System Dynamicznej Informacji Pasażerskiej – czym się charakteryzuje?
SDIP to zautomatyzowany, zintegrowany system informacyjny, funkcjonujący na dworcach, stacjach i przystankach kolejowych (https://sprint.pl/pl/uslugi/systemy-telematyki-kolejowej). Jego podstawowym zadaniem jest dostarczanie pasażerom informacji na temat odjazdu pociągu, zmian w rozkładzie, awariach czy też opóźnieniach, a także połączeniach zastępczych. Do jego głównych elementów zalicza się elektroniczne tablice informacyjne (wyświetlacze główne, wirtualne tablice przystankowe) oraz urządzenia informacji dźwiękowej. Oprogramowanie na bieżąco monitoruje wszelkie zmiany w trasie i wprowadza je do systemów telematyki kolejowej, dzięki czemu pasażerowie szybko otrzymują komunikat o potencjalnych modyfikacjach rozkładu czy opóźnieniach.
System Dynamicznej Informacji Pasażerskiej jest bardzo rozbudowany, a w jego skład wchodzi wiele innych systemów. Należą do niego: System wyświetlaczy dynamicznej informacji pasażerskiej, System rozgłoszeniowy, System wspomagania słuchu, System sygnalizacji czasu oraz punkty przywoławczo-alarmowe.
Zalety wprowadzenia SDIP
Wprowadzenie Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej niesie za sobą liczne korzyści. Pozwala on nie tylko na poprawienie jakości podróżowania i zwiększenie satysfakcji pasażerów z korzystania z transportu kolejowego, ale także zapewnienie im większego bezpieczeństwa. Podróżni są na bieżąco informowani o wszelkich zmianach za pomocą różnych form przekazu, dzięki czemu komunikat może zostać odebrany przez każdego - również przez osoby mające problem ze wzrokiem czy słuchem. Ponadto SDIP ułatwia obsługę i zarządzanie ruchem kolejowym oraz pomaga w utrzymaniu płynności przejazdów.
Kto zajmuje się wprowadzaniem SDIP?
Wdrożenie SDIP w mieście to trudne i wymagające przedsięwzięcie, które obejmuje wiele aspektów. Z tego względu zadanie to należy powierzyć profesjonalistom z wieloletnim doświadczeniem w branży. Taką firmą jest Sprint S.A. Zapewnia kompleksową obsługę, w tym konsultacje, analizę potrzeb, dokumentację projektową oraz samo wprowadzenie systemu, wraz z jego konfiguracją i integracją z już działającą infrastrukturą w mieście. Firma oferuje również wdrożenie innych rozwiązań z zakresu telematyki kolejowej, które zwiększą efektywność i bezpieczeństwo transportu. Warto zaufać specjalistom z branży!