To także kompetentna kadra naukowa, która prowadzi badania w laboratoriach wyposażonych w nowoczesną aparaturę. W spełniających wszelkie standardy laboratoriach nasi studenci nabywają praktyczne umiejętności przydatne w pracy zawodowej. Każdego roku, mury Wydziału opuszczają absolwenci dobrze przygotowani do wejścia na rynek pracy, a o ich wysokich kompetencjach świadczą zajmowane, często bardzo odpowiedzialne, stanowiska.
W tym roku akademickim nowością jest elastyczny system rekrutacji. Nowa formuła rekrutacji pozwala kandydatom na podjęcie decyzji o wyborze kierunku dopiero w trakcie pierwszego roku studiów. Wybór dotyczy czterech kierunków: technologia chemiczna, analityka chemiczna i spożywcza, inżynieria farmaceutyczna i technologia żywności i żywienie człowieka. Przyjęcie kandydata na studia stacjonarne odbywa się na Wydział Technologii i Inżynierii Chemicznej. Na pierwszym roku wszyscy studenci realizują te same przedmioty po to, aby nabyć podstawową wiedzę istotną dla przyszłego technologa, analityka i inżyniera. Te podstawy ułatwiają w kolejnych latach zgłębianie wiedzy specjalistycznej związanej ze studiowanymi kierunkami i mogą być pomocne przy podejmowaniu decyzji o dalszej ścieżce kształcenia.
Od bieżącego roku Wydział rozszerza również ofertę studiów magisterskich o nowy kierunek technologia i chemia żywności. Dzięki wsparciu środków UE, studenci będą zdobywać umiejętności, projektując procesy technologiczne i opracowując nowe produkty spożywcze, wykorzystując jedyne w regionie modułowe linie technologiczne. Podobnie jak kierunek technologia chemiczna i ten kierunek realizowany będzie w formule „Studiuj i pracuj”, umożliwiającej studentom łączenie pracy zawodowej z bezpłatnymi studiami stacjonarnymi dzięki popołudniowemu planowi zajęć.
Zapraszamy do zapoznania się z ofertą Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej Politechniki Bydgoskiej i wzięcia udziału w nowej formule rekrutacji, aby dołączyć do grona przyszłych inżynierów, na których czekają pracodawcy.
Szczegóły na stronie Politechniki Bydgoskiej
Napisz komentarz
Komentarze