Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Centrum Doskonalenia Umiejętności Egzaminacyjnych

Mobilne płatności w bydgoskich urzędach

Możliwość płacenia kartą i telefonem w urzędach jednostek samorządu terytorialnego, urzędach wojewódzkich i Policji zakłada Program upowszechniania płatności bezgotówkowych w administracji publicznej. O szczegółach projektu mówili podczas konferencji w KPUW przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju i Krajowej Izby Rozliczeniowej.
Mobilne płatności w bydgoskich urzędach

Autor: KPUW

Program realizowany przez Ministerstwo Rozwoju we współpracy z Krajową Izbą Rozliczeniową został uruchomiony z początkiem kwietnia br. Jak podkreślał podczas briefingu prasowego poprzedzającego konferencję Tomasz Włodarczyk Key Account Manager z KIR – Program upowszechniania płatności bezgotówkowych w jednostkach administracji publicznej wziął się z oczywistej potrzeby naszych obywateli, aby móc płacić również w urzędach bezgotówkowo – mam na myśli za pomocą karty i aplikacji mobilnej. Coś co dla każdego z nas jest rzeczą codzienną podczas zakupów w sklepach - niestety nie jest codziennością w administracji publicznej. Jak wspomniał pan wojewoda około 10 procent urzędów oferuje taką możliwość – stąd też idea, która przekuła się w cały program- w trzyletni program upowszechniania płatności bezgotówkowych w jednostkach administracji publicznej, gdzie w wybranych urzędach tj. urzędach wojewódzkich,  marszałkowskich, urzędach miast, gmin oraz starostwach powiatowych mają możliwość otrzymania całkowicie bezpłatnie terminali płatniczych, bezpłatnej obsługi transakcyjnej oraz tego co nas bardzo wyróżnia – innowacyjnego narzędzia na skale europejską – do płatności mobilnych za pomocą narzędzia  WebPOS Paybynet. Wszystkie narzędzia są bezpłatne dla urzędów, jak również bezpłatne – co istotne – dla każdego z obywateli. Wierzymy, że pokonując bariery związane z kwestią ewentualnych opłat, poziom płatności bezgotówkowych w jednostkach administracji publicznej będzie dorównywał temu, co mamy chociażby w sklepach komercyjnych.

Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz przypomniał, że propozycja rządu Prawa i Sprawiedliwości, strategia cyfrowego przyspieszenia, odbywa się w ramach idei nowoczesnej Polski cyfrowej. Odchodzimy od Polski papierowej, przechodzimy do Polski cyfrowej. Płatności bezgotówkowe ułatwiają życie klientom, ale i także pracownikom urzędów. Są to rzeczy, na które jesteśmy skazani. W tej chwili 16 mln osób pracujących posiada konta bankowe, a tylko 40% procent transakcji odbywa się przy wykorzystaniu płatności bezgotówkowych. Kierunek i tendencja jest taka, aby tę strefę powiększyć – mówił.

Z kolei Dyrektor Departamentu Obrotu Towarami Wrażliwymi i Bezpieczeństwa Technicznego z Ministerstwa Rozwoju Monika Barycza przedstawiła najważniejsze korzyści płynące z projektu. Nie będzie sprawnego funkcjonowania państwa bez sprawnej e-administracji. Ta przyszłość już jest, ale różnie rozłożona. My chcemy, aby to rozłożenie było w całej Polsce podobne. Jest to nasza siódma konferencja, gdyż chcemy dotrzeć do wszystkich samorządów lokalnych i przekonać, że ta zmiana jest nieuchronna. Pytamy nie, czy państwo w to wchodzą?  tylko kiedy w to wchodzą? A im szybciej, tym będzie łatwiej dla państwa i dla klientów. Najważniejsze korzyści płynące z projektu to oczywiście wygoda dla obywateli, usprawnienie pracy urzędu, to zmniejszone koszty w urzędzie, poprawa wizerunkowa urzędników i nabieranie zaufania do nas przez obywateli. Długofalowe efekty to zwiększenie wpływu do budżetu państwa i do budżetów lokalnych, pozytywny wpływ na rozwój lokalnych inwestycji i przyczynianie się do ograniczenia przestępczości czy działania szarej strefy. Korzyści są mocne i warto to podkreślać i przypominać. Mam nadzieję, że dzisiejsza konferencja dotrze do dużej liczby samorządów, co zaowocuje ich przyłączeniem się do naszego programu.

