Absolutną koniecznością przed nabyciem jakiejkolwiek nieruchomości, jest rzetelne sprawdzenie jej stanu prawnego, by nowa inwestycja nie okazała się problemem. Dotyczy to nie tylko zakupu, ale również darowizny i spadku. Może się zdarzyć, że dom, który dziedziczysz po babci, ma jeszcze kilku innych właścicieli lub jest obciążony hipoteką. Zawsze należy takie kwestie zweryfikować i wykluczyć, zaglądając do księgi wieczystej danej nieruchomości. Aby to zrobić, potrzebny ci będzie numer ewidencyjny działki. Skąd go wziąć?
Numer działki oraz jej identyfikator - co to za liczby?
Dobrze jest mieć świadomość tego, że wydzielone grunty oznaczane są na różne sposoby. Jednym z nich jest przypisywanie identyfikatora działki. Zaczniemy od niego, ponieważ jest dłuższy i zawiera się w nim również numer działki. Identyfikator to adres administracyjny. Stanowi ciąg cyfr, przerywanych znakami interpunkcyjnymi. Może również zawierać litery. Wzorem takiego identyfikatora jest: WWPPGG_R.XXXX.NDZ. Kolejne znaki określają: województwo, powiat, gminę, jej typ, numer ewidencyjny, a po kropce NDZ to numer działki. Ten ostatni zawsze ma postać naturalną o charakterze porządkowym. W danym obrębie wszystkie działki muszą mieć unikalne numery, dlatego każda kolejna otrzymuje nową liczbę.
Co w przypadku podziału lub połączenia się działek? Podczas wydzielania kilku działek z jednej większej, nowo powstałe otrzymują zapis w postaci ułamka, gdzie po ukośniku dodawana jest dla każdej z nich kolejna liczba. W praktyce oznacza to, że powstają działki np. nr 222/1, 222/2, 222/3 itd. Jeżeli grunty zostają połączone, w starostwie nadaje się takiej działce nowy, indywidualny numer ewidencyjny.
Gdzie znaleźć numer działki?
Informację o numerze uzyskasz w starostwie powiatowym, ale możesz to zrobić znacznie sprawniej i wygodniej, czyli przez Internet. Skorzystaj z danych znajdujących się na stronie Geoportal360.pl. Jak to zrobić? Otwórz wgraną tam mapę Polski, a następnie powiększaj ją, szukając określonego terenu. Na pewnym etapie pojawią ci się granice administracyjne działek wybranego obszaru wraz z naniesionymi na nie numerami działek. Znajdź tę, która cię interesuje i kliknij w nią. Po prawej stronie otworzy się okno z najważniejszymi informacjami, czyli identyfikatorem działki, jej numerem ewidencyjnym, powierzchnią, gminą, jej rodzajem, powiatem, a także guzikiem, który przeniesie cię do strony, na której podejrzysz księgę wieczystą.
Dodatkowo na Geoportalu możesz również skorzystać z mapy satelitarnej (przycisk po lewej stronie), a nawet wykonać pomiary interesującego cię obszaru. Dzięki takim udogodnieniom masz szansę jak najlepiej poznać teren, nawet jeśli znajduje się w odległej lokalizacji.
Pamiętaj, by nigdy nie nabywać nieruchomości, bez dokładnego sprawdzenia jej statusu prawnego i upewnienia się, że nie ciążą na niej długi, o których nie wiesz. Miej przy tym na uwadze, że jeżeli działka posiada księgę wieczystą, musi zawierać wszystkie tego rodzaju wpisy, lecz wciąż są nieruchomości, które nie posiadają jeszcze swojej księgi.