Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Ubezpieczenie OC – ile czasu na zgłoszenie szkody?

Ważne ubezpieczenie OC jest rzeczą podstawową w przypadku wszystkich kierowców. To obowiązkowa polisa, którą muszą wykupić właściciele mechanicznych pojazdów. Właściciel auta powinien o nią dbać, bo brak aktualnej polisy OC może wiązać się z przykrymi konsekwencjami. Co warto wiedzieć na temat wypłaty odszkodowania? Ile czasu na zgłoszenie szkody OC masz? Wyjaśniamy w naszym artykule!
  • 09.08.2023 13:49
  • Autor: Grupa Tipmedia
Ubezpieczenie OC – ile czasu na zgłoszenie szkody?

 

  1. Ubezpieczenie OC samochodu
  2. Kary finansowe za brak ważnego OC
  3. Termin zgłoszenia szkody – w jakim czasie trzeba zgłosić szkodę do ubezpieczyciela?
  4. Jak zgłosić szkodę do ubezpieczyciela?
  5. Jakie informacje trzeba podać podczas zgłaszania szkody?
  6. Zgłoszenie szkody u ubezpieczyciela sprawcy

Im szybciej zgłosisz szkodę do zakładu ubezpieczeń, tym dla Ciebie lepiej. 

 

Ubezpieczenie OC samochodu

Każdy zarejestrowany samochód zgodnie z obowiązującymi w naszym kraju przepisami musi posiadać ważne ubezpieczenie OC (Odpowiedzialności Cywilnej). Rolą takiego ubezpieczenia jest przejęcie odpowiedzialności finansowej przez firmę ubezpieczającą za szkody, które wyrządza osoba kierującą ubezpieczonym autem. Sprawia to, że osoba odpowiedzialna za przykre zdarzenie nie będzie musiała płacić odszkodowania z własnej kieszeni.
Czasami mają miejsce zdarzenia, gdy trzeba sprawdzić aktualność ubezpieczenia OC auta. Tego typu weryfikacja jest konieczna w następujących sytuacjach:

  • Kupno używanego samochodu. Przed podpisaniem umowy kupna-sprzedaży trzeba się upewnić, czy pojazd ma nadal aktualne ubezpieczenie OC. Jeśli polisa straciła swoją ważność, wówczas konieczne jest zgłoszenie tego faktu do swojej firmy ubezpieczeniowej, a następnie wykupienie ubezpieczenia pojazdu. Warto wspomnieć, że polisa OC po poprzednim właścicielu pojazdu nie przedłuża się automatycznie, dlatego w takiej sytuacji kolejne ubezpieczenie trzeba wykupić we własnym zakresie.
  • Uczestnictwo w drogowym zdarzeniu. Jeżeli jesteś poszkodowany w drogowym incydencie, będzie Ci przysługiwać odszkodowanie wypłacane przez Twojego ubezpieczyciela. Pamiętaj, że jest jeden warunek – pojazd sprawcy zdarzenia musi posiadać ważne (aktualne) ubezpieczenie OC. Jeśli polisa nie została wykupiona, wówczas można się ubiegać o otrzymanie odszkodowania (dowolne towarzystwo ubezpieczeniowe).

     

Kary finansowe za brak ważnego OC

Pilnowanie aktualności ubezpieczenia OC to istotne zadanie, bo pozwala uchronić przed bardzo przykrymi konsekwencjami finansowymi. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny nakłada kary za przerwanie ciągłości ubezpieczenia nawet przez jeden dzień! Wysokość grzywny jest zależna głównie od minimalnej płacy. Dodatkowo ważny jest także rodzaj samochodu i jego czas pozostawania bez aktualnego ubezpieczenia. Jeżeli zależy Ci na uniknięciu kary za brak aktualnej polisy, zawsze pilnuj terminów. Gdy ważność polisy OC wygasa, koniecznie wykup następne ubezpieczenie. 

 

Termin zgłoszenia szkody – w jakim czasie trzeba zgłosić szkodę do ubezpieczyciela?

