Myślistwo — co odróżnia je od łowiectwa?
Pojęcia myślistwa oraz łowiectwa często występują jako synonimy. Warto jednak rozdzielić te pojęcia. Łowiectwo to dużo szersze zagadnienie, które obejmuje nie tylko samo polowanie na zwierzęta, ale też gospodarkę łowiecką, czy też ochronę środowiska naturalnego. W przeszłości łowiectwo było też jednym ze źródeł pożywienia. Myślistwo to z kolei sztuka polowania realizowanego z zachowaniem etyki i prawa łowieckiego, najczęściej w celach hobbystycznych.
Jak zostać myśliwym?
Aby móc legalnie uprawiać myślistwo należy dołączyć do koła łowieckiego. Wszystko przez to, że myślistwo i wszystkie jego aspekty są szczegółowo regulowane. Największym z nich jest Polski Związek Łowiecki, który zrzesza osoby indywidualne oraz lokalne w jaki sposób wstąpić do PZŁ? Składając deklarację oraz opłacając wpisowe. To nie jest takie proste i wymaga wielu kroków.
Pierwszym krokiem jest dostanie się na staż. Najłatwiej w tym celu skontaktować się z lokalnym kołem łowieckim. W trakcie szkolenia przyszły myśliwy zapoznaje się z wszystkimi najważniejszymi zagadnieniami. Wtedy trwa integracja z innymi członkami koła. Ponadto trzeba zaznajomić się z budową urządzeń łowieckich, rodzajami dostępnego sprzętu, w tym amunicji.
Następnie można dostać się na szkolenie organizowane przez zarząd okręgowy PZŁ. W jego trakcie kandydat na myśliwego zdobywa kluczową wiedzę praktyczną oraz teoretyczną z zakresu myślistwa. W trakcie szkolenia dowiadujemy się, kiedy stosowana jest amunicja śrutowa, a kiedy kulowa, jak korzystać z broni, a także jak polować na poszczególne zwierzęta.
Szkolenie kończy się trzyczęściowym egzaminem. Kandydat musi odpowiedzieć prawidłowo na 80% ze 100 pytań testowych, w tym 30 z zakresu przepisów dotyczących bezpieczeństwa na polowaniu. Kolejny element egzaminu to część ustna. W jego trakcie odpowiada się na zestaw 3 pytań. Aby go zdać, trzeba zdobyć 9 punktów na 15 możliwych. Ostatni element egzaminów to sprawdzian strzelecki. W jego trakcie trzeba wykazać praktyczną znajomość bezpiecznego i skutecznego posługiwania się bronią.
Jeśli którakolwiek część egzaminu została zakończona wynikiem negatywnym, kandydat ma prawo do dwóch poprawek każdej z części, nie wcześniej niż 7 dni po ogłoszeniu wyników. Zaliczenie wszystkich egzaminów uprawnia do złożenia deklaracji członkowskiej w PZŁ i wpłacenia wpisowego zarządowi okręgowemu właściwemu dla miejsca zamieszkania. W ten sposób staje się członkiem Polskiego Związku Łowieckiego i zdobywa się prawo do bycia legalnie działającym myśliwym.