Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama dotacje dla firm

Biżuteria ze Skarbu Bydgoskiego odzyskała dawny blask. MOB pokaże ją mieszkańcom Bydgoszczy

Po sześciu latach od wielkiego odkrycia Skarb Bydgoski nie przestaje fascynować miłośników historii i numizmatycznych tajemnic. Dotąd ten wyjątkowy eksponat kojarzył się głównie z monetami, bo na co dzień to właśnie one były prezentowane w Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Teraz ekspozycja wzbogaci się o biżuterię, która odzyskała dawny blask dzięki pracy konserwatorów.
Biżuteria ze Skarbu Bydgoskiego odzyskała dawny blask. MOB pokaże ją mieszkańcom Bydgoszczy

Autor: fot.: Materiały prasowe

„Sensacyjne odkrycie!”, „W bydgoskiej katedrze odkryto prawdziwy skarb”, „Przeleżał pod posadzką ponad 350 lat”. 2 stycznia 2018 roku takie właśnie nagłówki na kilka godzin zdominowały lokalne i ogólnopolskie media. Powodem tej medialnej wrzawy było niezwykłe odkrycie dokonane w Katedrze pw. św. Marcina i Mikołaja. Robert Grochowski, prowadzący w tym miejscu badania archeologiczne, natrafił na 486 złotych monet, a także na ozdoby i dewocjonalia.

Skarb Bydgoski – bo taką nazwę nadano tej zagadkowej kolekcji – zdeponowano w Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy (MOB). Od razu rozpoczęto też interdyscyplinarne badania naukowe, a także prace konserwatorskie, bo artefakty – zwłaszcza z części niemonetarnej – nie przetrwały do naszych czasów w zbyt dobrym stanie. 

Gdy dodamy do tego nimb tajemnicy, który od samego początku towarzyszył kosztownościom ukrytym w farze przez dotąd nieustalonego właściciela, trudno dziwić ogromnemu zainteresowaniu mieszkańców miasta. Bydgoszczanie i bydgoszczanki chcieli o Skarbie Bydgoskim nie tylko dywagować, ale również go zobaczyć. Okazja nadarzyła się szybko, bo pierwszą wystawę o charakterze tymczasowym udało się zorganizować już w lutym 2018 r.

Równolegle przystąpiono do opracowywania koncepcji wystawy stałej. Ekspozycję „Skarb Bydgoski” w jej obecnym kształcie, z monetami w roli głównej, otwarto w maju 2022 r. w Europejskim Centrum Pieniądza na Wyspie Młyńskiej. Jeśli ktoś w tym momencie pomyślał, że muzealnicy wyczerpali temat i nie są w stanie go niczym zaskoczyć, będzie musiał zrewidować ten pogląd. 

Wystawa „Skarb Bydgoski” w nowej, poszerzonej odsłonie. Wernisaż już 25 lipca

Zabytek „zimujący” spokojnie w gotyckiej świątyni przez trzy i pół wieku w największym stopniu rozsławiły monety wybite w mennicach rozsianych po Europie, a także Afryce i Azji. Najstarsze z obiektów datowane są na przełom XV i XVI wieku. Natomiast najmłodsze to egzemplarze z 1652 r.

Nie oznacza to jednak, że o unikalności Skarbu Bydgoskiego decydują wyłącznie dukaty niderlandzkie, węgierskie czy polskie. Przekonamy się o tym na własne oczy już w czwartek 25 lipca podczas wernisażu nowej, biżuteryjnej odsłony wystawy prezentowanej w oddziale MOB przy ulicy Mennica 4. 

Co dokładnie zobaczymy w gablotach? Na uwagę zasługują zwłaszcza złote, zdobione emalią rozety i pontaliki służące dawniej do ozdabiania ubrań i nakryć głowy. Zbiór zawiera również pierścionki, biżuterię dewocyjną, ozdobne elementy ze srebra, łańcuszki, a także pokaźną liczbę guzów (odpowiedniki dzisiejszych guzików) i innych biżuteryjnych elementów pełniących funkcje zarazem praktyczne i ozdobne (haftki, zakończenia sznurków).

 „Historia ludzi odzwierciedlona w przedmiotach”

Jak podkreśla kurator wystawy, dr Krzysztof Jarzęcki, wartość ozdób ze Skarbu Bydgoskiego wynika zarówno z kunsztu ich wykonania, jak i tego, że są kompletnym, nienaruszonym i starannie udokumentowanym znaleziskiem archeologicznym.

– Dlatego jest to nieocenione źródło wiedzy naukowej, o czym przekonaliśmy się choćby podczas badań prowadzonych w naszym muzeum przez pracownię NCP ART Bydgoszcz. Pamiętajmy, że dziś bardzo niewielka część jubilerów jest w stanie odtworzyć w praktyce technologię z tamtego okresu – tłumaczy kierownik Pracowni Numizmatyki MOB.

Jarzęcki dodaje, że wystawa będzie opowieścią nie tylko o cennych eksponatach, ale także o ich twórcach i użytkownikach żyjących w XVI i XVII wieku.