Zastanawiasz się, ile czasu na zgłoszenie szkody potrzebujesz? Na zgłoszenie szkody z OC sprawcy zgodnie z art. 819 § 1 kodeksu cywilnego masz 3 lata. Nie warto jednak tak długo zwlekać z dokonaniem zgłoszenia i najlepiej zgłosić się do ubezpieczyciela od razu po powstaniu szkody (maksymalnie w ciągu kilku dni). Jeśli jednak szkoda powstała w wyniku występku albo zbrodni, to na zgłoszenie roszczenia masz aż 20 lat – licząc od dnia, w którym miało miejsce zdarzenie. 
Szkody na pojeździe wraz z upływem czasu mają tendencję do zwiększania swoich rozmiarów, dlatego lepszym rozwiązaniem jest zajęcie się naprawą uszkodzonego pojazdu, niż gdyby pokolizyjny defekt doprowadził do większej awarii albo do kolejnego zdarzenia drogowego.

 

Jak zgłosić szkodę do ubezpieczyciela?

Po otrzymaniu od sprawcy oświadczenia o kolizji albo po sporządzeniu przez funkcjonariuszy notatki z miejsca zdarzenia skontaktuj się z towarzystwem ubezpieczeniowym, w którym polisę OC miał wykupiony sprawca całego zajścia. Szkodę można zgłaszać:

  • osobiście – w najbliższym oddziale zakładu ubezpieczeń;
  • telefonicznie – dzwoniąc na infolinię ubezpieczyciela albo wysyłając SMS (ta opcja jest dostępna tylko u niektórych towarzystw ubezpieczeniowych);
  • online – poprzez wypełnienie formularza internetowego, wysyłając e-maila albo rozmawiając na czacie;
  • listownie – poprzez wysłanie listu tradycyjną drogą pocztową.

Jeżeli samochód w wyniku drogowego zdarzenia został poważnie uszkodzony, to najrozsądniejszym rozwiązaniem jest wykonać telefon do ubezpieczyciela jeszcze z miejsca kolizji albo wypadku. 

 

Jakie informacje trzeba podać podczas zgłaszania szkody?

Ubezpieczyciel zapewne poprosi o podanie kilku podstawowych informacji. Konieczne będzie podanie danych osobowych poszkodowanego i sprawcy zdarzenia, zwłaszcza numeru polisy OC. Podczas zgłaszania szkody komunikacyjnej warto znać dane pojazdów uczestniczących w drogowym zdarzeniu. Tutaj najważniejsza informacja to rzecz jasna numer rejestracyjny auta. Dobrze również podać markę oraz model auta. Podczas zgłaszania roszczenia można zostać poproszonym o opis zdarzenia – okoliczności, w których doszło do kolizji lub wypadku. Trzeba też podać dokładną datę i lokalizację zdarzenia. Jeżeli na miejsce zdarzenia zostali wezwani funkcjonariusze policji i sporządzili notatkę z wypadku, to zakład ubezpieczeń będzie prosił o podanie adresu jednostki.

 

Zgłoszenie szkody u ubezpieczyciela sprawcy

Zastanawiasz się, gdzie zgłosić szkodę? U swojego ubezpieczyciela czy sprawcy? Szkodę z OC sprawcy zgłoś w tym towarzystwie ubezpieczeniowym, w którym sprawca zdarzenia drogowego wykupił obowiązkowe ubezpieczenie OC. Można to zrobić na kilka sposobów, w tym:

  • przez internet poprzez wypełnienie zazwyczaj dostępnego na stronie www zakładu ubezpieczeń specjalnego formularza albo korzystając z wideo chatu.
  • telefonicznie – infolinia albo wysłanie wiadomości SMS;
  • osobiście (najbliższa placówka ubezpieczyciela).


Przed zgłoszeniem szkody warto upewnić się, czy polisa OC sprawcy jest nadal ważna. Od jesieni 2018 r. kierowcy nie mają obowiązku wozić ze sobą potwierdzenia wykupienia ubezpieczenia OC samochodu. Można jednak sprawdzić ważność polisy za pomocą specjalnego formularza znajdującego się na stronie www Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego albo aplikacji UFG „Na wypadek”. Wystarczy podać numer rejestracyjny bądź numer VIN. W ramach odszkodowania OC sprawcy przysługuje Ci prawo skorzystania z usługi holowania pojazdu. Podczas czekania na przyjazd lawety warto zrobić dokumentację zdjęciową. W zupełności wystarczą zdjęcia zrobione telefonem, które pomogą utrwalić okoliczności zdarzenia. Zdjęcia uszkodzeń samochodu mogą okazać się pomocne w uzyskaniu wyższego odszkodowania z OC sprawcy.

--- Artykuł sponsorowany ---