Projekt jest częścią programu "Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza 2021-2027".
Priorytet
6 Fundusze europejskie na rzecz zwiększenia dostępności regionalnej infrastruktury dla mieszkańców
Działanie
6.12 Wsparcie instytucji kultury
Modernizacja i rewitalizacja zabytków oraz wdrożenie nowej oferty kulturalnej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bydgoszczy to główne zadania, które będą realizowane w ramach Projektu. Działania obejmują prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane w zabytkowych budynkach przy ul. Długiej 39, ul. Długiej 41, ul. Jana Kazimierza 2, Stary Rynek 22, Stary Rynek 24, likwidację istniejących barier architektonicznych, zadaszenie szkłem dziedzińca, wymianę stolarki okiennej i remont elewacji, budowa magazynów, adaptację wnętrz na potrzeby nowych działalności kulturalno-edukacyjnych.
Istotną rolę odgrywa również zakup wyposażenia i sprzętu dla pomieszczeń objętych modernizacją. Nowoczesne wyposażenie, które zakupimy dzięki wsparciu Funduszy Europejskich, wzbogaci naszą ofertę o Przestrzeń 360º, Pokój gier oraz Pracownię Literobrazków, zapewniając nowe możliwości dla naszych czytelników i gości.
Każde z wymienionych działań ma na celu nie tylko rewitalizację zabytkowych budynków, ale także stworzenie nowoczesnej infrastruktury wspierającej różnorodne formy kultury i edukacji, dostosowanej do współczesnych standardów i potrzeb społecznych.
Projekt skierowany jest do szerokiego kręgu odbiorców, w tym mieszkańców regionu Kujawsko-Pomorskiego oraz turystów. Oczekujemy, że nowa oferta kulturalna Biblioteki przyciągnie zarówno lokalną społeczność, jak i odwiedzających, co w dłuższej perspektywie przyczyni się do wzrostu atrakcyjności turystycznej miasta oraz całego regionu.
Naszym celem jest nie tylko przekształcenie zabytkowej infrastruktury, ale także zwiększenie atrakcyjności turystycznej miasta oraz poprawa jakości życia lokalnej społeczności.
Projekt "Droga do Nowoczesności" nie tylko odnowi nasze budynki, ale również zadba o ich ochronę na przyszłość, wspierając rozwój lokalny i regionalny.
Inicjatywa związana z lokalnym dziedzictwem przyczyni się także do wzrostu atrakcyjności i funkcjonalności zabytkowej infrastruktury, umiejscowionej w centrum miasta, co przyczyni się do zwiększenia tożsamości lokalnej społeczności oraz poprawy jakości życia mieszkańców. Dzięki temu projektem miasto zyska na kapitale społecznym, zachęcając mieszkańców do pozostania i inwestowania w Bydgoszczy, zamiast emigrować do większych aglomeracji.
Wartość projektu: 41 999 851,57 zł
Wysokość dofinansowania z Funduszy Europejskich: 21 868 253,33 zł
Szczegółowe informacje dostępne na stronie:
Napisz komentarz
Komentarze