– Skarb Bydgoski jest odzwierciedloną w przedmiotach historią ludzi, śladem ich kultury, gustu i uczuć. Nasi przodkowie byli modni, ale cenili też to, co dziedziczyli po przodkach. Przywiązywali się do rzeczy, które im się podobały, które były wyrazem ich wiary lub przypominały im drogie osoby, miejsca, sytuacje. Skarb Bydgoski jest kawałkiem świata sprzed kilkuset lat, który jesteśmy w stanie zrozumieć, bo wiele nas z nim łączy – podkreśla autor ekspozycji.

Muzealnicy przypominają ponadto o cotygodniowych oprowadzaniach z przewodnikiem, które będą odbywać się w przestrzeni poszerzonej wystawy. We wtorki o godz. 12:00 z takiej możliwości mogą skorzystać grupy zorganizowane, natomiast w środy o tej samej godzinie – osoby indywidualne. 

***

„Skarb Bydgoski. Biżuteria”

Wernisaż: 25 lipca (czwartek), godz. 17:00, Europejskie Centrum Pieniądza, ul. Mennica 4

Kurator: dr Krzysztof Jarzęcki

Projekt i opracowanie graficzne: Weronika Poręba

Teksty: Jarosław Kozłowski, dr Krzysztof Jarzęcki

Tłumaczenia: dr Krzysztof Jarzęcki

Korekta: Martyna Kurowska

Zdjęcia skarbu in situ: Janusz Flemming

Zdjęcie siatki: Wojciech Woźniak

Aranżacja: Weronika Poręba, Katerina Niemiec-Miskiewicz, Jarosław Kozłowski, dr Krzysztof Jarzęcki

Realizacja: Łukasz Maklakiewicz, Mateusz Dachowski, Romuald Tylkowski, Adam Grzybowski

Konserwacja i przygotowanie eksponatów: Lesław Cześnik, Piotr Kopciewicz, Jan Marciniak

Kopie eksponatów do działań edukacyjnych: Lesław Cześnik, Piotr Kopciewicz, Magdalena Gapińska



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie duże

Temperatura: 11°C Miasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1016 hPa
Wiatr: 13 km/h

STARY RYNEK

ReklamaBydgoszcz na YouTube - Oficjalnie!
ReklamaBydgoszcz na YouTube - Oficjalnie!
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: info z BydgoszczyTreść komentarza: Mała prośba: Skoro jest to portal BYDGOSZCZ.pl, to prosilibyśmy o nie uraczanie nas bieda-informacyjkami z Magagrajdołu Toruniewo, OK? Już starczy tego, że toruńskie pasożyty na B-szczy zyskały to, co dokładnie straciła na ich rzecz B-szcz, w tym także sport. Należy oderwać rydzykowych pasożytów id bydgoskiego cycka, bo nas tylko doją bez końca, a B-szcz bez końca traci!! My Całbeckowa DO NICZEGO NIE POTRZEBUJEMY, a że tamtejsze pasożyty i ich grajdoł nie byłby tym, czym jest dzisiaj bez okradania B-szczy, to należy z tym wreszcie SKOŃCZYĆ!!!Data dodania komentarza: 20.04.2025, 16:46Źródło komentarza: ALSTAL Grupa Budowlana ponownie sponsorem toruńskiego żużlaAutor komentarza: JolaTreść komentarza: Krótka ta Biedronka, rozmieszczenie regałów i towaru nie przypomina standardu Biedronki. Asortyment raczej nie pełny.Data dodania komentarza: 17.04.2025, 15:34Źródło komentarza: Nowa Biedronka w Bydgoszczy. Otwarcie już jutro!Autor komentarza: PiotrekTreść komentarza: No cóż, to nie jest normalnej wielkości Biedronka, układem wewnątrz przypomina Polomarket na Bartodziejach. Nie ma też pełnego asortymentu Biedronki. Dodatkowo miejsca postojowe dość wąskie, więc łatwo o obicie drzwi.Data dodania komentarza: 17.04.2025, 15:31Źródło komentarza: Nowa Biedronka w Bydgoszczy. Otwarcie już jutro!Autor komentarza: Kasyno BooiTreść komentarza: Po sesjach w Booi pozostaje dobre wrażenie. Wszystko jest przewidywalne w dobrym tego słowa znaczeniu: działa jak działa i nadal działa. Żadnych niespodzianek, wszystko jest stabilne i zgodne z regulaminem. Gry są uruchamiane szybko, konto osobiste zawiera informacje, nic nie jest mylące. https://sklep-dinozaurow.pl/Data dodania komentarza: 17.04.2025, 10:47Źródło komentarza: Technologie online które zmieniły nasze życieAutor komentarza: JaTreść komentarza: Bardzo się się cieszę, że w pobliżu mojego domku będę miała swoją BiedronkęData dodania komentarza: 14.04.2025, 18:38Źródło komentarza: Nowa Biedronka w Bydgoszczy. Otwarcie już jutro!Autor komentarza: Won z Grajdołem niszczącym B-szcz!Treść komentarza: A kogo z bydgoszczan obchodzi grajdoł Toruniewo, który blokuje od początku tego chorego województwa rozwój B-szczy, wręcz jej DEGRADACJĘ!!Data dodania komentarza: 14.04.2025, 14:03Źródło komentarza: Dworzec Toruń Wschodni otwarty dla podróżnych
Reklama
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama