Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Jak legalnie sprzedać auto na części?

  • 08.05.2024 06:53
  • Autor: Grupa tipmedia
Jak legalnie sprzedać auto na części?

Jak legalnie sprzedać auto na części?

Uszkodzone auto, które nie nadaje się do użytku, musi być w odpowiedni sposób zdemontowane lub po prostu dostarczone na złom. Wiele osób zastanawia się, które z tych rozwiązań jest bardziej korzystne finansowo. W końcu możliwość sprzedaży poszczególnych części, które są sprawne, może stanowić dodatkowy zastrzyk gotówki. Czy zatem każdy może pozwolić sobie na demontaż auta?

Jak sprzedać auto na części – przepisy prawne

Właściciele starych pojazdów lub tych uszkodzonych, a którzy posiadają własny garaż i narzędzia, mogą ulec pokusie samodzielnego demontażu samochodu. Jednak czy można sprzedać auto, które ktoś we własnym zakresie rozebrał na części? W końcu elementy takie, jak skrzynia biegów, są elementami, który kupuje wiele osób.

Przepisy mówią o ściśle określonych okolicznościach, w jakich może dojść do demontażu pojazdu. Chodzi tutaj przede wszystkim o uprawnienia, jakimi dysponuje dana osoba. Wszystko dlatego, że płyny eksploatacyjne mogą dostać się do wód gruntowych w momencie, gdy rozebranie samochodu na części wykona osoba bez odpowiedniego doświadczenia i wiedzy. Dlatego, jeśli interesuje Ci sprzedaż samochodu na części powinieneś udać się na stacje demontażu pojazdów. Szczegółowe informacje na ten temat są dostępne tutaj: www.ubezpieczenie.com.pl/sprzedaz_samochodu_na_czesci_8211_jak_to_zrobic/28,12434.html. Znajdziesz tam również najczęściej zadawane pytania.

Stacja demontażu pojazdów - czym się zajmuje?

To miejsce, w którym dochodzi do rozebrania auta na części. Dlaczego etap ten jest tak ważny? Wszystko w trosce o środowisko. Samochody powypadkowe, spalone lub nie zdatne do jazdy nie nadają się do dalszego użytku. W odpowiedni sposób należy usunąć także wszelkie płyny eksploatacyjne.

Na właścicielu pojazdu spoczywa obowiązek, by oddać auto do stacji demontażu. Dzięki temu może on następnie w legalny sposób wyrejestrować pojazd. W tym celu musi przedstawić w wydziale komunikacji miejskiej kartę pojazdu, dowód rejestracyjny i tablice rejestracyjne, jak również dowód tożsamości. Niezbędny jest również dokument potwierdzający, że samochód został oddany do stacji demontażu. Polskie prawo jasno określa, iż w sytuacji, gdy stan techniczny pojazdu nie umożliwia użytkowania pojazdu, kierowca w dalszym ciągu zobligowany jest do posiadania ubezpieczenia OC. Z obowiązku tego zwolniony jest właściciel wyrejestrowanego pojazdu, najczęściej w momencie, gdy ten został oddany do złomowania lub jest pojazdem zabytkowym. Jeśli interesuje Cię ubezpieczenie pojazdu, przydatne informacje znajdziesz tutaj: www.ubezpieczenie.com.pl.

Stacje demontażu pojazdów - co musisz wiedzieć?

Legalna sprzedaż auta na części możliwa jest tylko w stacji demontażu pojazdów. Musisz pamiętać, że przepisy jasno określają, jakie warunki musi spełniać pojazd, by nadawał się do demontażu. Samochód wcale nie musi być w dobrym stanie, jednak jego waga nie może być mniejsza, niż 90% pierwotnej wagi. Dlatego, jeśli chcesz sprzedaż części używane, jak układ hamulcowy, czy silnik, dobrą opcją jest po prostu pozostawienie demontażu specjalistom. Wymontowanie wspomnianych części może doprowadzić do tego, iż samochód nie będzie mógł być przyjęty w stacji demontażu, a Ty poniesiesz za to odpowiedzialność finansową. Możesz natomiast zabrać z auta elementy takie, jak radio.

Nie podejmuj się sprzedaży samochodu na części samodzielnie

W każdym, większym mieście dostępne są stacje demontażu pojazdów. Tam również oddasz auto do kasacji. Specjaliści wymontują wszelkie podzespoły w samochodzie. Wiadomo, że części samochodowe cieszą się zainteresowaniem na rynku wtórnym. Jednak najlepszym rozwiązaniem, a przede wszystkim zgodnym z prawem, jest skorzystanie z profesjonalnych usług, co pozwala również na późniejsze wyrejestrowanie samochodu.

Artykuł sponsorowany