Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 20 stycznia 2025 13:05

Kiedy włosy stają się utrapieniem? Najczęstsze przyczyny nadmiernego owłosienia u kobiet

Chyba każda kobieta chce mieć gęste, zdrowe włosy, z których można stworzyć efektowną fryzurę. Włosy mogą jednak być utrapieniem, jeśli pojawiają się w innych obszarach ciała niż głowa. Nadmierne owłosienie na twarzy, nogach, przedramionach czy plecach powoduje znaczny dyskomfort u kobiet i negatywnie wpływa na ich samoocenę. Sprawdź, jakie są przyczyny zbyt bujnego owłosienia u przedstawicielek płci żeńskiej.
  • 28.06.2023 08:58
  • Autor: Grupa Tipmedia
Kiedy włosy stają się utrapieniem? Najczęstsze przyczyny nadmiernego owłosienia u kobiet

Co to jest hirsutyzm?

Nadmierne owłosienie u kobiet, czyli inaczej hirsutyzm, to problem mający różne przyczyny. Dotyczy on około 8-10% kobiet i na ogół pojawia się przed menopauzą. Trzeba jednak wiedzieć, że niekiedy z objawami hirsutyzmu zmagają się też nastolatki. Nadmierne owłosienie wynikające z hirsutyzmu jest sztywne i ciemne – nie chodzi tu o delikatny meszek. Można je zauważyć nad górną wargą, na brodzie i szyi, a także na górnej i dolnej części pleców, przedramionach, łydkach oraz udach. Nadmierne owłosienie pojawiające się o przedstawicielek płci pięknej występuje w tych miejscach, w których jest normą u mężczyzn. Niestety nie jest to jedynie problem estetyczny. Taka przypadłość może negatywnie odbić się na psychice i utrudniać relacje z innymi ludźmi. Niekiedy hirsutyzm jest objawem poważnej choroby!

Najczęstsze przyczyny pojawienia się nadmiernego owłosienia u kobiet

Częstą przyczyną hirsutyzmu jest podwyższony poziom androgenów, czyli męskich hormonów płciowych. Nadprodukcja tych hormonów może pojawić się, gdy u kobiety występuje zespół policystycznych jajników, guz na jajnikach, przerost osłonek pęcherzyka jajnikowego lub nowotwór jajnika odznaczający się zdolnością do wytwarzania androgenów. Warto też pamiętać o tym, że do pojawienia się nadmiernego owłosienia u kobiet przyczynia się niekiedy insulinoodporność, która sprzyja m.in. wystąpieniu zespołu policystycznych jajników. Trzeba również wymienić tu tzw. zespół Cushinga, czyli chorobę nadnerczy, której przyczyną jest wysoki poziom stresu, wrodzony przerost nadnerczy, a także nadwagę. Hirsutyzm mogą wywoływać ponadto leki, które wzmagają produkcję androgenów lub powodują wzrost stężenia prolaktyny. Co istotne, niekiedy nadmierne owłosienie u kobiet wynika z predyspozycji genetycznych i jest dziedziczne. 

Jak pozbyć się nadmiernego owłosienia?

Jeśli zachodzi podejrzenie, że owłosienie jest zbyt intensywne i może mieć związek z hirsutyzmem, konieczne jest zrobienie badań, które zleci lekarz. Szczegółowy wywiad lekarski oraz odpowiednie badania z krwi, a także badania obrazowe pozwolą określić przyczynę hirsutyzmu. Jego leczenie może wymagać zastosowania leków, których jednak nie wolno stosować na własną rękę, bez wcześniejszej diagnostyki.

Kobiety zmagające się z hirsutyzmem mogą zdecydować się na epilację laserową, której efekty będą widoczne, zanim przepisane leki zaczną działać. Oczywiście nie można traktować takiego rozwiązania jako alternatywy dla leczenia, ale jedynie jako jej uzupełnienie. Wybierz profesjonalny gabinet, oferujący usługi na najwyższym poziomie – depilacja laserowa Bydgoszcz z Laser DeLux to świetna propozycja dla kobiet zmagających się z nadmiernym owłosieniem.

--- Artykuł sponsorowany ---