Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Jak prowadzić księgowość sklepu internetowego?

W czasach dużej konkurencji i ograniczaniem wydatków przez klientów w związku z inflacją, prowadzenie sklepu internetowego może być prawdziwym wyzwaniem. Trzeba zadbać nie tylko o jak najlepszy asortyment, ale także skuteczną promocję i reklamę. Ważną kwestią działalności e-commerce jest również księgowość. Dobrze poprowadzona, może zaoszczędzić właścicielowi firmy sporo czasu. Jakie rozwiązania będą najlepsze w przypadku sklepu internetowego?
  • 31.01.2023 11:50
  • Autor: Grupa Tipmedia
Jak prowadzić księgowość sklepu internetowego?

Przedsiębiorca prowadzący działalność e-commerce często pracuje w nielimitowanym czasie. Godziny pracy nierzadko nie mają dla niego znaczenia, bo sklep internetowy otwarty jest całą dobę. Tym bardziej że zawsze jest coś do zrobienia. Przyjmowanie zamówień, pakowanie paczek, fakturowanie i wystawianie rachunków, dbanie o komunikację z klientami. To wszystko zabiera bardzo dużo czasu. Tymczasem do tych wszystkich zadań dochodzą jeszcze obowiązki związane z prowadzeniem rachunkowości firmy. Dlatego rozsądnym wyjściem będzie, jeśli księgowość sklepu internetowego zostanie powierzona profesjonalistom z wyspecjalizowanego biura rachunkowego.

Księgowość online – praktyczne rozwiązanie dla e-commerce

Aby usprawnić funkcjonowanie sklepu internetowego, warto rozważyć skorzystanie z usług biura rachunkowego online. Tego rodzaju biura pozwalają na współpracę zdalną, która obejmuje nie tylko kontakt, ale także obieg dokumentów. Dzięki temu przedsiębiorcy nie muszą odwiedzać księgowego z każdą fakturą lub innym pismem. To bardzo wygodne rozwiązanie, które pozwala zaoszczędzić wiele czasu i energii. Taka księgowość jest też zwykle tańsza niż usługi realizowane w standardowej formule. Dzięki zautomatyzowaniu wielu powtarzalnych czynności, prowadzenie księgowości online jest mniej skomplikowane. Warto dodać, że w razie potrzeby, przedsiębiorcy mogą też skorzystać z tradycyjnej formy kontaktu ze swoim księgowym.

Biurem rachunkowym, które oferuje tego typu usługi online jest Podatkomat.pl – jego specjalizacją jest księgowość IT, księgowość sklepów internetowych oraz obsługa innych podmiotów z sektora nowoczesnych technologii i biznesu online. Powierzając swoje rozliczenia odpowiedniej firmie mamy też pewność, że księgowość będzie prowadzona zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami, które w ostatnim czasie wyjątkowo często się zmieniają. To także szansa na skorzystanie z dodatkowych ulg i odliczeń, związanych z prowadzeniem innowacyjnej działalności.

Jak się rozliczać? Możliwa księgowość uproszczona

Większość sklepów internetowych to niewielkie firmy, które zwykle nie potrzebują pełnej księgowości. W ich przypadku optymalnym rozwiązaniem jest księgowość uproszczona. Nie tylko nie jest zbyt skomplikowana, ale też jej prowadzenie nie jest zbyt kosztowne.

Rachunkowość sklepu internetowego polega przede wszystkim na wystawianiu dokumentów sprzedaży, księgowaniu i ewidencjonowaniu faktur, a także obliczaniu podatków oraz przygotowywaniu deklaracji do ZUS. W zależności od wybranej formy opodatkowania, osoby zajmujące się sprzedażą internetową, najczęściej rozliczają się z urzędem skarbowym przy pomocy ryczałtu lub Podatkowej Księgi Przychodów i Rozchodów.

Liczy się forma opodatkowania

Podatkowa Księga Przychodów i Rozchodów może być stosowana przez właścicieli firm rozliczających się z urzędem skarbowym na zasadach ogólnych (12 i 32%) lub też liniowo (19%). To prosta forma prowadzenia księgowości, gdzie księguje się przychody i koszty, dzięki czemu możliwe jest obliczenie przychodu. Po odliczeniu kosztów firmowych pozwala na obliczenie podatku, który należy zapłacić. Kwotę tę można jeszcze obniżyć, dzięki wykorzystaniu ulg podatkowych. Przy tej formie opodatkowania, jeżeli przedsiębiorstwa nie osiąga przychodu, nie płaci podatku.

Z kolei w przypadku ryczałtu ewidencjonowanego działalność handlowa jest objęta podatkiem w wysokości 3%. Nie można jednak wówczas odliczyć kosztów. Minusem tego rozwiązania jest to, że podatek trzeba zapłacić nawet wówczas, gdy nie osiąga się zysków. Z tej formy opodatkowania korzystają najczęściej przedsiębiorcy, którzy nie ponoszą wysokich wydatków związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą, gdyż w rozliczeniu podatkowym nie mogą uwzględnić kosztów uzyskania przychodów.

Sklep internetowy z VAT-em czy bez?

Właściciele sklepów internetowych już na początku działalności muszą także podjąć decyzję o tym, czy rejestrować się do VAT. Co prawda nie jest to konieczne, jednak w przypadku sprzedaży niektórych produktów zobowiązują do tego przepisy, np. gdy sklep ma w swojej ofercie wyroby jubilerskie. Jest to konieczne również wtedy, gdy sklep przekroczy limit sprzedaży wynoszący 200 tys. zł rocznie. 

Jeśli przedsiębiorca prowadzący sklep internetowy jest VAT-owcem, wówczas musi obowiązkowo prowadzić rejestr VAT, a także składać w urzędzie skarbowym deklaracje VAT.

--- Artykuł sponsorowany ---