Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

In vitro w Bydgoszczy – gdzie się zgłosić i kto może ubiegać się o dofinansowanie?

Procedura in vitro pozwala zostać rodzicami wielu parom borykającym się z niepłodnością. W Bydgoszczy przedłużono właśnie program dofinansowania in vitro na kolejne 3 lata. Na czym dokładnie polega zapłodnienie pozaustrojowe, kiedy się je stosuje i gdzie się zgłosić, aby rozpocząć leczenie?
  • 05.01.2023 10:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
In vitro w Bydgoszczy – gdzie się zgłosić i kto może ubiegać się o dofinansowanie?

In vitro – sprawdzona i skuteczna metoda leczenia niepłodności

In vitro stosuje się w leczeniu niepłodności od ponad 40 lat. Daje szansę na uzyskanie ciąży również w przypadku, gdy inne metody leczenia nie przyniosły rezultatu lub w przypadku niepłodności idiopatycznej, tzn. takiej, której przyczyn nie udało się ustalić.

W in vitro zapłodnienie (połączenie plemnika i komórki jajowej) odbywa się w laboratorium – męskie i żeńskie komórki rozrodcze zostają wcześniej pobrane od obojga partnerów. Od kobiet pobiera się je małoinwazyjną metodą punkcji, od mężczyzn – metodą masturbacji. Po połączeniu gamet powstaje zarodek, który rozwija się przez kilka dni w specjalnym inkubatorze (gdzie ocenia się jego wzrost), następnie zostaje wprowadzony do dróg rodnych kobiety przez pochwę. Jeśli prawidłowo zagnieździ się w błonie śluzowej macicy, w organizmie kobiety rozwija się ciąża.

Ważnym etapem procedury in vitro jest też hormonalna stymulacja owulacji, która pomaga uzyskać więcej komórek jajowych, niż ma to miejsce w naturalnym cyklu.

Kiedy stosuje się in vitro?

Oprócz wymienionych wcześniej wskazań (niepłodność idiopatyczna, nieskuteczne leczenie innymi metodami), in vitro stosuje się także w sytuacji, gdy występują:

  • czynnik jajowodowy (np. niedrożność i inne zaburzenia funkcji tych narządów),
  • nieprawidłowe parametry nasienia (np. zbyt mała liczba plemników w ejakulacie),
  • endometrioza (w przebiegu tej choroby komórki śluzówki macicy rozprzestrzeniają się w obrębie jamy brzusznej, tworząc torbiele, stany zapalne i zrosty). 

In vitro stosuje się także w sytuacji, gdy mężczyzna jest nosicielem chorób zakaźnych (HCV, HIV), gdy kobieta nie jest zarażona lub też w przypadku nosicielstwa choroby genetycznej. W procedurze wykorzystuje się najczęściej komórki partnerów starających się o dziecko, a w określonych przypadkach możliwe jest także wykorzystanie komórek anonimowego dawcy lub dawczyni.

Gdzie przeprowadzić in vitro Bydgoszczy?

Procedurę in vitro w Bydgoszczy można przeprowadzić w klinice leczenia niepłodności Gameta. Ośrodek oferuje kompleksową diagnostykę i terapię, z wykorzystaniem wielu różnych metod. Cena in vitro w Bydgoszczy (https://gameta.pl/cenniki/bydgoszcz/) waha się od kilku do kilkunastu tysięcy złotych – w zależności od zakresu procedury i badań dodatkowych.

Warto pamiętać, że na in vitro składają się też różnego typu procedury i badania (dotyczące obojga partnerów). To między innymi badanie stężenia hormonów związanych z cyklem menstruacyjnym lub mające na celu wykrycie infekcji, chorób zakaźnych lub genetycznych. Wszystkie te działania, a także badanie nasienia w Bydgoszczy można przeprowadzić we wspomnianej klinice Gameta. 

--- Artykuł sponsorowany ---