Przepisy dotyczące lampek rowerowych
Kwestię oświetlenia rowerowego, w tym lampek rowerowych na baterie i odblasków, regulują przepisy zawarte w Rozporządzeniu Ministra Transportu z 6.06.2013 roku. Dotyczy on także innych elementów wyposażenia roweru jako środka transportu. Zawiera on informację, że rower powinien być wyposażony:
- w co najmniej jedną lampkę rowerową przednią barwy białej lub żółtej selektywnej,
- w co najmniej jedną lampkę rowerową tylną barwy czerwonej oraz światło odblaskowe barwy czerwonej z tyłu.
Rozporządzenie odnosi się też do warunków, jakie muszą spełniać pojedyncze lampki rowerowe. Zgodnie z przepisami:
- powinno ono być widoczne w nocy przy dobrej przejrzystości powietrza z odległości co najmniej 150 m,
- dopuszcza się migające lampki rowerowe,
- powinno być zamontowane nie wyżej niż 1500 mm powyżej powierzchni jezdni i nie niżej niż 250 mm.
Warto zauważyć, że wymogi te spełniają niemal każde lampki rowerowe na baterie zamontowane na odpowiedniej wysokości, np. na kierownicy czy pod siodełkiem. Ale czy lampki na dynamo też odpowiadają tym wymogom?
Lampki rowerowe na baterie - kiedy muszą być zamontowane?
Jak możemy zauważyć, przepisy rozporządzenia określają barwę światła, rodzaj oświetlenia, a także wysokość na jakiej powinno zostać zamontowane. Ale czy lampki rowerowe na baterie powinny być zawsze zamontowane przy rowerze? Dyskusję na ten temat wywołują przepisy dotyczące obowiązku stosowania przez kierowców pojazdów silnikowych całą dobę, nawet w warunkach normalnej przejrzystości powietrza.
Okazuje się jednak, że ustawodawca wyłączył z tego obowiązku między innymi rowerzystów (ustawa Prawo o ruchu drogowym art 51 pkt 1). Ponadto przepisy wcześniej wymienionego rozporządzenia traktują o tym, że światła pozycyjne roweru mogą być zdemontowane wówczas, gdy kierujący pojazdem nie jest zobowiązany do ich używania podczas jazdy.
W praktyce oznacza to, że lampki do roweru na baterie mogą być zdemontowane, jeśli panują dobre warunki atmosferyczne i dobra przejrzystość powietrza. Celowo nie mówimy tutaj o dniu i nocy, gdyż nawet w ciągu dnia mogą wystąpić sytuacje, kiedy rowerzysta będzie musiał zamontować i włączyć światełko.
Mandaty za brak oświetlenia roweru
Za brak oświetlenia roweru po aktualizacji taryfikatora grozi mandat do 500 zł. Policja może nałożyć grzywnę wówczas, gdy:
- rowerzysta nie posiada obowiązkowego wyposażenia roweru (w przypadku oświetlenia dotyczy to odblasku i lampek rowerowych w określonych przepisami sytuacjach),
- rowerzysta posiada oświetlenie, ale go nie używa mimo złych warunków atmosferycznych lub po zmierzchu,
- rowerzysta posiada i używa oświetlenie, które nie spełnia wymogów przepisów.
Warto pochylić się zwłaszcza nad ostatnim z tych punktów. Otóż sytuacją, kiedy oświetlenie nie będzie spełniało wymogów ustawowych, jest np.:
- stosowanie nieodpowiedniej barwy światła (np. używanie czerwonej lampki z przodu roweru),
- używanie zbyt słabego oświetlenia (niewidocznego z odległości przynajmniej 150 metrów).
Przesłanki te sugerują, że niekiedy oświetlenie na dynamo może nie być wystarczającym źródłem światła, gdyż jego wydajność często zależy od prędkości z jaką porusza się rowerzysta. Podobna sytuacja ma miejsce wówczas, gdy rower posiada zamontowane lampki rowerowe przednie lub tylne na baterie, ale baterie są już częściowo rozładowane i lampka świeci z ograniczoną mocą. Na szczęście wiele rozwiązań na rynku, zwłaszcza ledowych świeci z pełną mocą aż do wyczerpania baterii, zapewniając bezpieczeństwo rowerzyście. Dlatego zachęcamy do mądrego wyboru wyposażenia.