Dopalacze – definicja i mechanizm działania
Według polskiego prawa, dopalacze to tzw. nowe substancje psychoaktywne, czyli środki pochodzenia naturalnego lub syntetycznego we wszelkim stanie fizycznym, które oddziałują na OUN – ośrodkowy układ nerwowy, zażywane przede wszystkim do celów rekreacyjnych. Nadzwyczajne niebezpieczeństwo wynika właśnie z nieznanego składu chemicznego tych środków, który ulega ciągłym zmianom – w rzeczywistości jest to mieszanka trucizn o niewiadomych skutkach ubocznych.
Dopalacze działają na podobnej zasadzie co narkotyki – w zależności od rodzaju mogą wywoływać różne efekty, jednak w praktyce nie da przewidzieć się, jak organizm zareaguje się na ich obecność. Najczęściej zaobserwować można pobudzenie, rozmowność, halucynacje czy omamy. Te stany są przez wiele osób wręcz pożądane. Tragiczne w skutkach może jednak okazać się przedawkowanie – wówczas konieczne jest niezwłoczne zwrócenie się o pomoc do szpitala.
Uzależnienie od dopalaczy
Uzależnić się od dopalaczy jest niezwykle łatwo – czasami wystarczy jednorazowe zażycie, dlatego też niezwykle ważna jest szybka i odpowiednia reakcja. Najskuteczniejszą metodą leczenia zależności od tego rodzaju substancji psychoaktywnych, podobnie jak w przypadku innych środków wpływających na OUN, jest pobyt w specjalistycznym ośrodku, takim jak ośrodek uzależnień Medjol (https://medjol.pl/). Doświadczona i profesjonalna kadra będzie wiedziała, jakie środki należy podjąć, aby proces wychodzenia z nałogu był dla pacjenta jak najmniej uciążliwy, a każda osoba uzależniona traktowana jest indywidualnie.
Uzależnienie to poważna choroba, której przebieg jest bardzo trudny dla osoby z nałogiem. Niezwykle pomocne okazuje się jednak wsparcie bliskich, dlatego pamiętajmy o tym, aby nie oceniać uzależnionego, a starać się wykazać zrozumieniem oraz zadbać o specjalistyczną interwencję. To znacznie zwiększy szansę wyjścia z zależności i pozwoli mu wrócić do życia w trzeźwości.