Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Centrum Doskonalenia Umiejętności Egzaminacyjnych

Upamiętnienie bliskich zmarłych – czym się kierować przy doborze nagrobka?

Wzniesienie nagrobka to jedna z form upamiętnienia bliskiej osoby. Pozwala zadbać o teren nad grobem i stworzyć warunki do wspominania człowieka, którego nie ma już z nami. W polskiej tradycji występuje wiele rozwiązań – od grobów ziemnych, przez kamienne nagrobki, aż po architektoniczne grobowce rodzinne.
Upamiętnienie bliskich zmarłych – czym się kierować przy doborze nagrobka?

Na jakie konstrukcje się zdecydować? Czy w przypadku nagrobków można mówić o modnych trendach? O tym przeczytacie poniżej.

 

Kiedy można wznieść nagrobek?

 

Wznoszenie pomnika nagrobnego to jeden z obowiązków, który spoczywa na rodzinie zmarłego już po ceremonii ostatniego pożegnania. Warto wiedzieć, że nie powinno się go wykonywać od razu po pogrzebie.

Czas oczekiwania zależy od rodzaju grobu. Jeśli zamierza się wznieść grób murowany, można zająć się tym mniej więcej miesiąc po pogrzebie. Konstrukcja jest na tyle stabilna, że ryzyko osunięcia się gruntu i wystąpienia pęknięć na płytach nagrobnych znacząco maleje.

Znacznie dłużej należy czekać z wykonaniem pomnika na grobach ziemnych. Najlepiej zająć się tym po upływie około sześciu miesięcy od pogrzebu – w zależności od pory roku i warunków pogodowych. Ten czas powinien wystarczyć na to, by ziemia zdążyła się ułożyć.

 

Tradycyjne grobowce – z czego mogą być wykonane?

 

Wznoszeniem pomnika nagrobnego zajmują się profesjonalni kamieniarze, często współpracujący z zakładami pogrzebowymi, takimi jak choćby: DomPogrzebowyLomianki.pl.

Można spotkać się z różnymi rodzajami grobów, wśród których wymienia się:

  • groby ziemne,
  • groby murowane,
  • kolumbaria.

Ich wielkość zależy od indywidualnych preferencji oraz liczby osób, które mają być pochowane w danym miejscu. Można spotkać groby pojedyncze, groby rodzinne (wielokondygnacyjne), ale też groby urnowe.

Tradycyjnie większość grobów w Polsce wznosi się z obudową kamienną. To trwałe rozwiązanie na długie lata, które zachowuje godny wygląd mimo upływu czasu i niszczycielskiego działania czynników pogodowych. Najczęściej spotyka się trwałe grobowce marmurowe lub granitowe. Nieco rzadziej sięga się po piaskowiec – jest jednak mniej odporny na wilgoć i zmiany temperatury. Do innych rozwiązań zaliczają się nagrobki z lastryko – wciąż cieszące się sporą popularnością.

Tradycyjne wzornictwo zakłada wykorzystanie poziomej płyty i pionowej tablicy o zazwyczaj prostych, harmonijnych kształtach. Jako ozdoby pojawiają się wazony, lampiony, księgi lub symbole wyznaniowe.

 

Nowoczesne rozwiązania – minimalistyczne konstrukcje na cmentarzach

 

Obecnie w kamieniarstwie nagrobnym można dostrzec różne trendy. Grobowce przyjmują coraz bardziej urozmaicone formy – dopasowane do indywidualnych oczekiwań rodziny, z uwzględnieniem upodobań i charakteru zmarłego.

Spotyka się choćby groby ograniczone do poziomej płyty (na wzór nagrobków amerykańskich) lub tylko pionowe obeliski, a nawet ozdobne rzeźby. Coraz częściej występują groby świeckie – nad którymi zamiast krzyża umieszcza się pal świecki (pionowa belka bez poprzecznych elementów).

W przypadku grobów nowoczesnych pojawia się znacznie większe zróżnicowanie w zakresie wzornictwa – przeplatają się tu bowiem trendy z różnych obszarów i kultur.

 

Nagrobek jako upamiętnienie bliskich zmarłych – podsumowanie

 

Trwały nagrobek stanowi widoczny znak pamięci o bliskim zmarłym. Warto zadbać o to, by był wykonany z materiałów odpornych na upływ czasu. Dzięki temu miejsce wspominania członka rodziny lub przyjaciela będzie godnie się prezentować przez długie lata.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 0°C Miasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1002 hPa
Wiatr: 11 km/h

STARY RYNEK

ReklamaCentrum Doskonalenia Umiejętności Egzaminacyjnych
ReklamaBydgoszcz na YouTube - Oficjalnie!
Reklamadotacje rpo
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: KpiarzTreść komentarza: Jak urzędnicy z Ministerstwa Kultury by przejęli zarządzanie Festiwalem Camerimage to by było jak w dowcipie z lat siedemdziesiątych. .....wprowadzając system ekonomiczny na Saharze to po tygodniu piachu by zabrakło. ...... Upadek i dorobek tego unikatowego Festiwalu zostałby zmarnowany jak wszystko za co biorą się nieudacznicy polityczniData dodania komentarza: 16.11.2024, 14:04Źródło komentarza: Wiceszef MKiDN o ECF Camerimage: Dostarczamy środków, nie mając wpływu na zarządzanieAutor komentarza: WTreść komentarza: Niestety bezpiecznie nie będzie, patrząc na panujący tam ruch i ścisk nawet najlepsza poprawa nie zapewni bezpieczeństwa.Data dodania komentarza: 12.11.2024, 10:20Źródło komentarza: Znana jest już firma, która zaprojektuje Rondo JagiellonówAutor komentarza: PiotrTreść komentarza: Kolejny zagraniczny szajs otwiera się w niemiecki centrum handlowym. Czy coś jeszcze jest polskie w Polsce ?Data dodania komentarza: 10.11.2024, 23:27Źródło komentarza: Primark otwiera się w Bydgoszczy. Znamy datęAutor komentarza: PiotrTreść komentarza: Kolejny zagraniczny szajs otwiera się w Polsce.Data dodania komentarza: 10.11.2024, 23:24Źródło komentarza: Primark otwiera się w Bydgoszczy. Znamy datęAutor komentarza: PiotrTreść komentarza: Towarzyszu Ławrow, polskie elity wychowały się we dworach na wsi , a nie w miastach.Data dodania komentarza: 10.11.2024, 23:22Źródło komentarza: W historycznej fabryce otworzą się kawiarnie i restauracjeAutor komentarza: RyszardTreść komentarza: Gratuluję kompleksowości rozwiązania. Dobrze, że prace projektowe wykona miejscowa firma! Toruń dla odmiany szuka projektantów w Katowicach, Krakowie, Gdańsku i jeszcze dalej i co gorsze oddaje im pole w ramach systemu „projektuj i buduj”!Data dodania komentarza: 9.11.2024, 15:12Źródło komentarza: Znana jest już firma, która zaprojektuje Rondo Jagiellonów
Reklama
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama