Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Nawodnienie organizmu. Co warto pić w upał?

W upalne dni nawodnienie organizmu jest niezwykle istotne dla utrzymania zdrowia i dobrego samopoczucia. Podczas wysokich temperatur i intensywnego wysiłku fizycznego organizm szybko traci wodę i elektrolity, dlatego ważne jest uzupełnienie tych strat poprzez odpowiednie płyny. Podpowiadamy, co warto pić w upał.
  • 24.08.2023 09:59
  • Autor: Grupa Tipmedia
Nawodnienie organizmu. Co warto pić w upał?

Człowiek nie jest w stanie przetrwać bez wody. Uczucie pragnienia świadczy o odwodnieniu. Ważne jest regularne dostarczania płynów. W gorące dni jest wyjątkowo ważne, by zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. Duże znaczenie ma jednak, jakie płyny wypijamy.


Napoje na gorące dni


Woda. Najlepszym źródłem nawodnienia jest czysta woda. Regularne spożywanie wody przez cały dzień pomoże utrzymać optymalny poziom nawodnienia organizmu. Może to być zarówno woda gazowana, jak i woda niegazowana. Popularna jest też woda gazowana smakowa, ale bez dodatku cukru. Można też dodać do niej plasterki cytryny i limonki, kawałki arbuza, miód oraz listki mięty czy trawę cytrynową. W ciągu dnia powinno się wypijać około 2 litrów, a latem nawet więcej. Trzeba też rozłożyć równomiernie ilość wypijanej w ciągu dnia wody.


Napoje izotoniczne. Podczas intensywnego wysiłku fizycznego i przegrzania organizm traci nie tylko wodę, ale także elektrolity (m.in. sód, potas i magnez). Napoje izotoniczne zawierają elektrolity w odpowiednich proporcjach, co pomaga przywrócić równowagę elektrolitową organizmu. Są one szczególnie przydatne podczas długotrwałego wysiłku lub uprawiania sportu.


Soki i koktajle owocowe oraz warzywne. Świeżo wyciskane soki z owoców i warzyw są doskonałym źródłem witamin, minerałów i antyoksydantów. Mogą dostarczyć cennych składników odżywczych i pomóc w nawodnieniu organizmu. Unikaj soków z dodatkiem cukru.


Herbata ziołowa i napary. Niektóre ziołowe napary i herbaty są świetnym wyborem w upalne dni – jak na przykład mięta pieprzowa lub napar z hibiskusa. Są orzeźwiające i mogą pomóc schłodzić organizm.


Woda kokosowa. Jest naturalnym źródłem elektrolitów i może pomóc w szybkim nawodnieniu organizmu. Jest lekko słodka i orzeźwiająca, idealna na upalne dni.


Skutki odwodnienia


Odwodnienie ma poważne konsekwencje dla naszego zdrowia. Gdy organizm traci wodę, pojawiają się objawy takie jak pragnienie i suchość w ustach. Skóra staje się sucha, a wydolność fizyczna spada. Możemy czuć się osłabieni i trudno nam się skoncentrować. Mogą pojawić się także bóle głowy i zawroty.


Odpowiednie nawodnienie jest istotne dla prawidłowego funkcjonowania mózgu, naszą wydolność fizyczną i termoregulację. Może powodować problemy z koncentracją, pogorszenie pamięci krótkotrwałej, spadek zdolności poznawczych oraz zmniejszenie skuteczności psychofizycznej.


Odwodnienie występuje często w czasie upałów, gdy organizm pocąc się traci zarówno wodę, jak i składniki mineralne. To wpływa negatywnie na równowagę wodno-elektrolitową organizmu i może prowadzić do osłabienia mięśni, w tym serca. Dlatego odwodnienie należy traktować poważnie i nie lekceważyć jego objawów.

--- Artykuł sponsorowany ---