Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Rodzaje i zastosowanie rozdzielni energetycznych

  • 19.01.2024 11:01
Rodzaje i zastosowanie rozdzielni energetycznych

Wszystkie systemy elektroenergetyczne mają za zadanie przesyłać energię elektryczną od wytwórców energii do jej odbiorców. Natomiast jednym z ważnych elementów tego systemu są rozdzielnie energetyczne. Z poniższego artykułu dowiesz się, czym są, jakie mają zadania oraz jakie są rodzaje tychże urządzeń.

Do czego służy rozdzielnia energetyczna?

Rozdzielnica to urządzenie elektryczne, które rozprowadza energię elektryczną z jednego do innego źródła elektrycznego. Jest to jeden z najważniejszych elementów stosowanych w procesie dystrybucji energii. Składa się z kilku paneli elektrycznych - zespołu urządzeń rozdzielczych określonego napięcia wraz z niezbędnymi urządzeniami pomocniczymi.

Rozdzielnia energetyczna stanowi układ:

urządzeń rozdzielczych,

pomiarowych,

sterowniczych,

zabezpieczających,

sygnalizacyjnych.

W połączeniu z szynami zbiorczymi, elementami wsporczymi i izolacyjnymi tworzy ona system rozdzielania energii przy zadanym napięciu znamionowym.

Podstawowe funkcje rozdzielni energetycznej

Warto zauważyć, że rozdzielnia jest elementem stacji elektroenergetycznej. Umieszcza się ją zazwyczaj w oddzielnym pomieszczeniu lub pomieszczeniach, czy też zajmuje ona wydzieloną przestrzeń. Rozdzielanie energii w stacji wiąże się natomiast z takimi funkcjami jak:

regulacja napięcia w sieci,

kompensacja mocy biernej,

utrzymanie właściwego poziomu warunków zwarciowych,

załączanie i wyłączanie podzespołów sieci np. transformatorów.

Zatem rozdzielnia energetyczna jest wyposażona w regulatory i sterowniki, które mają za zadanie modyfikować i kontrolować parametry przesyłanej energii elektrycznej. Natomiast dzięki licznikom i przekładnikom dokonują czynności pomiarowych.

Rozdzielnie odpowiadają także za przerywanie obwodów elektrycznych, ich rozdział, czy łączenie. Mają one dodatkowo zamontowane wyłączniki różnicowoprądowe, instalacyjne oraz bezpieczniki, które chronią przed porażeniem prądem. Czyli rozdzielnie energetyczne zapewniają także bezpieczeństwo użytkownikom sieci energetycznej.

Rodzaje rozdzieli energetycznych

Należy zauważyć, że rozdzielnie elektroenergetyczne dzielą się ze względu na swoje przeznaczenie i obsługiwane napięcie znamionowe.

Pierwszym rodzajem rozdzielni, o którym warto wspomnieć, są układy obsługujące napięcie 110 kV. Można je podzielić na:

Rozdzielnie zasilająco - rozdzielcze, występujące w dużych aglomeracjach miejskich, czy dużych ośrodkach przemysłowych. Są one przeznaczone do zasilania sieci 110 kV energią z sieci najwyższych napięć (NN).

Rozdzielnie odbiorcze, będące węzłami dystrybucyjno - rozdzielczymi większych osiedli, czy jednostek przemysłowych. Służą do pobierania energii z sieci 110 kV.

Kolejnym typem rozdzielni są układy średnich napięć SN. Osiągają one wartości np. 6, 10, 15, 20 czy 30 kV i są powszechnie stosowane w całym systemie elektroenergetycznym. Najpopularniejsze rozdzielnie SN w Polsce mają wartość 20 kV i pełnią funkcje dystrybucyjno - rozdzielcze. W rozdzielnicach przemysłowych często stosuje się również układy obsługujące napięcie o wartości 6 kV.

Trzecim rodzajem rozdzielni montowane w stacjach NN są układy o napięci znamionowym o wartości 220 kV i 400 kV. Bez nich prawidłowe funkcjonowanie krajowego systemu elektroenergetycznego (KSE) nie byłoby możliwe. Aktualnie rozwijana jest sieć 400 kV, która głównie odpowiada za przesył energii w Polsce. Tego typu rozdzielnice są budowane przy elektrowniach oraz odpowiadają za rozdzielanie energii z sieci NN.

Ostatnim rodzajem rozdzielnic energetycznych są układy niskich napięć (nN). Są to układy stosowane przede wszystkim do zasilania linii z jednego transformatora o niewielkiej mocy znamionowej.

Kompleksowe inwestycje energetyczne w ofercie Eltel Networks

Profesjonalni dostawcy usług z zakresu budowania i modernizacji linii energetycznych tacy jak np. Eltel Networks oferują montaż, remonty, czy modernizację rozdzielnic energetycznych. Tego rodzaju zadania zlecane są jedynie doświadczonym i renomowanym dostawców, którzy posiadają niezbędne certyfikaty i rekomendacje. Warto także zauważyć, że Elten Networks posiada wykwalifikowana kadrę, która umożliwia realizację danej inwestycji od projektu, aż do uruchomienia.