W spotkaniu wziął udział główny inspektor transportu drogowego Artur Czapiewski. O przebiegu spotkania i końcowych ustaleniach poinformowała rzeczniczka wojewody kujawsko-pomorskiego Natalia Szczerbińska.
"Podczas spotkania wojewoda ustalił z przedstawicielami branży transportowej, że protesty zostaną całkowicie zawieszone w sierpniu, aby dać czas Ministerstwu Infrastruktury na podjęcie działań. Jedynie zaplanowany na najbliższą sobotę ma odbyć się zgodnie z planem" - zaznaczyła Szczerbińska w komunikacie.
Główne postulaty przewoźników to: natychmiastowa obniżka składek ZUS, dofinansowanie wymiany tachografów, wprowadzenie stawek minimalnych za usługi transportowe, ograniczenie dostępu do zawodu przewoźnika, uregulowanie rynku pośredników transportowych i koncesji wydawanych m.in. przewoźnikom z Ukrainy.
Rzeczniczka zauważyła, że w czasie spotkania wojewoda Sztybel podkreślił, że najważniejsza jest rozmowa i dostrzega sytuację przewoźników, a także podziękował, że wcześniejsze protesty odbyły się w sposób jak najmniej uciążliwy dla mieszkańców.
"Nie dam wam twardych obietnic z przyczyn czysto formalnych. Jednak niezwłocznie, w poniedziałek, skieruję oficjalne pismo w sprawie postulatów do ministra infrastruktury, z uwzględnieniem ministra finansów, z prośbą o zajęcie stanowiska i podjęcie działań, a także z prośbą o spotkanie przedstawicieli rządu, w jak najszybszym możliwym terminie, z przedstawicielami z branży z regionu kujawsko-pomorskiego" - powiedział do przewoźników wojewoda, cytowany przez rzeczniczkę.
Sztybel zapewnił też, że w piśmie podkreśli skalę problemu oraz zwróci uwagę na konieczną, dwustronną relację między ministerstwami pod kątem postulatów przewoźników.
Wojewoda zobowiązał się, że wystąpi do Krajowej Administracji Skarbowej w sprawie działalności kontrolnej transportów podlegających elektronicznemu monitorowaniu oraz prawidłowości uiszczania opłat, a także zwróci się do samorządów w regionie w sprawie kontroli baz transportowych nowych firm przewozowych.
Zgodnie z komunikatem przewoźnicy podkreślali otwartość na rozmowy i konsultacje służące rozwiązaniu sytuacji, wypracowaniu kompromisów. Natomiast główny inspektor transportu drogowego "podkreślił pełne zrozumienie sytuacji ze strony ITD, dodając, że wszystkie narady w ostatnim czasie podporządkowane są weryfikacji działań inspekcyjnych na drogach".
Przewoźnicy w lipcu organizowali protesty w soboty. Przez kilka godzin kilkanaście ciężarówek, stojących jedna za drugą, blokowało część jezdni na drodze krajowej nr 25 pomiędzy Bydgoszczą i Koronowem.
(PAP) rau/ mmu/
Napisz komentarz
Komentarze