Przez dwa dni eksperymentowania wszyscy, którzy odwiedzą wystawę będą mieli okazję osobiście się przekonać, jak zaskakująca bywa obecność matematyki w otaczającym nas świecie i w jak ciekawych formach przejawiają się matematyczne prawidłowości. Za sprawą nowoczesnych, interaktywnych eksponatów sprawdzą, na czym polega spacer z funkcją, co to jest szyfr Cezara, czy istnieje idealna asymetria oraz co wspólnego mają sznurkografy ze współczesnymi wyszukiwarkami internetowymi. Wstęp na wystawę jest bezpłatny.
Wystawa „O matmo!” została zaprojektowana i zrealizowana przez interdyscyplinarny zespół specjalistów z Centrum Nauki Kopernik. Tworzyli ją matematycy, fizycy, projektanci, inżynierowie, konstruktorzy, elektronicy i laboranci, stolarze i tokarze. Wszyscy pracowali nad tym, by pokazać, że matematyka to nie tylko liczby, ale także fascynująca przygoda, która potrafi zachwycać, zaciekawiać, bawić i wciągać.
Gimnastyka umysłu i dobra zabawa w jednym
Wizyta na wystawie „O matmo!” to samodzielne eksperymentowanie, które pozwala zrozumieć sens i logikę podstawowych działań matematycznych, poznać je i polubić. Wprawiając w ruch obrotowe figury, można zobaczyć, jak powstają bryły. Matematyczne łamigłówki są okazją do treningu wyobraźni przestrzennej, kojarzenia faktów i abstrakcyjnego myślenia. Dobra zabawa jest tu gwarantowana.
Różnorodne aktywności
Wystawa „O matmo!” to część programu Nauka dla Ciebie, którego celem jest wyrównywanie szans edukacyjnych, propagowanie kultury innowacyjności i stymulowanie rozwoju poprzez promowanie aktywizujących i angażujących metod nauczania (samodzielnego eksperymentowania i odkrywania nauki w życiu codziennym). Działania programowe obejmują także popularyzację nauki w miejscach o utrudnionym dostępie do centrów nauki oraz integrację lokalnych środowisk edukacyjnych ze środowiskami akademickimi. Program Nauka dla Ciebie to różnorodne aktywności, stworzone z myślą o uczniach, nauczycielach, edukatorach i rodzicach.
Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności w Bydgoszczy
Dla tych, którzy dzięki wystawie „O matmo!” rozbudzą ciekawość, będą głodni wiedzy i gotowi na fascynujące eksperymenty, zapraszamy dodatkowo do Strefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności, która już we wrześniu rozpocznie działalność w bydgoskich Młynach Rothera. SOWA to miejsce pełne dotykalnych eksponatów, które ożywają dzięki interakcji z odwiedzającymi. Będzie tu można sprawdzić, czy nasza twarz jest symetryczna, jak działa pamięć ultrakrótkotrwała i czym różni się od krótkotrwałej, stworzyć własny film animowany, posłuchać muzyki nie uchem, a łokciem i zmierzyć się z siłą grawitacji. Stacje badawcze to jednak nie wszystko – odkrywcy w każdym wieku w Strefie znajdą także Majsternię – przestrzeń, w której można samodzielnie lub w grupach mierzyć się z wyzwaniami konstruktorskimi. Zadania będą mieć różne poziomy trudności – można budować mosty, wieże, katapulty czy obiekty latające. Przy okazji rozwija się umiejętności współpracy, rozwiązując zadania w parze lub w grupie. W Strefie SOWA, niezależnie od wieku, odkrywcy uczą się aktywnie, pobudzają kreatywność, ćwiczą komunikację i zdolność rozwiązywania złożonych problemów. SOWA, wspierana przez Centrum Nauki Kopernik, z pewnością pomoże dzieciom i dorosłym poczuć radość z doświadczania i zdobywania wiedzy przez swobodne eksperymentowanie.
https://www.kopernik.org.pl/edukacja/nauka-dla-ciebie
Wspólny Program Ministra Nauki oraz Centrum Nauki Kopernik pod nazwą Nauka dla Ciebie finansowany jest w ramach dotacji Ministra Nauki na podstawie umowy z dnia 23 października 2023 r. Nr MEiN/2023/DPI/3079. W roku 2024 w ramach Programu Nauka dla Ciebie realizowane są działania „Naukobus”, „Planetobus”, „O matmo!” oraz 27. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik.
Napisz komentarz
Komentarze