Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Jak dbać o kostkę brukową?

Spójrz na zdjęcia Twojego domu z czasów, kiedy kostka brukowa była świeżo położona, a na pewno z trwogą dostrzeżesz wielką różnicę. Chociaż wiele osób może nie zdawać sobie z tego sprawy, o kostkę brukową należy regularnie dbać, by móc cieszyć się urokliwym podjazdem.
  • 13.11.2023 13:11
  • Autor: Grupa Tipmedia
Jak dbać o kostkę brukową?

Wyjrzyj za okno do ogrodu. Chociaż złota polska jesień dobiega już końca, nadal można cieszyć się pięknymi widokami, chociaż coraz krócej. Na przestrzeni lat wiele się zmieniło – zima przychodzi coraz później, a Twoja kostka brukowa wygląda coraz gorzej.

Znaczenie odpowiedniego utrzymania kostki brukowej

Nie należy się temu dziwić – w końcu przez okrągły rok jest wystawiona na negatywne działanie warunków atmosferycznych – czy to lejący się z nieba żar, czy opady, czy wciekającą w nią, a następnie zamarzającą pod nią zimą wodę, która ją „rozsadza”.

Z tego względu poza oczywistą pielęgnacją, niezbędna jest również odpowiednia impregnacja. W przeciwnym wypadku za parę lat być może konieczne będzie ułożenie jej od nowa – a to kosztuje znacznie więcej czasu i pieniędzy, niż prawidłowe zadbanie o nią zawczasu.

Krótka charakterystyka impregnatów do kostki brukowej

Impregnaty do kostki brukowej występują w wielu rodzajach, dzięki czemu każdy znajdzie rozwiązanie odpowiednie dla jego podjazdu, niezależnie od tego, czy jest to kostka granitowa, bazaltowa, klinkierowa, płyta, gres, ceramika czy cegła.

Istnieje np. impregnat nadający tzw. efekt „mokrej kostki”. Przyciemnia on kostkę, nadając jej szyku, a jednocześnie doskonale zabezpiecza przed przeciekającą wodą i zabrudzeniami. Występuje w kilku wersjach, przystosowanych do różnych materiałów.

Stosując impregnat o działaniu hydrofobowym nie tylko uratujesz kostkę przed wciekającą wodą, ale również przed powstającym na niej mchem, co ograniczy konieczność jej regularnego czyszczenia.

Warto dodać, że problemy mogą sprawiać także mrówki, wynoszące materiał spomiędzy kostki, co pozwala dostawać się pod nią wodzie – i z tym problemem poradzi sobie dobry impregnat.

Zazwyczaj impregnaty do kostki brukowej nadają się również do stosowania na ogrodowe ozdoby – gnejsy, otoczaki, kamienie ozdobne, ale również kamienne fontanny czy posągi. Niektóre rodzaje impregnatów nadadzą się również do zabezpieczenia tarasu. Występują także warianty oleofobowe, dostosowane do indywidualnych potrzeb.

Sposoby dbania o kostkę brukową

Przede wszystkim istotne jest regularne czyszczenie kostki - zamiatanie i usuwanie zabrudzeń. Pomocne będzie użycie w tym celu odpowiednich środków. Jest to szczególnie ważne przed zaimpregnowaniem kostki. W przeciwnym wypadku znajdujące się na niej kurz, pył i osady zostaną do niej przyklejone.

Odpowiedni środek czyszczący znajdziesz niezależnie od rodzaju zabrudzeń – wykwitów wapiennych, plam z oleju, mchów i innych zielonych czy białych nalotów.

Ich stosowanie różni się między sobą – czasami produkt rozrabia się z wodą i np. spryskuje nim kostkę, czasami stosuje samodzielnie. Impregnaty zaś często rozprowadza się go przy użyciu wałka – niezbędne instrukcje zazwyczaj znajdziesz na opakowaniu.

Oprócz odpowiednich środków czyszczących można skorzystać z urządzeń wysokociśnieniowych, by łatwo pozbyć się wszelkiej maści nalotów z kostki.

Kiedy najlepiej czyścić kostkę brukową?

Na ogół najlepiej jest czyścić kostkę brukową podczas suchych i ciepłych dni, ponieważ wszelkiego rodzaju użyte środki szybciej wyschną. Z tego względu do kompleksowego wyczyszczenia kostki brukowej najlepiej nadają się wiosna i lato. Należy jednak unikać impregnacji tego w pełnym słońcu.

Warto jednak zwrócić uwagę, że przed pierwszymi w roku opadami śniegu również warto jest kostkę zamieść z igieł czy liści, ponieważ w przeciwnym wypadku mogą one gnić pod śnieżną czapą. Następnie kostkę można zaimpregnować, by bez szwanku wyszła z mroźnych dni.

Impregnować kostkę można co ok. 2-3 lata, a od wyprodukowania kostki do pierwszej impregnacji powinien upłynąć co najmniej miesiąc, bowiem po takim czasie bruk osiągnie pełną wytrzymałość.

Nie czekaj, zadbaj o swój podjazd już dziś!

--- Artykuł sponsorowany ---