Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Centrum Doskonalenia Umiejętności Egzaminacyjnych

Tężnie w Ciechocinku na liście UNESCO

W Ciechocinku Marszałek Piotr Całbecki i Burmistrz Ciechocinka Jarosław Jucewicz złożyli podpisy pod wnioskiem, który rozpoczyna oficjalną drogę wpisania zespołu zabytkowej warzelni na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Tężnie w Ciechocinku na liście UNESCO

Autor: fot.: Szymon Zdziebło/tarantoga.pl

Wpis obiektu na listę UNESCO jest wieloetapowym procesem. Przygotowany wniosek zostanie teraz poddany weryfikacji na poziomie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które następnie zgłasza wybrany obiekt do Centrum Światowego Dziedzictwa UNESCO w Paryżu. Dalszej oceny dokonują eksperci z Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków i Miejsc Historycznych (International Council on Monuments and Sites, ICOMOS) i Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (International Union for Conservation of Nature, IUCN). Decyzja o wpisie zapada podczas corocznej sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa.

Wśród obiektów tworzących zespół zabytkowej warzelni soli, które zostały wskazane we wniosku, są tężnie solankowe, budynek warzelni soli, podziemna komora ujęcia solanki, nadziemna otwarta instalacja Grzybek i przepompownia. Ciechociński kompleks, działający w oparciu o technologie i urządzenia funkcjonujące od ubiegłego stulecia, jest jedynym historycznym zespołem nieprzerwanie warzącym sól w skali przemysłowej w Europie, a jego charakterystyczne elementy – tężnie solankowe – stanowią największy tego typu zespół na Starym Kontynencie. Ich modernizacja zakończyła się w ubiegłym roku. 

– Ciechocińskie tężnie i cały zespół solankowy są unikatowym zabytkiem techniki, ważnym elementem architektonicznym i funkcjonalnym uzdrowiska. To wizytówka naszego regionu, dlatego dokładamy wszelkich starań, aby to dziedzictwo chronić i promować na arenie międzynarodowej – podkreślił marszałek Piotr Całbecki. – Warto też przypomnieć, że w czerwcu sejmik województwa zdecydował o zakupie dwóch zabytkowych obiektów w Ciechocinku – nieczynnego od lat i niszczejącego basenu solankowego oraz łazienek uzdrowiskowych. To kolejne elementy, które odrestaurujemy i udostępnimy kuracjuszom i mieszkańcom.

Warto dodać, że tężniami solankowymi, fontanną Grzybek i Muzeum Warzelni Soli i Lecznictwa Uzdrowiskowego administruje marszałkowska spółka Uzdrowisko Ciechocinek.

Rolą składających wniosek jest także wykazanie, że technologia wytwarzania soli przez ponad 100 lat  się nie zmieniła, albo nie zmieniła się w sposób, który mógłby podważyć autentyczność wyrobu.  
- Oczywiście, że jesteśmy w stanie to udowodnić, bo technologia wytwarzania solanki i źródła solankowe, to wszystko jest. Wpis przyczyni się do rozwoju spółki Uzdrowisko Ciechocinek. Tężnie są wyróżnikiem Ciechocinka. To rekreacja, wypoczynek, działanie sanatoriów, solanka i miejsca hotelowe - powiedziała wiceprezes spółki Uzdrowisko Ciechocinek SA Domicela Kopaczewska.

Dziś będący kompletną ruiną basen solankowy ulokowany tuż przy ciechocińskich tężniach również ma się doczekać nowego otwarcia. - Trudno sobie wyobrazić, aby wprowadzić na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO obiekt w sercu, którego znajduje się dżungla i straszny przykład dewastacji. Odkupienie, wyremontowanie i przywrócenie basenu w takiej formie jak działał przed wojną, jest naszym zobowiązaniem, które już przyjęliśmy - powiedział marszałek Piotr Całbecki.

 

Podpisanie wniosku o wpisanie zespołu zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku na listę UNESCO.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Bruce 20.08.2024 22:04
Ale się uśmiałem - mam nadzieję że wniosek będzie rozpatrywany przynajmniej tak długo jak jak długo trwa dewastacja basenu no i warto by wspomnieć we wniosku o planach budowy bigazowni przy tężniach

słabe opady śniegu

Temperatura: 1°C Miasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1016 hPa
Wiatr: 17 km/h

STARY RYNEK

ReklamaAgencja Kreatywna
ReklamaBydgoszcz na YouTube - Oficjalnie!
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: KpiarzTreść komentarza: Jak urzędnicy z Ministerstwa Kultury by przejęli zarządzanie Festiwalem Camerimage to by było jak w dowcipie z lat siedemdziesiątych. .....wprowadzając system ekonomiczny na Saharze to po tygodniu piachu by zabrakło. ...... Upadek i dorobek tego unikatowego Festiwalu zostałby zmarnowany jak wszystko za co biorą się nieudacznicy polityczniData dodania komentarza: 16.11.2024, 14:04Źródło komentarza: Wiceszef MKiDN o ECF Camerimage: Dostarczamy środków, nie mając wpływu na zarządzanieAutor komentarza: WTreść komentarza: Niestety bezpiecznie nie będzie, patrząc na panujący tam ruch i ścisk nawet najlepsza poprawa nie zapewni bezpieczeństwa.Data dodania komentarza: 12.11.2024, 10:20Źródło komentarza: Znana jest już firma, która zaprojektuje Rondo JagiellonówAutor komentarza: PiotrTreść komentarza: Kolejny zagraniczny szajs otwiera się w niemiecki centrum handlowym. Czy coś jeszcze jest polskie w Polsce ?Data dodania komentarza: 10.11.2024, 23:27Źródło komentarza: Primark otwiera się w Bydgoszczy. Znamy datęAutor komentarza: PiotrTreść komentarza: Kolejny zagraniczny szajs otwiera się w Polsce.Data dodania komentarza: 10.11.2024, 23:24Źródło komentarza: Primark otwiera się w Bydgoszczy. Znamy datęAutor komentarza: PiotrTreść komentarza: Towarzyszu Ławrow, polskie elity wychowały się we dworach na wsi , a nie w miastach.Data dodania komentarza: 10.11.2024, 23:22Źródło komentarza: W historycznej fabryce otworzą się kawiarnie i restauracjeAutor komentarza: RyszardTreść komentarza: Gratuluję kompleksowości rozwiązania. Dobrze, że prace projektowe wykona miejscowa firma! Toruń dla odmiany szuka projektantów w Katowicach, Krakowie, Gdańsku i jeszcze dalej i co gorsze oddaje im pole w ramach systemu „projektuj i buduj”!Data dodania komentarza: 9.11.2024, 15:12Źródło komentarza: Znana jest już firma, która zaprojektuje Rondo Jagiellonów
Reklama
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama