkodowania ze swoich środków.
Czasami zdarzają się takie sytuacje, że musimy sprawdzić, czy ubezpieczenie OC samochodu jest wciąż aktualne. Taka weryfikacja jest konieczna wtedy, gdy:
- Uczestniczymy w zdarzeniu drogowym. Jeśli jesteśmy osobą poszkodowaną w incydencie drogowym, wówczas będzie nam przysługiwać odszkodowanie wypłacane przez naszego ubezpieczyciela. Trzeba pamiętać, że jest jeden warunek – auto sprawcy musi mieć aktualne ubezpieczenie OC. Jeśli polisa nie została wykupiona, wtedy możemy ubiegać się o otrzymanie odszkodowania w dowolnym towarzystwie ubezpieczeniowym.
- Kupujemy auto używane. Przed podpisaniem umowy kupna-sprzedaży należy upewnić się, czy pojazd ma nadal aktualne ubezpieczenie OC. Jeśli polisa nie jest już ważna, wtedy trzeba to zgłosić do swojej ubezpieczeniowej firmy, a następnie wykupić ubezpieczenie auta. Trzeba też pamiętać, że polisa OC po poprzednim właścicielu auta nie będzie przedłużona automatycznie. W tej sytuacji już we własnym zakresie trzeba wykupić kolejne ubezpieczenie pojazdu. Jeżeli tego nie zrobisz, narażasz się na przerwanie ciągłości ochrony ubezpieczeniowej.
Jesteś właścicielem samochodu osobowego? A może innego pojazdu mechanicznego? Na stronie tuz.pl wykupisz obowiązkowe ubezpieczenie OC. Jak zapłacić składkę ubezpieczenia samochodu w TUZ Ubezpieczenia? Składka za ubezpieczenie samochodu może być płatna jednorazowo lub w ratach.
Zniżki OC w małżeństwie – jak działają?
Jeżeli jeden z małżonków przez wiele lat wykazywał jazdę bezszkodową i dzięki temu nagromadził wiele zniżek, może z nich skorzystać drugi partner. Wysokość zniżek u obu osób jest jednakowa. Jeżeli osoba nagromadziła na swoim koncie aż 50% zniżek, przy wspólnocie majątkowej lub współwłasności auta mogą one przysługiwać także żonie takiego kierowcy. W chwili obecnej nie ma jednolitego systemu przyznawania zniżek z tytułu bezszkodowej jazdy.
Towarzystwa ubezpieczeniowe mogą wymagać złożenia oświadczenia o wspólnocie majątkowej, na podstawie którego przenosi się na jednego z partnerów zgromadzone zniżki.
Jaki jest czas na przepisanie OC po zakupie auta?
Przepisanie polisy na nowego właściciela pojazdu leży w interesie osoby, która sprzedaje i zalicza się do jej obowiązków. Sprzedający pojazd powinien poinformować pisemnie swojego ubezpieczyciela o sprzedaży pojazdu. Ma na to dwa tygodnie od momentu, gdy zawarł umowę sprzedaży. Jeżeli nie dopełni tej formalności, może go spotkać sporo niemiłych konsekwencji finansowych. Ubezpieczyciele mogą obciążyć opłaceniem składki na OC za okres od chwili sprzedaży auta do chwili poinformowania towarzystwa o fakcie sprzedaży. Warto odnotować, że w tym czasie sprzedający i nabywca pojazdu ponoszą solidarną odpowiedzialność za wszelkie nieuregulowane należności.
Brak ważnego OC? Uważaj na kary finansowe!
Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych jest obowiązkowe dla każdego, kto posiada samochód w Polsce. Pilnowanie ważności ubezpieczenia OC jest bardzo ważne, ponieważ pozwala uchronić przed przykrymi konsekwencjami finansowymi. UFG (Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny) nakłada kary za przerywanie ciągłości ubezpieczenia choćby na jeden dzień! Wysokość grzywny jest uzależniona przede wszystkim od płacy minimalnej. Oprócz tego liczy się także rodzaj samochodu i jego czas pozostawania bez ważnego ubezpieczenia. Jeżeli zależy ci na uniknięciu kary za brak aktualnego OC, musisz zawsze pilnować terminów. W sytuacji wygaśnięcia ważności polisy rzeczą konieczną jest wykupienie następnego ubezpieczenia.