Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Odwiedź bydgoski sztab WOŚP!

Dożynki wojewódzkie 2024

Zbliża się czas corocznych dożynek. Obchodzimy je w Polsce w wielu wydaniach, czasem bardzo lokalnych sołeckich i parafialnych. Najpopularniejsze są dożynki gminne i powiatowe, aż po wojewódzkie i ogólnopolskie. To czas dziękczynienia za zebrane plony i docenienia ciężkiej pracy rolników.
Dożynki wojewódzkie 2024

Regionalne obchody Święta Plonów tym razem odbędą się w Grudziądzu. Wydarzenie, które zaplanowano w ostatnią niedzielę sierpnia, organizują wspólnie samorząd województwa i diecezja toruńska oraz samorządy Grudziądza, powiatu grudziądzkiego i gminy wiejskiej Grudziądz. 

W programie m.in. kiermasze z ludowym rękodziełem i dobrym jedzeniem, tradycyjny korowód dożynkowy ulicami miasta i przegląd kapel ludowych, rajd rowerowy i pokazy służb mundurowych, wystawa maszyn rolniczych i konkursy na najpiękniejsze wieńce – wszystko na malowniczych błoniach nad Wisłą. 

Gwiazdą wieczoru będzie zespół Enej.

 – Rolnictwo się zmienia, opiera się na coraz nowocześniejszych technologiach produkcji, zmienia się też i unowocześnia polska wieś. Nasi rolnicy muszą się odnajdywać w twardych warunkach globalnych rynków i słusznie walczą o godny byt swoich rodzin. Ale piękna tradycja dożynkowa trwa! W naszym regionie jak zwykle wieś świętuje i bawi się wspólnie z miastem. Widzimy się w Grudziądzu w ostatnią niedzielę sierpnia! – zaprasza marszałek Piotr Całbecki.

 Starostami dożynek wojewódzkich są w tym roku Maria i Kazimierz Kurzyńscy, którzy prowadzą specjalizujące się w produkcji roślinnej stuhektarowe gospodarstwo rodzinne w Gołębiewie w powiecie grudziądzkim.

 Wydarzenia dożynkowe w Grudziądzu (25 sierpnia) rozpoczną się o godz. 11 uroczystą mszą w grudziądzkiej bazylice, po czym dożynkowy korowód przejdzie ulicami starego miasta na Błonia Nadwiślańskie, gdzie odbędą się główne uroczystości. Tradycyjnie towarzyszyć im będą adresowane do lokalnych społeczności w całym regionie konkursy na najpiękniejsze wieńce, najciekawsze stoisko promocyjne i najlepszą potrawę żniwną oraz na najbardziej pomysłowe witacze dożynkowe.

Jednym z najważniejszych punktów obchodów dożynek jest uroczysty korowód dożynkowy. Przemierza ulice miasteczka czy wsi, by dotrzeć najczęściej z kościoła na plac dożynkowy: plac miejski, stadion lub do skansenu – tam, gdzie odbędą się główne uroczystości.

Na czele korowodu kroczy para starostów dożynek, którzy niosą dorodny bochenek chleba, symbol zebranych plonów i ciężkiej pracy rolników. Za nimi podążają barwne grupy wieńcowe, prezentujące kunsztowne wieńce dożynkowe, bogato zdobione owocami, warzywami, kwiatami i zbożem. Maszerują mieszkańcy, czasem w strojach regionalnych.

Organizatorzy serdecznie zapraszają mieszkańców naszego województwa w ostatnią niedzielę sierpnia do Grudziądza, przygotowano dla nich moc atrakcji. Będzie można nie tylko uczestniczyć w wydarzeniach artystycznych, podziwiać piękny korowód z plonami, ale i skosztować wiele oryginalnych potraw regionalnych przygotowanych przez panie z Kół Gospodyń Wiejskich.

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zamglenia

Temperatura: -2°C Miasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1014 hPa
Wiatr: 4 km/h

STARY RYNEK

ReklamaBydgoszcz na YouTube - Oficjalnie!
ReklamaKreatywne rozwiązania dla Twojego biznesu!
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama