Pergola tarasowa lamelowa albo tkaninowa — na co zwrócić uwagę?
Pergola to nowoczesny i gustowny dodatek do nieruchomości. Jednak przed inwestorem jest ważny wybór, gdyż musi zdecydować, z jakiego materiału zostanie wykonany dach. Lamele funkcjonują podobnie, jak żaluzje, czyli obracają się, co zapewnia komfort w trakcie użytkowania. Z kolei wersje wykonane z tkaniny prezentują się inaczej, są równie wytrzymałe, mimo iż prezentują się delikatnie. Trzeba podkreślić, że obie wersje są odporne na działanie warunków atmosferycznych, czyli nie ulegają zniszczeniu pod wpływem działania promieni słonecznych, deszczu oraz wiatru. Wybierając pergolę lamelową, użytkownik zyskuje lepsze zabezpieczenie przed śniegiem, gdyż oferowane modele potrafią utrzymać od 120 do maksymalnie 600 kg śniegu na m2.
Oba rodzaje pozwalają na zabudowę ścian shuttersami, roletami ZIP oraz przeszkleniami. W tym miejscu trzeba zaznaczyć, że w przypadku wersji tkaninowych opcji wyboru jest więcej, a do tego są one bardziej zaawansowane.
Oświetlenie to bez wątpienia ważny dodatek, jaki może mieć pergola tarasowa Bydgoszcz, Kraków, Wrocław – to dodatek, który można znaleźć w nieruchomościach w największych polskich miastach ze względu na estetykę i przydatność takiego rozwiązania. Można też zdecydować się na wyposażenie pergoli w promienniki ciepła oraz czujniki pogodowe – oba dodatki zapewniają wyższy komfort w trakcie użytkowania.
Należy mieć świadomość, że pergola lamelowa wymaga większych nakładów finansowych niż pergola z dachem z tkaniny, jednak nie bez znaczenia jest jej wymiar oraz renoma producenta.
Dostępne wersje różnią się sposobem otwierania dachu. W przypadku wersji lamelowej, która składa się z paneli, można ją obracać od 0 do 135 stopni, a następnie ustawić pod optymalnym kątem, a przez ten zabieg dopuścić tyle słońca, ile pragniemy. W taki sposób wnętrze pergoli jest wentylowane.
Z kolei w pergoli tkaninowej występuje specjalny dach wykonany z tkaniny zwijający się i równocześnie odsłaniający spory odcinek nieba. Do sterowania pergolą lamelową używa się pilota albo aplikacji na telefonie, a wersja tkaninowa kierowana jest automatycznie lub korbą czy sznurkiem – w przypadku najmniej zaawansowanych rozwiązań.