Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Do czego służą grupy pompowe i dlaczego warto z nich korzystać?

  • 25.01.2024 10:44
Do czego służą grupy pompowe i dlaczego warto z nich korzystać?

Grupa pompowa to praktyczne i kompaktowe urządzenie, które łączy kilka elementów instalacji grzewczej. Do jej zadań należy odbieranie ciepła ze źródła i przekazywanie go do odbiorników. Zobacz, czym charakteryzuje się grupa pompowa i sprawdź, kiedy należy z niej skorzystać.

Wykorzystanie i budowa grupy pompowej

Grupa pompowa to element instalacji podzielonych na obiegi grzewcze, gdzie ważna jest stała regulacja temperatury oraz efektywne wykorzystywanie energii. Dzięki niej możliwe jest podłączenie dwóch różnych źródeł ciepła. To niewielkie urządzenie gwarantuje też prawidłowe działanie sprzętów o odmiennych parametrach, które znajdują się w jednej instalacji. Grupy pompowe mają różne wyposażenie oraz przeznaczenie - z reguły posiadają one zawory odcinające z termometrami, zawór zwrotny, pompę izolacyjną i szczelną obudowę o właściwościach izolacyjnych. Urządzenia nie zawsze mają identyczną konstrukcję oraz jednakowe przeznaczenie, jednak wszystkie modele łączy kompaktowa budowa, która zapewnia oszczędność miejsca w kotłowni.

Kiedy należy stosować grupę pompową do obiegów grzewczych?

Montaż grup pompowych jest konieczny w budynkach mających przynajmniej dwa obiegi grzewcze lub w miejscach, gdzie jedna instalacja jest na tyle rozległa, że jedna pompa okazuje się zbyt słaba. Nowoczesne budownictwo często wymaga rozdzielenia instalacji, które pracują na czynnikach grzewczych o innych temperaturach. Grupa pompowa pełni wtedy funkcję urządzenia stabilizującego pracę układu, a zarazem podnosi komfort użytkowania instalacji. Większość współczesnych domów o metrażu przekraczającym 150 metrów kwadratowych potrzebuje przynajmniej dwóch obiegów grzewczych - w takim przypadku zawsze należy sięgnąć po grupę pompową.

Przeznaczenie grup pompowych

Grupa pompowa może pełnić kilka funkcji, w zależności od swojego przeznaczenia. Wybierając odpowiedni model, warto zwrócić uwagę na znajdujące się w budynku czynniki grzewcze, takie jak:

grzejniki,

ogrzewanie podłogowe,

ogrzewanie mieszane.

Grupa pompowa przeznaczona do ogrzewania grzejnikowego zawiera dwa piony wyposażone w zawory odcinające, termometry, zawory zwrotne i pompę obiegową. Przy ogrzewaniu podłogowym należy stosować grupy pompowe z dodatkowym zaworem mieszającym. Jeśli w budynku wykorzystuje się grzejniki oraz podłogówkę, to najlepiej zdecydować się na dwie różne grupy pompowe - tradycyjną oraz urządzenie wyposażone w specjalny zawór. Należy zamontować je obok siebie i połączyć dedykowanym rozdzielaczem.

Korzyści wynikające ze stosowania grup pompowych

Dlaczego warto stosować grupy pompowe w instalacjach grzewczych? Najważniejsze zalety tych urządzeń to:

łatwy i szybki montaż,

oszczędność miejsca oraz estetyczny wygląd,

energooszczędność,

pełna integracja ze źródłem ciepła oraz rodzajem ogrzewania.

Właściwie dobrane komponenty grupy pompowej sprawiają, że działa ona bezproblemowo i doskonale ogranicza straty ciepła. Uniwersalne urządzenia można stosować w wielu rodzajach instalacji, a zaawansowane technologicznie rozwiązania pozwalają na dopasowanie sprzętu do obiegów grzewczych o różnym przeznaczeniu i mocy.