Co powinna zawierać dieta dla dzieci?
Niektórym słowo dieta może kojarzyć się z odchudzaniem, jednak nie jest to do końca prawda. Za dietę można uznać sposób odżywiania, czyli to, co jemy na co dzień. Jedzenie to bardzo ważna część naszego życia. Istotna jest tu również jakość oraz skład, tego co spożywamy. Ma to bezpośrednie przełożenie na nasze zdrowie oraz samopoczucie.
W początkowych latach dziecka, dieta ma wpływ na takie procesy jak: wzrost kości, rozwój funkcji mózgu, dojrzewanie oraz przyrost masy mięśniowej. Odpowiednie jedzenie dostarcza energii oraz składników kluczowych do prawidłowego przebiegu tych funkcji. Dania dla dzieci muszą być odpowiednio skomponowane, by dostarczyć dzieciom wszystkich składników
O czym nie można zapomnieć przy diecie dziecka?
Prawidłowe odżywianie to dieta bogata w tłuszcze, białko oraz węglowodany. Do tego ważne są składniki mineralne oraz witaminy. Przede wszystkim należy pamiętać o urozmaicaniu posiłków, dzięki temu organizm może korzystać z potrzebnych witamin, a także minerałów. Dieta powinna mieć odpowiednią ilość kalorii, nie może doprowadzać do nadwagi, ale równocześnie nie może prowadzić do niedożywienia. Za prawidłowy rozwój kości odpowiadają wapń oraz witamina D, dlatego nie może ich zabraknąć. Tak samo jak tłuszcze oraz żelazo, które pozytywnie wpływają na układ nerwowy.
Poza tym dieta musi być smaczna, tak by smakowała maluszkowi. Dobra dieta wspiera nie tylko rozwój fizyczny, ale także ma wpływ na zdrowie psychiczne.
Najważniejsze zasady żywienia dzieci
Jeśli zależy nam na odpowiednim żywieniu dzieci powinniśmy stosować zasady z piramidy zdrowego żywienia. Ta piramida zawiera zdrowe zalecenia dla dzieci i młodzieży, które zostały opracowane przez specjalistów. Różne wersje tej piramidy można znaleźć na stronach internetowych.
Najwięcej miejsca na talerzu dziecka powinny zajmować warzywa oraz owoce. Im więcej tych produktów, tym lepiej. Kolorowy talerz to też zachęta dla najmłodszych, by zjeść cały posiłek. Warzywa i owoce to cenne źródło witaminy C, wapnia, żelaza, błonnika, kwasu foliowego oraz wody. Regularne spożywanie produktów z tej grupy to szansa na dostarczenie cennych składników odżywczych. Warzywa i owoce zawierają spore ilości błonnika, który odpowiada za uczucie sytości na kilka godzin. Dodatkowo błonnik reguluje wypróżnienia i usprawnia działanie układu pokarmowego. Owoce to także dobry produkt, który zaspokaja głód, gdy łapie ochota na coś słodkiego. Świeże warzywa i owoce, można kupić na netto.pl.
Produkty zbożowe również są niezbędne w diecie maluchów. Nie może zabraknąć kasz, makaronów, chleba oraz płatków. Są one cennym źródłem węglowodanów w diecie najmłodszych. Czasami w diecie mogą pojawić się ziemniaki czy bataty. Te produkty zapewniają głównie energię, która jest potrzebna dla wszystkich komórek organizmu, w tym dla mózgu.
Kolejnym ważnym składnikiem w diecie dzieci jest białko. Do tej grupy zalicza się: jajka, ryby, tofu, produkty mleczne, mięso czy rośliny strączkowe. Mięso oraz jaja dobrze wpływają na wzrost żelaza, oraz witaminy B12. Dla dzieci dobrym wyborem dietetycznym są pulpety z kurczaka. Ryby są bogate w tłuszcze omega-3. Natomiast produkty mleczne to wapno, które jest łatwo przyswajalne.
Tłuszcze to kolejna grupa, której nie może zabraknąć w diecie najmłodszych. Bardzo cenne są tłuszcze roślinne: avocado, nasiona, oleje czy orzechy. Tłuszcze to również energia dla organizmu. Są one konieczne, by wchłonąć mogły się witaminy: A, E, D i K. Kwasy tłuszczowe są też dobre dla funkcjonowania układu nerwowego. Znaleźć je można w łososiu, makreli czy śledziu.
Czy dzieci powinny jeść o stałych porach?
Dzieci powinny jeść o stałych porach. Najlepiej od najmłodszych lat kształtować dobre nawyki, czyli jedzenie o regularnych porach oraz stałą ilość posiłków w ciągu dnia. Ten nawyk pozwala na najlepsze wykorzystanie składników odżywczych i odpowiedni rozwój fizyczny i psychiczny. Pierwszym posiłkiem powinno być śniadanie, a kolejne dania najlepiej by były co 2-3 godziny. Dobrze jest planować posiłki jak i przekąski. Zapewni to też brak chęci podjadania pomiędzy posiłkami.
Do picia najlepiej jest podawać wodę. Jest ona świetnym wyborem w każdym wypadku. Można ją urozmaicić, dodając kilka świeżych listków ziół, takich jak bazylia czy mięta. Można również dodać plaster cytryny lub ogórka.
Przekąski i słodycze w diecie dzieci
Im większa ilość dodawanego cukru, tym większa chęć na niego. Może to też powodować problemy przy wprowadzaniu nowych produktów do diety. Dlatego ważne jest, by ograniczać słodkie przekąski u najmłodszych. Tak samo słodkie przekąski nie powinny często pojawiać się w diecie maluchów. Fast foody to produkty, które powinny pojawiać się jak najrzadziej. O wiele lepiej jest przygotowywać domowe odpowiedniki. Lepiej przygotować domową pizzę czy burgera.
Nadmiar cukru oraz soli nie jest dobry w żadnym przypadku. Nie oznacza to jednak, że można je całkowicie zakazać. Takie zachowanie może jedynie wpłynąć negatywnie.