rzed laty w grudziądzkich spichlerzach składowane było ziarno. Od lat nie pełnią one już roli magazynów, jednak trudno o piękniejsze i bardziej związane z rolnictwem tło dla dożynkowych uroczystości i zabaw. W kilkudziesięciu namiotach swoje stoiska miały powiaty z Kujaw i Pomorza, Koła Gospodyń Wiejskich, instytucje związane z rolnictwem.
Wydarzenie zorganizowały wspólnie samorząd województwa i diecezja toruńska oraz samorządy Grudziądza, powiatu grudziądzkiego i gminy wiejskiej Grudziądz. W uroczystościach oficjalnych uczestniczyli marszałek Piotr Całbecki i przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska, członek zarządu województwa Marek Wojtkowski, radni województwa, biskup ordynariusz toruński Wiesław Śmigiel, parlamentarzyści, przedstawiciele administracji rządowej, samorządowcy lokalni, duchowni, reprezentacje środowiska akademickiego, wojska i pozostałych służb mundurowych.
Oficjalną część dożynek rozpoczęła uroczysta msza św. w Bazylice Kolegiackiej, gdzie ks. Wiesław Śmigiel, biskup toruński, podziękował rolnikom, pszczelarzom i sadownikom za ciężką pracę.
Wyjątkowo barwny był dożynkowy korowód, który przeszedł ze świątyni na Błonia. Otwierała go orkiestra dęta, dalej: kapele ludowe, klauni na szczudłach i najważniejsi uczestnicy: rolnicy z kilkunastu sołectw, którzy dźwigali okazałe wieńce dożynkowe.
Podczas uroczystości oficjalnej głos zabrał gospodarz województwa Marszałek Piotr Całbecki
– Chwała wam za to, że wasza miłość do ojczystej ziemi jest wciąż silniejsza niż przeciwności, które napotykacie w swojej pracy. Polski chłop nigdy się nie poddał i nigdy ojcowizny nie opuścił. Dopłaty bezpośrednie? Tak, ale co z dochodem gwarantowanym dla najmniejszych gospodarstw? Jeśli wieś się wyludni, zostaniemy jako naród odarci z wielkiej wartości jaką jest związana z nią tradycja i kultura. Warto rozmawiać z rolnikami, warto się wsłuchać w ich głos! W imieniu mieszkańców województwa dziękuję za każdy zebrany kłos, za każdą kroplę potu, za pokonywanie przeciwności. Miasto ma za co dziękować wsi. Chwała wam i szczęść wam Boże – w waszych domach, w rodzinach, w gospodarstwach i na waszych wioskach!
Na dożynkowej scenie głos zabrali również między innymi strarostowie Maria i Kazimierz Kurzyńscy, którzy prowadzą specjalizujące się w produkcji roślinnej stuhektarowe gospodarstwo rodzinne w Gołębiewie w powiecie grudziądzkim.
Po części oficjalnej rozpoczął się wielki piknik, który zgromadził tysiące mieszkańców z całego regionu. Niektóre stoiska przekształciły się w wiejskie chaty. Większość kramów tonęła w kwiatach i ludowych dekoracjach. Kobiety nosiły na głowach wianki, zresztą na jednym ze stoisk można było upleść sobie wianek wedle własnego uznania. Wielu uczestników szukało cienia w namiotach, gdzie delektowali się niezliczoną ilością przysmaków, oferowanych przez koła gospodyń wiejskich.
Zwieńczeniem był koncert popularnego zespołu ENEY, na którym bawiono się do zapadnięcia zmroku.
Ogłoszono też zebranym, że następnym gospodarzem Dożynek w roku 2025 będzie Bydgoszcz.
Napisz komentarz
Komentarze