Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Jak ustalić numer księgi wieczystej?

Znajomość numeru księgi wieczystej pozwala na poznanie wszystkich najważniejszych informacji o stanie prawnym nieruchomości. Są to dane niezbędne podczas podpisywania umowy nabycia mieszkania czy gruntu, ale w rzeczywistości warto sprawdzać je dużo wcześniej - już na etapie oglądania nieruchomości, którymi jesteś zainteresowany.
  • 23.03.2023 09:12
  • Autor: Grupa Tipmedia
Jak ustalić numer księgi wieczystej?

Czym jest księga wieczysta?

Księga wieczysta (KW) to zbiór wszystkich dokumentów, które dotyczą czynności prawnych dokonanych w przypadku nieruchomości, której ta dotyczy. Rejestrem ksiąg wieczystych zajmują się sądy rejonowe odpowiednie ze względu na położenie gruntu czy budynku. Publiczne rejestry nieruchomości są prowadzone w naszym kraju już od kilkuset lat. Przed rozbiorami zajmowały się nimi sądy ziemskie lub grodzkie. Po rozbiorach zastąpiły je obowiązujące przepisy zaborców. Po uzyskaniu niepodległości dopiero w 1946 r. udało się prawa te zunifikować, a w 1965 powstał państwowy kodeks regulujący ustrój ksiąg wieczystych. Obecnie regulacje dotyczące KW w Polsce zawarte są w ustawie z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece.

Kiedy najczęściej potrzeba zapoznać się treścią księgi wieczystej?

Najczęściej po informacje zawarte w księgach wieczystych sięgamy w momencie przygotowywania umowy przedwstępnej lub umowy zakupu nieruchomości. Jest to istotne ze względu na bezpieczeństwo owej transakcji. Dane zawarte w księdze opisują bowiem dokładnie stan prawny nieruchomości, zasady dotyczące jej użytkowania, wszelkie obciążenia i prawa, które jej dotyczą, np. prawo pierwokupu, służebności gruntowych czy użytkowania wieczystego oraz informacje o hipotekach.

Znając i postępując zgodnie z danymi zawartymi w KW, kupujący jest chroniony przez prawo. Oznacza to, że jeśli nawet informacje w księdze były niezgodne ze stanem faktycznym zakupionej nieruchomości, to dzięki prawu rękojmi wiary publicznej wszelkie nieścisłości będą rozstrzygane na korzyść kupującego.

Jak zbudowany jest numer księgi wieczystej?

Aby dotrzeć do właściwej księgi wieczystej, należy znać jej numer. Każda KW posiada indywidualny numer, którego struktura jest niezmienna. Składa się on z ciągu 13 znaków, liter oraz cyfr. Pierwsze cztery znaki to kod odpowiedniego sądu rejonowego, kolejne osiem cyfr to numer nadany w wydziale wieczystoksięgowym podczas zakładania księgi, a ostatnia cyfra to losowy numer kontrolny.

Jak dotrzeć do numeru księgi wieczystej?

Najłatwiej byłoby uzyskać numer KW od obecnego właściciela nieruchomości, jednak nie zawsze jest to możliwe. Kolejny sposób to droga urzędowa – wymagająca czasu, wypełnienia formalności oraz poświadczenia tzw. interesu prawnego do wglądu w księgę.

Najłatwiej i najszybciej jednak znajdziesz poszukiwany dokument po adresie lub numerze działki w internetowej wyszukiwarce ksiąg wieczystych. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj: https://ksiegawieczysta.net/jak-znalezc-numer-ksiegi-wieczystej-po-adresie-lub-numerze-dzialki/.

Nie musisz wychodzić z domu, czekać dłużej niż kilka minut ani tłumaczyć, po co informacje w niej zawarte są ci potrzebne. W każdej chwili po uiszczeniu niewielkiej opłaty możesz wyszukać dowolną liczbę numerów ksiąg wieczystych, aby następnie bezpłatnie pobrać dane w nich zawarte ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości (ekw.ms.gov.pl).

A jest to bardzo przydatne, ponieważ informacje te warto poznać już na etapie oglądania ofert sprzedaży nieruchomości. Pozwoli to na zdobycie większej puli wiedzy już na wstępnym etapie wyszukiwania interesujących nas domów czy gruntów.

--- Artykuł sponsorowany ---