Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 13 stycznia 2025 18:00

Transport międzynarodowy - sposób realizacji i organizacji

  • 31.01.2024 14:00
Transport międzynarodowy - sposób realizacji i organizacji

Czy zastanawialiście się, jak skomplikowaną procedurą jest transport międzynarodowy? Będąc w Unii Europejskiej, przyzwyczailiśmy się do sprawnego obrotu towarami w obrębie Wspólnoty. A co w przypadku, gdy towar jest do nas dowożony spoza niej? Jak to wygląda w praktyce?

Czym jest międzynarodowy transport ładunków?

Zacznijmy od tego, że transport międzynarodowy może być realizowany na kilka sposobów. Ładunki można przewozić drogą lądową, morską, rzeczną, a nawet powietrzną. Oczywiście istnieje możliwość połączenia ze sobą tych rozwiązań, czego praktycznym przykładem jest transport intermodalny, realizowany za pomocą kontenerów. Przewiezienie ładunku z kraju A do kraju B wiąże się z:

koniecznością wypełnienia wszystkich formalności celnych,

zaplanowaniem transportu z wykorzystaniem dostępnej infrastruktury,

określeniem ram czasowych, w trakcie których realizowany jest przewóz,

przygotowaniem narzędzi monitorujących stan przewożonego ładunku.

W planowaniu działań logistycznych bardzo ważne są również obowiązujące przepisy uwzględniające przewóz towarów niebezpiecznych. Zanim ładunek zostanie przetransportowany z punktu A do punktu B, konieczne jest uwzględnienie stopnia generowanego przez nie zagrożenia, a także wprowadzenia rozwiązań (włącznie z zapewnieniem taboru) wymaganych na terenie konkretnych państw.

Komunikacja — podstawa transportu międzynarodowego

Jak widać, logistyka transportu to obszar, który wymaga olbrzymiej wiedzy, doświadczenia, ale też sprawnej komunikacji. Zwróćmy uwagę, że w całym tym procesie, zaangażowanych jest kilka podmiotów: zarząd firmy transportowej, menadżer floty, przewoźnik, kierowca oraz klient docelowy. Co więcej, każda z tych stron ma swoje własne interesy, a pogodzenie ich ze sobą wiąże się z koniecznością negocjowania warunków pomiędzy nimi.

Komunikacja ma również bardzo istotne znaczenie w kontekście zapewnienia odpowiednich warunków przewozu. W tym celu stosuje się urządzenia pomiarowe, wykorzystujące systemy nawigacji (GPS, Galileo, Glonass), a także systemy monitorujące parametry takie jak temperatura oraz wilgotność powietrza.

Międzynarodowo, czy wewnątrz wspólnoty?

Zgodnie z obowiązującym prawem, transport międzynarodowy realizowany jest wówczas, gdy transfer dóbr realizowany jest z przekroczeniem granic UE. Z kolei transport wewnątrzwspólnotowy ma miejsce wtedy, gdy przewozi się towary wewnątrz UE. W przypadku tego drugiego rozwiązania Polska — jako kraj członkowski UE — może korzystać z niższych stawek podatkowych, korzystniejszej polityki celnej, a także z możliwości, jakie daje usprawniony transport realizowany bez jakichkolwiek barier.

Reasumując, transport międzynarodowy to skomplikowany proces, ale dzięki wspólnemu korzystaniu z rynków UE uległ znaczącemu usprawnieniu.