Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

W czym pomaga mediator?

  • 05.06.2024 09:15
  • Autor: Grupa tipmedia
W czym pomaga mediator?

Sprawy rozwodowe zawsze są trudne. Bardzo często wiążą się z silnymi emocjami - smutkiem, rozczarowaniem, złością, żalem, cierpieniem, zmęczeniem. Z tego powodu niejednokrotnie strony konfliktu mają trudność, aby po prostu się dogadać. A przecież do omówienia jest bardzo wiele - konieczne jest ustalenie warunków rozejścia, sposobu sprawowania władzy rodzicielskiej, podziału majątku... Odnalezienie rozwiązania jest możliwe w toku mediacji.

  1. Kiedy potrzebny jest mediator i jaki jest zakres jego obowiązków?
  2. Jak wygląda przebieg postępowania mediacyjnego?

Jakie sprawy warto załatwiać w obecności mediatora? W czym może on pomóc? Spróbujmy dowiedzieć się więcej na ten temat.

Kiedy potrzebny jest mediator i jaki jest zakres jego obowiązków?

Mediator to osoba, która posiada niezbędne informacje i wiedzę w zakresie prowadzenia mediacji oraz jest wpisana do specjalnego wykazu prowadzonego przez sąd okręgowy. Rolą mediatora jest pomoc w wypracowaniu porozumienia podczas konfliktów. Musi on umieć urealnić wymagania stron i odpowiednio je sprawdzać. Ma on pomagać w łagodzeniu napięcia i identyfikowaniu problemów. Jego zadaniem jest także zadawanie pytań, które mają pomóc w znalezienie najlepszego rozwiązania. Mediator wspiera strony i pomaga w osiągnięciu kompromisu. Jednocześnie jego zadaniem jest przygotowanie odpowiednich dokumentów - protokołu i ugody, które mogą następnie zostać przedstawione przed sądem. Należy pamiętać, że z mediacji można skorzystać w sprawach karnych, rodzinnych, rozwodowych, gospodarczych i innych. Mediacje rodzinne czy mediacje rozwodowe mogą być szansą na znalezienie pokojowego rozwiązania w sytuacji, kiedy obie strony chcą kompromisu, lecz samodzielnie nie są w stanie do niego doprowadzić.

Jak wygląda przebieg postępowania mediacyjnego?

Postępowanie mediacyjne to nie po prostu rozmowa w obecności osoby trzeciej. Jest to cała procedura, wymagająca podejmowania konkretnych kroków. Z tego powodu prowadzeniem mediacji zajmują się specjaliści. Najczęściej rozpoczyna się ją kontaktem telefonicznym lub listownym ze stronami, w którym mediator przedstawia zasady postępowania oraz informuje o kosztach. Następnym krokiem jest spotkanie osobiste (lub online), na początku którego ponownie mediator przedstawia się, omawia zasady, odbiera niezbędne zgody. Kolejnym etapem są wystąpienia stron. Później mediator rozmawia indywidualnie, szukając złotego środka i sprawdzając, jakie rozwiązania będą możliwe i akceptowalne. Następnie strony wraz z mediatorem spotykają się wspólnie, aby omówić propozycje i ustalić najlepsze rozwiązania. Jeżeli uda się dojść do porozumienia, powstaje ugoda, którą wszyscy muszą zaakceptować i podpisać. Ostatnim etapem jest przygotowanie przez mediatora protokołu i przedstawienie dokumentów przed sądem. Zatwierdzona przez sąd ugoda posiada moc prawną ugody zawartej przed sądem.

Artykuł sponsorowany