Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Czym jest wał napędowy? – pojęcie, zastosowanie, regeneracja

Jednostka napędowa w samochodzie to niezwykle skomplikowany układ. Trzeba jasno powiedzieć, że stosunkowo mały procent osób wie w ogóle, jak działa silnik i system przenoszenia napędu w pojazdach mechanicznych. Może to generować swego rodzaju zdziwienie, gdyż niemal każdy na co dzień porusza się tego rodzaju środkami transportu.
  • 21.02.2023 11:02
  • Autor: Grupa Tipmedia
Czym jest wał napędowy? – pojęcie, zastosowanie, regeneracja

W poniższym wpisie nie będziemy skupiać się jednak na roli wszystkich elementów silnika spalinowego. Weźmiemy pod lupę jeden z największych rotorów umieszczanych w pojeździe, pełniący niezwykle ważną rolę w funkcjonowaniu całego układu – wał napędowy.

Czym jest wał napędowy?

Doskonale wiadomo, że silnik spalinowy zamienia energię powstałą na skutek spalania paliwa w energię mechaniczną. Dzieje się to głównie za sprawą tłoków, które wykonując ruch posuwisto – zwrotny w cylindrze, przekazują energię na wał korbowy. Mogłoby się to wydawać proste, jednak między samym wałem, a kołami istnieje jeszcze skrzynia biegów, sprzęgło i masa przekładni.

Wał napędowy ma za zadanie przenosić moment obrotowy na osie. Biorąc pod uwagę pojazdy z napędem na tył, jest to długi element o poziomej osi obrotu, biegnący wzdłuż całej linii nadwozia. W pojazdach z przednim napędem, część ta występuje w postaci znacznie krótszych półosi, zlokalizowanych znacznie bliżej silnika. Ciekawym zagadnieniem jest również sam fakt przenoszenia energii na tylną oś. Skoro wał biegnąc wzdłuż samochodu obraca się względem swojej osi obrotu poziomo, to w jaki sposób przekazywana jest energia? Do odbioru tej energii służy jak się okazuje mechanizm różnicowy, zmieniający kierunek przepływu energii mechanicznej i pobudzający do ruchu koła.

 

Solidne wykonanie wału napędowego – dlaczego jest ważne?

Wały napędowe wykonywane są zazwyczaj z najwyższej jakości materiałów. Mowa tutaj chociażby o włóknie szklanym, bądź wysokiej jakości stali. Precyzja wykonania wraz z doborem najlepszych surowców jest w tym przypadku niezwykle ważna. Wał w stanie pracy obraca się z ogromną prędkością. Nawet minimalne odchylenie i zdeformowanie zaprojektowanej osi obrotu może doprowadzić do poważnych w skutkach konsekwencji. Bez wału samochód nie pojedzie, a to wiąże się z koniecznością wzywania pomocy drogowej i sporymi kosztami naprawy.

Zdecydowanie lepiej regularnie udawać się na proces, jakim jest regeneracja wałów napędowych w Bydgoszczy. Niezależnie od tego, czy dysponujemy samochodem osobowym czy też ciężarowym – w każdym z nich istotne jest dbanie o ten element układu przenoszenia napędu.

Co rozumiemy poprzez regenerację wału?

Regeneracja wału napędowego ma na celu głównie przywrócenie tego elementu do stanu porównywalnego z tym z nowości. Cały proces rozpoczyna się od demontażu i dokładnej analizy. To właśnie wtedy specjaliści podejmują decyzję o konieczności naprawy bądź regeneracji. Najważniejsze jest dokładne przeczyszczenie i wypolerowanie całej części. Dopiero w późniejszym czasie przystępuje się do wyważania, co ma na celu obserwację odchyleń od osi obrotu i zapobieganie powstawaniu drgań podczas pracy. Po stwierdzeniu poważniejszej wady, konieczna może okazać się wymiana poszczególnych elementów. Na końcu całość zostaje dokładnie pomalowana i zamontowana z powrotem do układu napędowego pojazdu.

--- Artykuł sponsorowany ---