Dane dotyczące płatności w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim przedstawiła Dyrektor Generalna urzędu Paulina Wenderlich. Obecnie Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki posiada 11 terminali płatniczych; 5 w Bydgoszczy, po 2 w delegaturach w Toruniu i Włocławku oraz po 1 w punktach paszportowych w Grudziądzu i Inowrocławiu. Doświadczenie pokazuje, że jest to bardzo dogodna forma płatności dla obu stron i przekłada się na przyśpieszenie obsługi klientów urzędu, a sprawna i przyjazna obsługa jest dla nas najistotniejsza. Nasz urząd wojewódzki z chęcią przystąpi do tego programu, tym bardziej, że dzięki programowi urząd nie będzie ponosił żadnych dodatkowych kosztów.

W ramach konferencji z przedstawicielami jednostek samorządu terytorialnego z województwa pracownicy Ministerstwa Rozwoju i Krajowej Izby Rozliczeniowej oraz First Data Polska S.A. przedstawili szczegółowe zasady Programu upowszechniania płatności bezgotówkowych w jednostkach administracji publicznej oraz praktyczne informacje dotyczące akceptacji płatności bezgotówkowych w terminalach POS oraz  płatności mobilnych z wykorzystaniem WebPOS Paybynet  wraz z przykładami wdrożenia systemu Paybynet w urzędach.

Więcej informacji o Programie upowszechniania płatności bezgotówkowych w administracji publicznej znajduje się na stronie internetowej Ministerstwa Rozwoju.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

K
kaszub 23.06.2017 01:01
Czas najwyższy w końcu nie będzie trzeba latać po bankach

zachmurzenie małe

Temperatura: -2°C Miasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 995 hPa
Wiatr: 13 km/h

STARY RYNEK

ReklamaAgencja Kreatywna
ReklamaBydgoszcz na YouTube - Oficjalnie!
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: KpiarzTreść komentarza: Jak urzędnicy z Ministerstwa Kultury by przejęli zarządzanie Festiwalem Camerimage to by było jak w dowcipie z lat siedemdziesiątych. .....wprowadzając system ekonomiczny na Saharze to po tygodniu piachu by zabrakło. ...... Upadek i dorobek tego unikatowego Festiwalu zostałby zmarnowany jak wszystko za co biorą się nieudacznicy polityczniData dodania komentarza: 16.11.2024, 14:04Źródło komentarza: Wiceszef MKiDN o ECF Camerimage: Dostarczamy środków, nie mając wpływu na zarządzanieAutor komentarza: WTreść komentarza: Niestety bezpiecznie nie będzie, patrząc na panujący tam ruch i ścisk nawet najlepsza poprawa nie zapewni bezpieczeństwa.Data dodania komentarza: 12.11.2024, 10:20Źródło komentarza: Znana jest już firma, która zaprojektuje Rondo JagiellonówAutor komentarza: PiotrTreść komentarza: Kolejny zagraniczny szajs otwiera się w niemiecki centrum handlowym. Czy coś jeszcze jest polskie w Polsce ?Data dodania komentarza: 10.11.2024, 23:27Źródło komentarza: Primark otwiera się w Bydgoszczy. Znamy datęAutor komentarza: PiotrTreść komentarza: Kolejny zagraniczny szajs otwiera się w Polsce.Data dodania komentarza: 10.11.2024, 23:24Źródło komentarza: Primark otwiera się w Bydgoszczy. Znamy datęAutor komentarza: PiotrTreść komentarza: Towarzyszu Ławrow, polskie elity wychowały się we dworach na wsi , a nie w miastach.Data dodania komentarza: 10.11.2024, 23:22Źródło komentarza: W historycznej fabryce otworzą się kawiarnie i restauracjeAutor komentarza: RyszardTreść komentarza: Gratuluję kompleksowości rozwiązania. Dobrze, że prace projektowe wykona miejscowa firma! Toruń dla odmiany szuka projektantów w Katowicach, Krakowie, Gdańsku i jeszcze dalej i co gorsze oddaje im pole w ramach systemu „projektuj i buduj”!Data dodania komentarza: 9.11.2024, 15:12Źródło komentarza: Znana jest już firma, która zaprojektuje Rondo Jagiellonów
Reklama
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama