„Don Pasquale” na scenie Opery Nova miało filmowy sznyt - bowiem akcja dzieła została przeniesiona do Nowego Jorku z przełomu lat 40-stych i 50-tych XX wieku. Tytułowy bohater ma wiele cech wspólnych z kultową w amerykańskiej kinematografii postacią włoskiego mafiosa.
„Don Pasquale” opowiada o miłości i władzy. Główną osią konfliktu jest ciągłe starcie tego co męskie z tym co żeńskie. Gdyby nadać tej operze inny tytuł, mógłby on brzmieć „Upadek patriarchy”. W naszej kulturze popularną ikoną męskiej władzy stała się postać mafiosa Don Corleone, wykreowanego najpierw na kartach powieści Maria Puzo, a później zagranego przez Marlona Brando w filmowym „Ojcu chrzestnym”.
My do tej postaci będziemy się trochę odwoływać, a trochę się nią bawić - wyjaśnia reżyserujący spektakl Paweł Szkotak.
Mroczny gabinet, w którym Don Pasquale w obstawie dwóch ochroniarzy przyjmuje swoich „interesantów” czy strzelanina na jednej z nowojorskich uliczek, będącej miejscem nieudanego zamachu na głównego bohatera - aluzji do legendarnego „Ojca chrzestnego” w operowej inscenizacji nie zabrakło, również w kostiumach oraz scenografii.
Całość inscenizacji zrealizowano na obrotowej scenie, co – jak objaśnia autor scenografii Mariusz Napierała – sprzyja filmowej narracji spektaklu, polegającej na płynnym przechodzeniu akcji między czterema różnymi przestrzeniami scenicznymi. Był to dom Don Pasquale, uliczka Nowego Jorku w klimacie noir (tak charakterystycznym dla amerykańskiego kina gangsterskiego) oraz skromny buduar Noriny (jaki w drugiej części spektaklu przeistoczył się w idylliczny ogród).
Premiera Opery Nova „Don Pasquale” na przestrzeni trzydziestu lat Bydgoskiego Festiwalu Operowego będzie drugą operą komiczną Gaetana Donizettiego bydgoskiej produkcji, bowiem piętnaście lat temu Festiwal inaugurowano „Napojem miłosnym”, który zresztą do teraz z powodzeniem jest wystawiany na bydgoskiej scenie.
Nie po raz pierwszy dla Opery Nova reżyseruje rodowity bydgoszczanin Paweł Szkotak, wybitny twórca blisko 70 spektakli teatralnych i operowych, wśród których są zrealizowane dla Opery Nova – i będące cały czas w jej repertuarze – tytuły takie jak „Così fan tutte” W. A. Mozarta oraz „Faust” Ch. Gounoda.
Napisz komentarz
Komentarze