Kanał Bydgoski to nie tylko techniczne arcydzieło, ale również świetny przykład wykorzystania pieniędzy samorządowych w postaci Budżetu Obywatelskiego. Co roku tereny przy Kanale Bydgoskim pięknieją i stają się ponownie miejscem spędzania wolnego czasu mieszkańców. Cały miesiąc, od 5 września do 5 października, będą trwać obchody 250-lecia Kanału Bydgoskiego. W związku z tym odbyła się dziś konferencja prasowa z udziałem Wojewody Michała Sztybla i Prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego zapowiadająca te wydarzenia.
Wolą mieszkańców przed kilku laty było, aby miasto inwestowało w rewitalizację Kanału Bydgoskiego i to się dzieje. Wiele inwestycji już powstało, łącznie za kwotę ok. 20 milionów złotych. To piękne miejsce dla wypoczynku na wodzie i wokół wody
– mówił prezydent Bydgoszczy
– Podejmujemy wspólnie działania, aby Kanał Bydgoski został wpisany na prestiżową listę Pomników Historii. Jest ich w Polsce 126, pięć w woj. kujawsko-pomorskim, ale jeszcze żadnego w Bydgoszczy. Status Pomnika Historii nadaje prezydent Rzeczypospolitej. Prezydent Rafał Bruski złożył już wniosek, który trafia do ministra kultury za pośrednictwem wojewódzkiego konserwatora zabytków. Kanał w części należy do miasta, a w części do państwowych Wód Polskich, które także złożyły wniosek o zaliczenie go do Pomników Historii. Teraz będzie on wspólnie procedowany. Mam nadzieję, że Kanał Bydgoski zostanie wpisany na listę Pomników Historii
– mówił podczas konferencji wojewoda
Zapraszamy do wspólnego świętowania i odkrywania historii tego niezwykłego miejsca, na przykład w wyjątkowym miejscu jakim jest Muzeum Kanału Bydgoskiego. Od dziś można także oglądać wystawę dot. jubileuszu na Moście Staromiejskim w Bydgoszczy.
Wojewoda Kujawsko-Pomorski oraz Wojewódzka Konserwator Zabytków rozpoczęli starania o wpisanie Kanału Bydgoskiego na listę Pomników Historii. To niezwykłe wyróżnienie, którym może poszczycić się tylko 126 miejsc w całej Polsce, w tym zaledwie 5 w naszym województwie kujawsko-pomorskim.
Napisz komentarz
Komentarze