Najwięcej osób rozlicza się przy pomocy formularza PIT 37. Kogo dotyczy deklaracja pit 37? Jak działa proces składania zeznania drogą elektroniczną? Jakie ulgi można uwzględnić w zeznaniu podatkowym w 2023 roku?
PIT 37 online – jak rozliczyć swoje podatki przez internet?
Rozliczenie deklaracji PIT 37 to wygodna forma, która pozwala zaoszczędzić czas. Nie trzeba drukować zeznania, składać wizyty w Urzędzie Skarbowym, wysyłać zeznania pocztą. Wystarczy usiąść wygodnie we własnym fotelu i krok po kroku, zgodnie ze wskazówkami pojawiającymi się na monitorze wypełnić formularz. Jest wiele programów, które umożliwiają zdalne rozliczenie z fiskusem. Programy są bezpłatne, mają kreatory deklaracji PIT, ograniczające ryzyko pomyłki, dodają wymagane załączniki i automatycznie obliczają wybrane ulgi, kwotę wolną od podatku, koszty uzyskania przychodu oraz ewentualny nadpłatę podatku. Dla podatników udostępnione są wszystkie formularze pit. Często wybierany jest program e-pity, który pozwala szybko i sprawnie złożyć niezbędne dokumenty. Aby złożyć PIT 37 online, należy założyć konto oraz wypełnić wszystkie wskazane w deklaracji rubryki. Potrzebne będą:
- Dane z formularza PIT-11/PIT-11A lub PIT-40 lub PIT-R,
- Informacje o ulgach i odliczeniach, z których możemy skorzystać,
- Koszty uzyskania przychodu,
- Przychód z formularza z zeszłego rozliczenia PIT 2022, niezbędny do wysłania zeznania drogą elektroniczną.
Po wypełnieniu formularzy mamy możliwość sprawdzenia poprawności danych, a w razie potrzeby cofnięcia się do określonej strony i naniesienia poprawek. Nie trzeba samodzielnie obliczać żadnych wartości, system robi to samodzielnie. Program PIT to duża wygoda, ograniczająca ryzyko pomyłki. Dowodem prawidłowego wysłania deklaracji do Urzędu Skarbowego jest UPO, czyli Urzędowe Poświadczenie Odbioru. Warto zapisać dokument, co pozwoli na udowodnienie, że do rozliczenia z fiskusem doszło w terminie. Należy pamiętać, że dalej można rozliczać się w sposób tradycyjny. Zeznanie podatkowe można zanieść osobiście do właściwego urzędu skarbowego lub wysłać drogą listowną.
PIT 37 – kogo dotyczy?
PIT 37 jest najczęściej wybieranym formularzem przez osoby, które nie uzyskują przychodów z tytułu działalności gospodarczej. Dotyczy osób, które w ubiegłym roku podatkowym uzyskały dochód za pośrednictwem płatnika. Oznacza to, że uzyskały dochody z tytułu stosunku pracy (w tym spółdzielczego stosunku pracy), z działalności wykonywanej osobiście np. z umów o dzieło, umowy zlecenia, praw autorskich, funduszu gwarantowanych świadczeń pracowniczych, należności za pracę przysługujących tymczasowo aresztowanym. Druk dotyczy także osób, otrzymujących emerytury, renty, utrzymujące się z zasiłków przedemerytalnych. Dotyczy także podatników, którzy otrzymali dochody z tytułu pełnienia obowiązków obywatelskich i społecznych. PIT 37 online wypełnia się na podstawie PIT-11, PIT-40A/11A lub PIT-R. Osoby, które otrzymują dochody od większej ilości pracodawców, muszą zsumować odpowiednie rubryki. Podatnicy, którzy mają możliwość rozliczenia ulg podatkowych, do PIT 37 powinni dołączyć PIT-O lub PIT-D. PIT 37 można rozliczyć samodzielnie, możliwe jest wspólne rozliczenie ze współmałżonkiem, a także jako osoba samotnie wychowująca dzieci. Może to być rodzic lub opiekun, który podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Konieczność składania zeznania nie zależy od wysokości osiągniętego dochodu, ważny jest sam fakt, że podatnik uzyskują dochody, podlegające opodatkowaniu. Osoby, które uzyskują przychody np. z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej, muszą wybrać druk PIT 36. PIT- 37 nie mogą złożyć również osoby, które odliczają tzw. minimalny podatek dochodowy.
PIT 37 2023 – do kiedy należy złożyć?
Deklaracje pit za poprzedni rok podatkowy należy złożyć w określonym terminie, ustalonym przez obowiązujące przepisy. Najczęściej ostatecznym dniem jest 30 kwietnia, ale w tym roku sprawa wygląda nieco inaczej. 30 kwietnia to dzień wolny, a 1 maja to święto. W związku z tym podatnicy mają nieco więcej czasu, bo ostateczny dzień, w którym muszą rozliczyć się z fiskusem to 2 maja. Warto pamiętać, że zeznanie można wysłać pocztą lub drogą elektroniczną nawet kilka minut przed godziną 24. Nie należy przekroczyć podanego terminu, ponieważ wiąże się to z poważnymi konsekwencjami. Podatnicy, którzy nie wywiążą się z obowiązku w ustalonym terminie, muszą liczyć się z wysokim karami finansowymi, a nawet utratą wolności.
Jakie ulgi mogę odliczyć w PIT 37 za 2022?
Rozliczając się Urzędem Skarbowym, warto pamiętać o możliwości uwzględnienia ulg podatkowych w zeznaniu rocznym pit. Pozwala to otrzymać zwrot podatku. Ulgi w PIT 37, które można uwzględnić to:
- Ulga na dzieci,
- Ulga na krew,
- Darowizny na cele charytatywne,
- Składki IKZE,
- Darowizna na cele walki z COVID-19,
- Ulga termomodernizacyjna,
- Ulga na zabytki,
- Ulga na internet,
- Ulga rehabilitacyjna,
- Ulga na leki,
- Darowizna na organizacje pożytku publicznego,
- Darowizna na cele kultu religijnego.
W rozliczeniu PIT 37 za 2022 roku pojawiły się nowe ulgi, wprowadzone przez Polski Ład, które przysługują podatnikom. Jest to tzw. ulga dla pracujących seniorów, ulga na powrót, ulga dla rodziców wychowujących 4 i więcej dzieci. Warto pamiętać, że każda ulga musi być odpowiednio udokumentowana. Potwierdzenia nie składa się z zeznaniem, ale trzeba liczyć się z tym, że Urząd Skarbowy wezwie nas na kontrolę i zażąda pokazania dokumentów.
Rozliczanie podatku przez internet za pomocą formularza PIT 37 jest proste i szybkie. Dzięki temu rozwiązaniu można oszczędzić czas i pieniądze, które trzeba byłoby przeznaczyć na dojazdy do urzędu skarbowego. Warto jednak pamiętać, że formularz należy wypełnić dokładnie i rzetelnie, aby uniknąć ewentualnych korekt i opóźnień w rozliczeniu podatku.