Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Jak działa technologia blockchain? Gdzie jest wykorzystywana?

Coraz więcej firm na całym świecie integruje swoje systemy z technologią blockchain. Ale jak dokładnie działa to rozwiązanie? Czy jest to prawdziwy gamechanger, czy tylko prosty dodatek? Blockchain to wciąż nowinka, ale w przyszłości jego rola może być bardzo istotna. Dowiedz się więcej!
  • 08.05.2024 09:23
Jak działa technologia blockchain? Gdzie jest wykorzystywana?

Jak działa technologia Blockchain?

Blockchain to połączenie trzech technologii:

  • klucze kryptograficzne;
  • sieć peer-to-peer zawierająca współdzieloną księgę;
  • środki obliczeniowe, które służą do przechowywania transakcji i zapisów sieciowych.

Klucze kryptograficzne składają się z dwóch pomniejszych kluczy – prywatnego i publicznego. Służą one do przeprowadzania udanych transakcji pomiędzy dwiema stronami. Może to być na przykład kupno lub sprzedaż kryptowalut dostępnych tutaj: https://cryps.pl/kryptowaluty/.

Każdy użytkownik ma dwa klucze, których używa do stworzenia bezpiecznej tożsamości cyfrowej. To ona jest najważniejszym aspektem technologii blockchain. W świecie kryptowalut tożsamość nazywana jest „podpisem cyfrowym” i służy do autoryzacji oraz kontroli transakcji.

Kiedy większość użytkowników potwierdzi daną transakcję swoimi podpisami, specjalne matematyczne obliczenia sprawdzają, czy wszystko się zgadza. Jeśli tak, to znaczy, że transakcja przebiegła prawidłowo i bezpiecznie.

Dlatego użytkownicy blockchaina wykorzystują podpisy do tego, żeby bezpiecznie przesyłać między sobą różne informacje i zasoby przez internet. Dzięki temu nie muszą angażować banków czy urzędów jako pośredników. Społeczność wspólnie dba o to, żeby wszystko odbywało się uczciwie.

Jak wykorzystuje się Blockchain?

Blockchainy to specjalne bazy danych, które przechowują różne informacje – nie tylko o transakcjach z użyciem kryptowalut. Można w nich na przykład zapisywać dane o tym, jak produkt przemieszcza się od miejsca wysyłki aż do klienta. Dzięki temu, gdyby okazało się, że partia towaru jest przeterminowana, łatwo można sprawdzić, skąd pochodzi problem. To pokazuje, że blockchainy mogą być przydatne dla firm nie tylko w kwestiach finansowych.

A jak Ty możesz wykorzystać technologię blockchain? Jeśli chcesz zainwestować w tego typu projekt, masz kilka możliwości.

  1. Kupić bitcoina lub jednego z altcoinów (np. Ethereum czy Litecoin), licząc na to, że ich wartość wzrośnie.
  2. Wspierać finansowo nowe projekty (aplikacje, usługi) oparte na technologii blockchain. Kupujesz wtedy ich tokeny na wczesnym etapie, mając nadzieję, że zyskają na wartości, gdy projekt się rozwinie.
  3. Inwestować w start-upy, które tworzą rozwiązania bazujące na blockchain.
  4. Zainwestować bezpośrednio w rozwój samej technologii blockchain, na przykład kupując udziały w firmach, które ją udoskonalają.

Pamiętaj: zanim podejmiesz decyzję o zainwestowaniu pieniędzy, dokładnie przeanalizuj dostępne możliwości i związane z nimi ryzyko. W ten sposób unikniesz wielu nieprzyjemnych niespodzianek i kłopotów, na jakie może Cię narazić nietrafiona inwestycja.

Artykuł sponsorowany